امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
شناسه خبر : 73573
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹ | 159 بازدید | ارسال توسط :

۵ مرداد سالگرد برپایی نماز جمعه در جمهوری اسلامی ایران/ چهلمین سال برپایی نماز جمعه در شهرستان قدس

امام جمعه شهرستان قدس: نماز جمعه یک تریبون حاکمیت اسلامی و از طرف دیگر، قوی‌ترین پایگاه مردمی است.

۵ مرداد سالگرد برپایی نماز جمعه در جمهوری اسلامی ایران/ چهلمین سال برپایی نماز جمعه در شهرستان قدس
  1. حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار، امام جمعه شهرستان قدس در گفت و گو با خبرنگار قدس‌خبر با اشاره به فعالیت ها و اقدامات مبتکرانه در نماز جمعه این شهر، اظهار کرد: نماز جمعه مصداق ذکر الهی است از این جهت که خدای متعال در سوره مبارکه طه می فرماید: “نماز را برای ذکر و یاد من به پا دار” و در سوره مبارکه جمعه آیه نهم می‌فرماید:” ای اهل ایمان وقتی روز جمعه ندای اذان جمعه داده شد بشتابید به سوی ذکر خدا و داد و ستد دنیایی را ترک کنید”. در سوره مبارکه منافقون نیزآمده است:” اموال و اولاد شما را از ذکر خدا باز ندارد”.

نماز جمعه قرارگاه ایمان، اخلاق، تقوا، بصیرت
وی افزود: نماز جمعه میعادگاه مهدی یاوران است یعنی مردم به عنوان سربازان منتظر امام زمان علیه السلام هفته خود را به امیدی که روز جمعه امام زمان علیه السلام ظهور بفرماید، سپری می‌کنند. اما وقتی که روز جمعه صبح می‌شود و باز می بینند که امام زمانشان ظهور نکرد، ظهر جمعه در نماز عبادی سیاسی جمعه میعادگاه عاشقان الهی و یاوران مهدوی حضور پیدا می‌کنند.
امام جمعه شهرستان قدس گفت: در واقع نماز جمعه یک رزمایش حضور مهدی یاوران برای بیعت مجدد با آن حضرت و نماینده ولایت و امامت و نائب امام زمان علیه السلام است. نماز جمعه یعنی مسلح شدن به ایمان، تقوا، اخلاق، بصیرت و شناخت زمانه خود و آماده شدن برای نصرت امام زمان و آماده یاری آن حضرت و زمینه سازی ظهور حضرت است.
وی ادامه داد: نماز جمعه مرکز وحدت و اجتماع مومنین است. یعنی در روز جمعه مومنین دور هم در محل برگزاری نماز باشکوه و عبادی سیاسی جمعه جمع می شوند و دل های خود را به هم نزدیک تر می کنند و باعث انس، الفت، صفا، صمیمیت و وحدت بیشتر مومنین می‌شود.
حجت الاسلام جوکار با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری گفت: رهبر حکیم انقلاب اسلامی فرمودند:” نماز جمعه قلب فرهنگی شهر است” یعنی همه اتفاقات خوب فرهنگی از نماز جمعه آغاز می‌شود. نماز جمعه قلب تپنده فرهنگی شهر و مرکز گفتمان سازی، جریان‌سازی و موج آفرینی فرهنگی، دینی، سیاسی و اجتماعی در هر منطقه است. نماز جمعه قرارگاه ایمان، اخلاق، تقوا، بصیرت است.
وی در ارتباط با برگزاری رزمایش مواسات گفت: در ایام بیماری کرونا نمازهای جمعه و این پایگاه های نماز جمعه نشان دادند که قرارگاه خدمت و جهاد هستند. رزمایش بسیار بزرگ مواسات، همدلی و کمک مومنانه به برکت نمازهای جمعه در سطح کشور راه افتاد و کارهای بسیار زیبای مردم در ایران اسلامی درخشیده شد.

ویژگی های امام جمعه موفق
خطیب نماز جمعه شهرستان قدس بیان کرد: موفقیت امام جمعه یک توفیق الهی است که در سایه تقوا و اخلاص بدست‌ می آید. علاوه بر آن امام جمعه موفق باید دارای روحیات انقلابی، ولایی و اهل اقدامات جهادی باشد و برای حل مشکلات مردم و پیگیری مسائل انقلاب در منطقه محل مأموریت خود وقت کافی بگذارد.
وی یادآور شد: امام جمعه موفق امام جمعه است که درد دین، درد انقلاب و درد مردم را داشته و برای همه این امور دلسوزی کند و وقت گذاری لازم را داشته باشد. علاوه بر این ها، امام جمعه موفق آن کسی است که دکترین فرهنگی منطقه خود را به دست بگیرد و در واقع با محوریت نماز جمعه و مدیریت و راهبری امام جمعه برنامه‌های فرهنگی اجتماعی محل مأموریت امام جمعه ساماندهی شود.

اقدامات مبتکرانه در نماز جمعه شهرقدس
حجت الاسلام و المسلمین جوکار گفت: به فضل الهی و توفیقی که پروردگار عالم عطا کرده، یکسری کارها به عنوان کارهای جدید و ابتکاری در سطح شهرستان قدس در سایه نماز جمعه انجام شده است. یکی از این کارها رویکرد نماز جمعه است که مرکز خدمت به مردم است. یعنی مشکلات و گرفتاری مردم از طریق مصلی، دفتر امام جمعه و نهاد مقدس و رحمانی نماز جمعه پیگیری و حل می شود.
وی ادامه داد: دومین کاری این بود که در سال گذشته در ایام نوروز، مصلی نماز جمعه به بازارچه بهاره تبدیل شد و در اختیار اصناف و بازاریان قرار گرفت تا بتوانند اجناس خود را در این محل با قیمت ارزان تر و با تخفیف به مردم عرضه کنند که از این جهت کمکی به اصناف، بازاریان و مردم از ناحیه مصلی شد.
امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به دیگر اقدامات مبتکرانه گفت: ابتکار دیگری که انجام شده، ایجاد راه‌های ارتباطی با مردم در دو شیفت صبح و بعد از ظهر در دفتر امام جمعه، پاسخگویی به مراجعات مردم، استفاده از راه‌های ارتباطی تلفنی، پیامکی و فضای مجازی است.

نشست صمیمی جوانان با امام جمعه
وی بیان داشت: یکی دیگر از ابتکارات، نشست هفتگی امام جمعه با جوانان است که تا قبل از محدودیت های ایام کرونا این نشست به صورت منظم و بدون هیچگونه وقفه و تعطیلی هر هفته دو ساعت در روزهای شنبه بعد از ظهر برگزار می شد. در این نشست ها جوانان از اقشار و طیف‌های مختلف به صورت آزادانه می آمدند و در حضور امام جمعه در نشستی صمیمی دیدار می کردند و امام جمعه چند دقیقه اول این جلسه الگوی جوانان موفق قرآنی را برای جوانان بیان می‌کرد و بعد هم گاهی با موضوعاتی که مشخص شده بود و گاهی هم به صورت آزاد جوان‌ها به اظهارنظر و بیان دیدگاه‌های خود و مطالبشان با امام جمعه می پرداختند و امام جمعه نیز رو در رو پاسخگوی سوال، صحبت‌ها و مطالب جوانان بود. که یکی از اقدامات بسیار ارزنده و دارای برکات فراوان بود که امیدوارم بعد از این ایام کرونا و با توفیق الهی بتوانیم این جلسه را ادامه دهیم.

برپایی میز خدمت اقدامی دیگر در سایه نهاد نماز جمعه
حجت الاسلام جوکار در ارتباط با برپایی میز خدمت در مصلی نماز جمعه افزود: ایجاد میز خدمت در نماز جمعه در راستای تبدیل مصلی به مرکز خدمت به مردم در مناسبت های مختلف و به صورت زمان بندی شده در طول سال از دیگر اقدامات در سایه نهاد نماز جمعه است.
وی ادامه داد: در برنامه میز خدمت، مجموعه مسئولین و مدیران شهرستان اعم از فرماندار، شهردار، شورای اسلامی شهر، نماینده مجلس، دستگاه قضایی، دستگاه انتظامی، نهادهای سپاه و بسیج، ادارات خدمات رسان و دیگر ادارات در معیت امام جمعه در مصلی حضور پیدا کرده و پذیرای مردم هستند. مردم نیز از نزدیک مسائل مشکلات خود را با مسئولین و مدیران شهرستان در میان می گذارند و از همان جا دستور پیگیری داده شده و مشکلات مردم حل و فصل می شود.

برنامه ریزی برای حضور منسجم مسئولان در مساجد
امام جمعه شهرستان قدس یکی از اقدامات ابتکاری انجام شده را حضور مسئولان در مساجد معرفی کرد و گفت: برنامه ریزی برای حضور منسجم و هماهنگ مسئولان در مساجد با عنوان طرح رقابت در خدمت که با مدیریت امام جمعه و همراهی فرماندار و سایر مسئولان و مدیران شهرستان از دیگر اقدامات است. این برنامه به صورت منظم و منسجم تا قبل از ایام محدودیت های کرونایی انجام می‌شد و هر ماه یک یا دو بار مسئولین و مدیران شهرستان در یکی از مساجد حضور پیدا می‌کردند و با مردم دیدار و ملاقات حضوری داشتند. مسئولان مسائل و مشکلات مردم را از نزدیک می شنیدند و پیگیری همان جا انجام می‌شد که برکات بسیار خوبی به همراه داشت و باعث امیدواری بیشتر و تقویت رابطه مردم و مسئولان و گره گشایی از مشکلات مردم بود. امیدواریم با عبور از این بحران و مشکل بیماری کرونا بتوانیم این طرح را هم ادامه بدهیم.

بازدیدهای سرزده امام جمعه از ادارات شهرستان
وی افزود: یکی از برنامه‌هایی که به صورت افتخاری در شهر قدس دنبال کردیم و آثار خوبی هم داشته، بازدیدهای سرزده و بدون اطلاع قبلی توسط امام جمعه از ادارات شهرستان بود. در این بازدیدها امام جمعه با حضور در میان مردم در مجموعه های اداری شهرستان و شنیدن حرف ها و از نزدیک مشاهده کردن مشکلات و روند پیگیری کار مردم در ادارات بود. که اگر مشکلاتی هم وجود داشته پیگیری شده و یکی از کارهای موفق و خوب بوده است.

قراردادن رابط نماز جمعه در مدارس و دانشگاه
امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به اهمیت دادن دانش آموزان و دانشجویان به شرکت در نماز جمعه یادآور شد: یکی از اقدامات ابتکاری در نماز جمعه، قرار دادن رابط نماز جمعه در مدارس و دانشگاه بوده که باعث جذب جوانان به نماز جمعه شده است. برای اجرای این حرکت، در هر مدرسه‌ای به عنوان نماینده انجمن اسلامی دانش آموزی و نماینده بسیج دانشجویی را به عنوان رابط نماز جمعه قرار دادیم و از این طریق توانستیم نسبت به ارتباط با جوانان و نوجوانان و همینطور حضور بیشتر آنها در نماز جمعه توفیقاتی را به دست بیاوریم.

پخش خطابه نماز جمعه در فضای مجازی با عنوان پیام آدینه
وی در ارتباط با استفاده از ظرفیت فضای مجازی در شرایط عدم برگزاری نماز جمعه جهت حفظ سلامت مردم و نحوه انعکاس خطبه ها بیان کرد: بر اثر تعطیلی نماز جمعه در ایام کرونا، تریبون نماز جمعه تعطیل نشد و خطابه جمعه با همان عنوان خطابه جمعه یا پیام آدینه هر هفته جمعه‌ها از تریبون نماز جمعه بیان شد و در فضای مجازی انعکاس پیدا کرد که با استقبال مردم همراه بود و به این صورت در این ایام ارتباط خود را با مخاطبین و نمازگزاران جمعه قطع نکردیم.

روش های جذب جوانان به نماز جمعه
حجت الاسلام جوکار ضمن تاکید بر جوانگرایی بودن نهاد نماز جمعه گفت: یکی از روش‌های جذب جوانان به نماز جمعه ارتباط صمیمی امام جمعه و مجموعه خدمتگزاران نماز جمعه با جوانان و حسن خلق و حسن تعامل با جوانان است. وقتی جوانان از ما روی گشاده و اخلاق نیکو ببینند و ارتباط صمیمی با آنها داشته باشیم و درطول هفته به ما دسترسی داشته باشند و خصوصاً نشست هفتگی امام جمعه با جوانان، این ها باعث استقبال بیشتر جوانان به نماز جمعه می شود.
وی ادامه داد: راهکار دیگر برای جذب جوانان به نماز جمعه، پیگیری حل مشکلات جوانان است و اگر جوانان در طول هفته مراجعه ‌کنند و یا مطالباتی داشته باشند توسط امام جمعه پیگیری می شود.
امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به تاثیر کیفیت خطبه های نماز در جذب جوانان خاطر نشان کرد: بیان مطالب مستند، مستدل، جوان پسند و اقناعی در خطبه های نماز جمعه راهکاری برای جذب جوانان در نماز جمعه است. جوانان امروز تشنه معارف ناب، زلال اسلام و قرآن و اهل بیت هستند. وقتی ببینند که امام جمعه مطالبش با مطالعه و مورد نیاز جوان ها بیان می شود و خصوصاً شبهاتی که در ذهن جوان‌هاست در ضمن خطبه‌های نماز جمعه پاسخ داده می شود، این ها بر حضور بیشتر جوان ها اثرگذار خواهد بود.
وی بیان کرد: راهکار دیگر استفاده از جوانان و نوجوانان در ستاد نماز جمعه است. جوانگرایی در ستاد نمازجمعه، استفاده از جوانان در تریبون نماز جمعه، مکبری نماز و اذان نماز جمعه، قرائت قرآن در نماز جمعه و مسئولیت‌ دادن به جوان ها در برگزاری نماز جمعه در محیط مصلی از راه های جذب جوان هاست.
حجت الاسلام و المسلمین جوکار توصیه کرد: در قرارگاه فرهنگی شهرستان نقش‌های جوانان برجسته دیده شود و مسئولیت‌ها به آنها واگذار شود و آنها به حساب بیایند. جوان‌ها در مناسبت‌های مختلف به عنوان تریبون دار و به عنوان سخنران قبل از خطبه نماز جمعه مطرح شده و در همه این مسائل وقتی به جوان‌ها میدان می دهیم جوان‌ها احساس می‌کنند که نماز جمعه جایگاه و پایگاه و متعلق به خود آنهاست و لذا حضورشان در نمازجمعه پررنگ‌تر و همراه با دلگرمی، شوق و اشتیاق بیشتری خواهد بود.

مطالبات امامین انقلاب از نماز جمعه
خطیب نماز جمعه شهرستان قدس گفت: آنطوری که امام راحل عظیم الشأن در رابطه با نماز جمعه فرمودند:” نماز جمعه در راس همه امور است” ، یک معنایش این است که در اهمیت بالاترین رتبه را دارد و در اولویت قرار دارد و در روز جمعه مهمترین کاری که باید به آن پرداخته شود، مسئله نماز جمعه است.
وی ادامه داد: معنای دیگرش این است که نماز جمعه در راس است باید پیشگام و پیش قدم، طلایه‌دار و پرچم‌دار باشد. مثلاً در همین جریان بیماری کرونا اقدام بسیار به موقع و هوشمندانه و عالمانه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور که برخواسته از پویایی فقه جواهری ایشان بود، خیلی هوشمندانه و خیلی دقیق تصمیم گرفت که نماز جمعه برای حفظ سلامتی مردم و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل بشود. این نشان داد که نماز جمعه در راس امور است.
حجت الاسلام جوکار یادآور شد: نماز جمعه در اینجا تعیین کننده، پیش قدم ،پرچمدار است و بقیه مجامع و اجتماعات هم به دنبال نماز جمعه تصمیم به تعطیلی گرفتند و نتیجه آن شد که در کشورمان مسئولین موفق شدند تا حدود زیادی مسئله کرونا را مهار کنند و با آن مقابله کنند. این مطالبه امام این است که نماز جمعه در همه جا در دسترس و در اولویت و در واقع پیش قدم باشد.
وی خاطر نشان کرد: آنچه که مطالبه مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی است، اینست که نماز جمعه قلب فرهنگی شهر، قرارگاه و خیمه گاه اصلی انقلاب است که باید در واقع یک چتر گسترده ای بالای سر همه مردم همه مسئولین و همه شخصیت ها و موسسات و تشکل‌های فرهنگی اجتماعی شهرستان باشد. این معنای قرارگاهی بودن نماز جمعه است یعنی نماز جمعه محوریت خودش را داشته باشد.
امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به جایگاه نماز جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی گفت: نماز جمعه اگر بخواهد تمدن‌ساز و در تراز گام دوم انقلاب و زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصر باشد باید محور خوبی ها، کانون انتشار همه خوبی ها و محور همه اتفاق های مثبت و همه اتفاق های امیدبخش و آگاهی بخش در جامعه باشد که این همان معنای قرارگاه بودن نماز جمعه است.
نماز جمعه مطلوب نظر امامین انقلاب باید علاوه بر افزایش معنویت و اخلاق و تقوا و بصیرت در جامعه و گره گشایی از مشکلات ،وحدت آفرین باشد و برای آینده نظام اسلامی نیروی انسانی در طراز گام دوم انقلاب اسلامی تربیت نماید.

فعالیت های اجتماعی نماز جمعه شهرقدس

وی تریبون نماز جمعه را حکومتی و مردمی دانست و ادامه داد: نماز جمعه از یک طرف تریبون حاکمیت اسلامی است و از یک طرف قوی ترین پایگاه مردمی است و از هر دو جهت یک مرکز کاملاً مردمی و حکومتی است. بنابراین مهمترین فعالیت‌های خیر و اقدامات ارزنده اجتماعی در سایه نماز جمعه شکل می گیرد. در این چهل و یک سالی هم که از نماز جمعه در سایه جمهوری اسلامی می گذرد می بینیم که بعد از انقلاب اسلامی هم آشنا شدن مردم با برکات انقلاب، اهداف شوم دشمن و شناختی که از تریبون های نماز جمعه به مردم دادند در زمینه دشمن شناسی و بیان دستاوردهای نظام اسلامی برای مردم این ها اثرات زیادی داشته است.
حجت الاسلام جوکار با اشاره به اهمیت پایگاه نماز جمعه در پشتیبانی از انقلاب اسلامی گفت: پایگاه های نماز جمعه در دوران دفاع مقدس با اعزام نیرو و پشتیبانی از جبهه ها نقش مهمی را به عهده داشتند. در دوره‌های بعد از آن تا به امروز آنچه که پشتیبان اصلی نظام اسلامی بوده و باعث شده که مردم را پای انقلاب اسلامی محکم و مقاوم نگه دارد و مردم پای انقلاب شان بایستند و همچنان مردم ایران اسلامی ما شهیدپرور باشند و برای انقلاب و برای اهداف مقدس شهید تقدیم کنند، همه این ها به برکت پایگاه‌های نمازجمعه بوده و هست.
وی یادآور شد: امروز می‌بینیم که نماز جمعه مسئولان را در مصلی نماز جمعه جمع می کند، مشکلات مردم را از تریبون نماز جمعه به گوش مسئولان می‌رساند و پیگیری می‌کند، مسئولان برای پاسخگویی به مردم میز خدمت در نماز جمعه تشکیل می‌دهند، از رهگذر نماز جمعه مسئولان در مساجد حضور پیدا می‌کنند و پاسخگوی مشکلات و مسائل مردم هستند، گروه‌های جهادی و فعالیت‌های اجتماعی این گروه ها در سایه نماز جمعه تشکیل می‌شود، مهد آدینه و مهد قرآن که این شهر یکی از پایگاه‌های مهم مهد قرآن های شهر را به عهده دار است در طول هفته فعال بوده، مرکز نیکوکاری مصلی که از اقدامات بسیار ارزنده‌ای است که جدیدا راه اندازی شده و فعالیت‌های اجتماعی گسترده‌ای را انجام میدهد، رزمایش بزرگ مواسات همدلی و کمک مومنانه که در این ایام برای کمک به محرومین و آسیب دیدگان بیماری کرونا به امر و فرمان مقام معظم رهبری و با مشارکت همه مردم از خیرین گرانقدر و مسئولین گروه های جهادی، علما و خطبا، هیات مذهبی، مساجد همه و همه شکل گرفت و یک حرکت کم نظیری بود که بسیار اثرگذار بود، اینها بخش هایی از فعالیت‌های اجتماعی نماز جمعه است.
امام جمعه شهرستان قدس تصریح کرد: البته نماز جمعه یک پایگاه مردمی است و سرتاسر حضور و آمد و رفت مردم و فعالیت‌هایی که انجام می‌شود چه از ناحیه امام جمعه چه از ناحیه مجموعه ستادنمازجمعه ،اینها فعالیت های اجتماعی است که در مجموعه نماز جمعه انجام می شود.

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.