امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 25 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸ - 2 رجب 1441
شناسه خبر : 54986
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, اقتصادی, خبر تولیدی تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸ | 113 بازدید | ارسال توسط :

چگونه کسب و کار خانگی راه اندازی کنیم؟

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان قدس از شرایط و نحوه راه اندازی کسب و کار خانگی خبر داد.

چگونه کسب و کار خانگی راه اندازی کنیم؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، مشاغل خانگی یا کار در منزل یکی از عوامل ایجاد اشتغال و درآمد در جهان است.  مشاغل خانگی به لحاظ اینکه در منزل انجام می پذیرد از بسیاری جهات دارای مزیت است که می توان به مزیت های ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده اشاره کرد.

مشاغل خانگی آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید خدمت یا و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد.

مهرداد آل ابریشم کارزاده، رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان قدس در ارتباط با نحوه ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی و بررسی طرح ها در دستگاه اجرایی به خبرنگار گروه اقتصادی قدس خبر اظهار داشت:کلیه متقاضیان مشاغل خانگی باید از طریق سامانه مشاغل خانگی نسبت به تکمیل فرم پرسشنامه متناسب با شرایط خود اقدام نمایند و در صورت داشتتن شرایط لازم از سیستم کد رهگیری دریافت خواهند نمود. کد رهگیری اشخاص مستقل و پشتیبان ابتدا در بانک اطلاعاتی سیستم متقاضیان مستقل دارای کد رهگیری، مشخصات طرح و فرم ذخیره و سپس با نوع رشته به دستگاه اجرایی مربوطه ارسال می گردد. در صورت انتخاب گزینه فعالیت به شکل تعاونی، به سامانه وزارت رفاه متصل خواهند شد.

وی افزود: متقاضیان مستقل دارای کد رهگیری، مشخصات طرح و فعالیت مورد نظر خود را در قالب فرم های موجود در سیستم به دستگاه اجرایی مربوطه ارائه می نمایند. طرح های پیشنهادی متقاضیان مستقل در مهلت زمانی مشخص، توسط دستگاه اجرایی ذیربط بررسی و در صورت تایید دستگاه اجرایی ذیربط، مجوز مربوطه توسط وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی و واحدهای تابعه صادر خواهد شد. سپس در صورت نیاز به وام، طرح مورد نظر به بانک ارسال خواهد شد.

ابریشم کار زاده گفت: افرادی که متقاضی انجام فعالیت تحت پوشش پشتیبان می باشند نسبت به تکمیل فرم پرسشنامه اقدام و در صورت برخورداری از مهارت از سیستم کد رهگیری دریافت می نمایند. کد این گروه از افراد در بانک اطلاعاتی ذخیره و در زمان لازم توسط دستگاه اجرایی به پشتیبان معرفی خواهد شد. متقاضیان پشتیبان دارای کد رهگیری، مشخصات طرح و فعالیت مورد نظر خود را در قالب فرم های موجود در سیستم به دستگاه اجرایی مربوطه ارائه می نمایند. دستگاه اجرایی اهلیت فردی و فنی  متقاضیان پشتیبان را بررسی و در صورت تائید دستگاه اجرایی ذیربط، مجوز مربوطه توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی و واحدهای تابعه صادر خواهد شد. سپس دستگاه اجرایی با استفاده از بانک اطلاعاتی سیستم، افراد متقاضی تحت پوشش را به پشتیبان معرفی خواهد نمود. در صورت پذیرش افراد فوق توسط پشتیبان طرح تائید و به بانک ارسال می شود.

وی در ارتباط با ضوابط صدور مجوز کسب و کار خانگی گفت: متقاضیان علاوه داشتن شرایط عمومی از جمله تابعیت جمهوری اسلامی ایران، داشتن حداقل سن بیست سال برای اشخاص پشتیبان، نداشتن سابقه کیفری موثر با تایید مراجع ذیصلاح برای اشخاص پشتیبان، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی برای متقاضیان مرد و اقامت در محل اجرای طرح برای افراد مستقل می بایست دارای شرایط اختصاصی مانند حداقل ۵ سال سابقه کاری مرتبط برای اشخاص پشتیبان،ارائه گواهینامه آموزش و مهارت در درشته مورد نظر (دارای تاریخ اعتبار)، ارائه گواهی سلامت برای متقاضیان رشته های مرتبط با مواد غذایی و بهداشتی، سهم آورده متقاضی حداقل به میزان ۲۰ درصد سرمایه مورد نیاز ایجاد رشته شغلی (برای اشخاص پشتیبان)،داشتتن ایده برای شروع فعالیت و داشتن توانایی مدیریت برای اداره کسب و کار را دارا باشند.

آل ابریشم کار زاده یادآور شد: متقاضیان کسب و کار خانگی برای درخواست کار خود می بایست مدارکی مانند تصویر شناسنامه و کارت ملی، تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت برای متقاضیان مرد،گواهی عدم سوء پیشینه برای پشتیبان، تصویر گواهی آخرین مدرک تحصیلی و اصل و تصویر کارت مهارت مرتبط با رشته شغلی مورد تقاضا خود را ارئه دهند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان قدس تصریح کرد: پس در دریافت و بررسی داشتن شرایط عمومی و اختصاصی، درخواست توسط متقاضی به دستگاه اجرایی ذیربط ارائه شده و با تکمیل فرم های مربوطه و ارائه طرح توجیهی توسط متقاضی و ارائه مستندات مربوط به سهم آورده متقاضی (برای اشخاص پشتیبان) و سپس بررسی درخواست و طرح متقاضی توسط دستگاه اجرایی ظرف حداکثر یک هفته و تائید طرح از سوی دستگاه اجرایی و صدور مجوز اداره کار و امور اجتماعی ظرف مدت ۴۸ ساعت رسیدگی خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.