امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 39244
  پرینتخانه » وبلاگستان تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱ | 403 بازدید | ارسال توسط :

گفتگو با خود نشانه چیست؟

بسیاری از افراد موفق قبل از یک مصاحبه کاری یا در اولین قرار ملاقات با یک فرد به خودشان قوت قلب می‌دهند و با خودشان صحبت می‌کنند. این افراد از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و کمتر دچار استرس‌های موقعیتی و رنج آور می‌شوند.

گفتگو با خود نشانه چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر،  به نقل از وبلاگ مشاوره روانشناسان و روان درمانی، شاید از دیدگاه عمومی، افرادی که با خودشان حرف می‌زنند، دیوانه و یا مبتلا به یکی از اختلالات روانی  باشند. این در حالی است که گفتگو با خود باعث هوشیاری و نبوغ می‌شود. افرادی که هوش بیشتری دارند دائم در ذهن با خود صحبت می‌کنند. این افراد از صحبت کردن با خود برای تمرکز بیشتر در کارهایشان استفاده می‌کنند.  در بین صحبت‌ها با خود به ایده‌های ارزشمندی دست پیدا می‌کنند. اگر شما نیز این عادت را دارید، لازم نیست از اعتراف به این موضوع خجالت بکشید؛ زیرا طبق نتایج علمی افرادی که با خودشان گفت و گو می‌کنند، از نبوغ بیشتری برخوردارند. در ادامه به فوائد و تکنیک‌های گفتگو با خود می پردازیم.

گفتگو با خود نشانه چیست؟

شاید از دیدگاه عمومی، افرادی که با خودشان حرف میزنند،دیوانه و یا مبتلابه یکی از اختلالت روانی باشند.این در حالی است که گفتگو با خود باعثهوشیاری و نبوغ می شود. افرادی که هوش بیشتری دارند دائم در ذهن با خود صحبت می‌کنند. این افراد از صحبت کردن با خود برای تمرکز بیشتر در کارهایشان استفاده می‌کنند. در بین صحبت‌ها با خود به ایده‌های ارزشمندی دست پیدا می‌کنند. اگر شما نیز این عادت را دارید، لازم نیست از اعتراف به این موضوع خجالت بکشید؛ زیرا طبق نتایج علمی افرادی که با خودشان گفت و گو می‌کنند، از نبوغ بیشتری برخوردارند. در ادامه به فوائد و تکنیک‌های گفتگو با خود می پردازیم.

فواید و دلایل گفتگو با خود

ایجاد تمرکز:

آزمایشات روانشناختی نشان داده است: زمانی که فرد با خودش بلند حرف می‌زند، به شدت بر توانایی اش در انجام یک وظیفه پیچیده می‌افزاید. مثلا خیلی از بلند خواندن یک جملۀ سخت به درک بهتر آن کمک می‌کند. گفتگو با خود باعث افزایش تمرکز و کنترل شناختی در شما می‌شود. در صحبت با خود از زبان به منظور سازمان دهی افکار استفاده می‌شود. برای اطلاع از راه‌های افزایش تمرکز کلیک کنید.

ایجاد انگیزه:

شما می‌توانید با استفاده جملات ساده ای مثل تو می‌توانی این کار را انجام بدهی”، “این بهترین انتخاب تو است” با خود صحبت کنید و در خود انگیزه لازم جهت انجام امور را ایجاد کرده و از استرس خود بکاهید. برای تاثیر بیشتر می‌توانید از ضمیر دوم شخص یا سوم شخص استفاده بکنید.

البته لازم است به یاد داشته باشید که ممکن است قبل از انگیزه دادن با خودتان را سرزنش کرده، استرس تان بیشتر بشود. در حقیقت بهترین دوست و بدترین دشمن هر کس خودش است و شما می‌توانید با صحبت مناسب با خود اعتماد به نفس خود را افزایش داده و انگیزه بگیرید.

کنترل احساسات:

با گفتگو با خود نسبت به احساسات و هیجاناتتان نیز کنترل بیشتری دارید. قبل از شروع مصاحبه کاری یا حضور در یک قرار ملاقات، به وسیلهگفتگو با خود به آرامش برسید و استرس تان را کاهش بدهید. در صورتی که در زمان صحبت کردن با خود متوجه شدید که بیشتر از کمک و انگیزه به تخریب خودتان می‌پردازید، از تکنیک گیره‌های کاغذی که در ادامه شرح داده ایم، استفاده کنید.

شنیدن صدای خود:

در آزمایشی روانشناسی مشخص شد، زمانی که افراد دستورالعمل‌های نوشته شده ای را به صورت صریح و با صدای بلند برای خودشان می‌خواندند؛ تمرکز بیشتری پیدا می‌کردند و با موفقیت بیشتری نسبت به کسانی که در سکوت کارهایشان را انجام داده بودند، تکلیف را تکمیل می‌کردند.

بر این اساس عده ای از روانشناسان معتقدند که علت این اتفاق در شنیدن صدای خود است. به نظر می‌رسد هر وقت که تلاش می‌کنید یک چالش را تمام کنید و با صدای بلند به گفتگو با خود می‌پردازید، از توانایی بیشتری برخوردار می‌شوید. صحبت کردن با خود به میزان زیادی در دستیابی شما به یک کنترل شناختی کمک می‌کند.

از تکنیک گیره کاغذ استفاده کنید.

برای افرادی که متوجه صحبت با خود نیستند یا به سختی می‌توانند گفتگو با خودشان را کنترل کنند؛ روش گیره کاغذ استفاده می‌شود. بدین صورت که فرد یکی از جیب‌های خود را پر از گیره‌های کاغذ می‌کند و هر بار که متوجه صحبت با خود شد، گیره کاغذ را از این جیب به جیب دیگر آویزان می‌کند. این تمرین به فرد کمک می‌کند تا صحبت‌های ناآگاه یا غیر کنترلی با خود را بفهمد و کنترل کند.

از جملات بهتر استفاده کنید.

زمانی که قدرت درک گفتگو با خود را پیدا کردید و متوجه شدید باید آن‌ها را کنترل کنید؛ بررسی کنید که آیا با استفاده از جملات و مفاهیم منفی، خودتان را محدود می‌کنید؟! شما می‌توانید از جملات مناسب‌تر و مثبت‌تر استفاده کنید تا انرژی بیشتر و انگیزه بیشتری داشته باشید. همچنین از این طریق می‌توانید اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید و عزت نفس بیشتری نیز دریافت کنید.

فواید جانبی گففتگو با خود

۱- صحبت با خود با تحریک حافظه موجب تقویت آن می‌شود.

۲- افزایش تمرکز کلی حواس

۳- صحبت کردن با خود به شما کمک می‌کند تا نسبت به افکارتان آگاه‌تر باشید و از افکار روشن‌تر و واضح‌تری برخوردار باشید.

۴- صحبت کردن با خود به دلیل واضح‌تر کردن افکار بازده مغز را نیز افزایش می‌دهد.

۵- در یادگیری مطالب جدید شدیدا موثر است (خصوصا در کودکان).

۶- در دستیابی به هدف کمکتان می‌کند.

۷- در کاهش استرس و ایجاد آرامش  شما را کمک می‌کند.

۸- در ایجاد اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.