امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Thursday, 27 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ اسفند , ۱۳۹۸ - 4 رجب 1441
شناسه خبر : 68037
  پرینتخانه » بین الملل, خبر رصدی, سیاسی, کپی سایتای دیگه, گزارش خبری تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰ | 26 بازدید | ارسال توسط :

یوم‌الله ۲۲ بهمن در نگاه رسانه‌های خارجی؛ نمایش وحدت و سخره‌گرفتن آمریکا

رسانه‌های بین‌المللی روز سه‌شنبه با پوشش خبری مراسم چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران، این راهپیمایی را نمادی از وحدت مردم و سخره گرفتن سیاست‌های آمریکا قلمداد کردند.

یوم‌الله ۲۲ بهمن در نگاه رسانه‌های خارجی؛ نمایش وحدت و سخره‌گرفتن آمریکا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، رسانه های خارجی بویژه غربی، ضمن پرداختن به راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ در تهران و دیگر شهرهای ایران، اشاره‌ای به انتقامجویی ایران در پی اقدام تروریستی کاخ سفید در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی نیز داشتند.

خبرگزاری رویترز در نخستین بازتاب خبری خود از برگزاری مراسم یوم‌الله ۲۲ بهمن گزارش داد: ده‌ها هزار ایرانی با شعار مرگ بر آمریکا و مرگ براسرائیل امروز با حضور در راهپیمایی، سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.
این رسانه افزود: صبح امروز ده‌ها هزار ایرانی به خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران آمدند تا چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی دارند، این راهپیمایی در  بسیاری از شهرهای ایران از جمله مشهد، اهواز و کرمان برگزار شد و تلویزیون ایران مبادرت به پخش آنها کرد؛ این راهپیمایی با شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» همراه بود.
رویترز در گزارش خود با یادآوری وجود تنش بین ایران و آمریکا، اضافه کرد که این راهپیمایی در حالی برگزار می‌شود که ایران به دنبال به شهادت رسیدن فرمانده (سردار) قاسم سلیمانی، به تلافی آن، پادگان‌های آمریکا در خاک عراق را با موشک هدف قرار داد؛ اکنون دو طرف در سطح تنش بالایی قرار دارند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشتیدپرس نیز با پرداختن به یوم‌الله ۲۲ بهمن در گزارشی نوشت:‌ ایرانیان با برگزاری راهپیمایی، انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ میلادی را گرامی داشتند.
در گزارش تارنمای این رسانه آمده است: ایرانی‌ها امروز به خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای سراسر کشور آمدند تا سالگرد انقلا اسلامی ۱۹۷۹ را جشن گیرند. این راهپیمایی و گرامی داشت انقلاب اسلامی در بیش از پنج هزار شهر، منطقه و روستا در سراسر ایران برگزار می‌شود.

آسوشیتدپرس افزود: در تهران از ۱۲ مسیر مختلف راهپیمایی‌کنندگان به سمت میدان آزادی، مکانی که حسن روحانی رئیس جمهوری سخنرانی دارد، به خیابان‌ها آمدند.
این رسانه آمریکایی در ادامه نوشت: امسال جشن سالگرد انقلاب اسلامی در پی اختلاف و تنش‌های عمیق بین تهران و اشنگتن برگزار شد، تنش‌هایی‌ که با خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) بوجود آمد؛ حملاتی در منطقه خاورمیانه رخ داد و به دنبال آن آمریکا ژنرال بلندپایه ایرانی (سردار) قاسم سلیمانی را به شهادت رساند و ایران نیز در اقدامی انتقامجویانه نظامیان (تروریستی) آمریکایی در عراق را با حملات موشکی هدف قرار داد که تاکنون ۱۰۰ نظامی مجروح (آسیب مغزی) شدند.

ایرانیان، وحدت‌شان را در سالگرد انقلاب نشان دادند
خبرگزاری فرانسه (AFP) نیز در گزارشی درباره یوم‌الله ۲۲ بهمن نوشت: ده‌ها هزار ایرانی با گرامی‌داشت چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی، در زمانی که بالاترین تنش‌ها با آمریکا وجود دارد، وحدت خود را نشان دادند.
تارنمای خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود آورده است: ایرانی‌ها با وجود هوایی به شدت سرد، با تکان دادن پرچم‌های ایران و در دست داشتن تصاویری از بنیانگذار انقلاب اسلامی، در میدان آزادی گردهم آمدند.
تنش بین تهران و واشنگتن در پی حمله (تروریستی) پهپادی آمریکا در اوایل ماه ژانویه که به شهادت ژنرال قدرتمند ایرانی (سردار) قاسم سلیمانی در بغداد منجر شد، شدیدتر شده است.

شبکه فرانس۲۴ نیز در پوشش خبری یوم‌الله ۲۲ بهمن گزارش داد، ایرانیان امروز در چهل و یکمین سالگرد سقوط شاه، با حضور گسترده برای بزرگداشت این روز تاریخی، آمریکا را به سخره گرفتند.
تارنمای این رسانه فرانسوی در این باره نوشت: حسن روحانی رئیس جهموری ایران در سخنرانی‌اش در این مراسم گفت، این موضوع برای آمریکا غیرقابل تحمل است که پیروزی چنین ملتی بزرگ را بپذیرد که این ابرقدرت از این سرزمین رانده شد.
فرانس ۲۴ در پوشش این خبر و در ادامه نقل قول از رئیس جمهوری ایران که به مناسبت یوم‌الله ۲۲ بهمن در میدان آزادی سخنرانی داشت، نوشت: این برای آنها طبیعی بود که به مدت ۴۱ سال خیال آن را داشته باشند که این سرزمین را بازستانند زیرا آنها دانسته‌اند که ایران قدرتمندترین کشور در منطقه خاورمیانه است.

شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی نیوز» آمریکا نیز برای پوشش اخبار مربوط به یوم الله ۲۲ بهمن در ایران، خبر آسوشتیدپرس را در تارنمای خبری خود بازتاب داد.

سکوت سی‌ان‌ان
شبکه سی‌ان‌ان تا این لحظه انتشار این خبر، با سکوت تصویری نسبت به پوشش سالگرد انقلاب اسلامی، به خبرهایی همچون انتشار ویروس کرونا و آغاز انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در ایالت نیوهمپشایر آمریکا پرداخت.

العربیه انگلیسی: راهپیمایی گسترده ایرانیان در بحبحوه افزایش تنش با آمریکا
شبکه خبری العربیه انگلیسی نیز درباره یوم‌الله ۲۲ بهمن در گزارشی نوشت: ایرانیان در ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی داشتند. ده‌ها هزار نفر از ایرانیان از صبح امروز(سه‌شنبه) برای گرامی داشتن چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمدند.
ایرانی‌ها در حالی برای گرامی داشت انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمدند که در سابقه خود تنش با آمریکا شدت گرفته است.
این رسانه خبری به موضوع خروج رئیس جمهوری آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی و همچنین اقدام تروریستی کاخ سفید در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی اشاره کرد و نوشت: در پاسخ، ایران با حملات موشکی خود علیه نظامیان تروریستی آمریکایی مستقر در عراق دست به انتقام زد.

نگاه رسانه‌های عرب‌زبان به یوم‌الله ۲۲ بهمن
رسانه‌های عرب زبان منطقه و جهان نیز به حضور گسترده و میلیونی مردم ایران در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشورمان و سخنرانی رئیس جمهوری در تهران اشاره کرده و آن را بازتاب دادند.
سانا، خبرگزاری رسمی سوریه در این رابطه نوشت: همزمانی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با چهلمین روز شهادت سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، باعث شد تا مردم با در دست داشتن تصاویر این شهید در راهپیمایی ها، یاد او فرمانده را گرامی بدارند.
این رسانه سوری سخنان روحانی را نیز پوشش داد و به نقل از او نوشت: حضور پر شکوه مردم در مراسم پیروزی انقلاب اسلامی، بهترین پاسخ به رهبران کاخ سفید آمریکا و واکنشی قوی پس از فشارهای اقتصادی واشنگتن و شهادت سپهبد سلیمانی بود.
سانا همچنین افزود: «عدنان محمود» سفیر سوریه در ایران نیز در مراسم راهپیمایی مردم تهران حضور داشته است.

تارنمای روزنامه فرامنطقه « القدس العربی » نیز در گزارشی، مراسم گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی را در شهرهای مختلف ایران و تهران بسیار باشکوه توصیف کرد و نوشت: با وجود سرمای هوا مردم مشارکت بالایی داشتند.
این روزنامه همچنین به پوشش تصویری این مراسم در تهران پرداخت و عکس‌های متعددی از حضور مردم را در این مراسم در تارنمای خود منتشر کرد.

تارنمای شبکه خبری المنار لبنان نیز به حضور گسترده مردم در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف ایران اشاره کرد و به نقل از رسانه های داخلی ایران نوشت: بیش از ۶ هزار خبرنگار و عکاس، مراسم راهپیمایی تهران را پوشش دادند.
این رسانه سخنرانی روحانی در مراسم راهپیمایی تهران را نیز در قالب اخبار فوری و مهم، لحظه به لحظه پوشش داد.

شبکه خبری روسیا الیوم و خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز به پوشش این مراسم پرداختند و برگزاری چهل و یکمین مراسم پیروزی انقلاب اسلامی را در سایه افزایش تنش ها میان تهران و واشنگتن دارای اهمیت خاص خواندند.

شبکه لبنانی المیادین نیز از ابتدای مراسم امروز در قالب ویژه‌برنامه، ابعاد مختلف این راهپیمایی را پوشش زنده داد.
این رسانه با پوشش زنده مراسم راهپیمایی مردم تهران، به حضور پرشکوه مردم در این مراسم اشاره کرد و گزارش داد، مردم با در دست داشتن پرچم‌های ایران و تصاویر سپهبد شهید قاسم سلیمانی، خود را به مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی رسانده‌اند.
تارنمای این شبکه نیز در گزارشی طولانی به ارائه مشروح سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم ۲۲ بهمن تهران پرداخت.

خبرگزاری «المعلومه» عراق نیز در این باره گزارش داد، میلیون ها ایرانی با وجود هوای سرد و بارش برف در برخی استان ها، برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به خیابان ها آمدند.

همچنین شبکه تلویزیونی «الاباء» با پخش زنده راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران، حضور گسترده و میلیونی مردم ایران در این مراسم را پاسخ کوبنده به سیاست تهدید و تحریم آمریکا توصیف کرد.

«العهد» دیگر شبکه تلویزیونی عراق نیز حضور پرشور ملت ایران در راهپیمایی چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به صورت زنده پخش کرد.

تلویزیون «الاتجاه» عراق نیز با قطع برنامه‌های عادی خود، از نخستین دقایق