امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Thursday, 12 December , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸ - 15 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 50317
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار ویژه, فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶ | 106 بازدید | ارسال توسط :

ویژگی های عنصر جوان در اجرای امور فرهنگی/ دولتمردان علاقه ای به انتقاد ندارد و می خواهند همیشه از آنها تعریف شود

موضوع مدیریت فرهنگی با نگاهی انتقادی به مدیران فرهنگی و روش آنها در اداره دستگاه ها در برنامه تلویزیونی نسل امروز با حضور وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارشناس فرهنگی و معاون سابق سیما روی آنتن شبکه ۵ اجرا شد.

ویژگی های عنصر جوان در اجرای امور فرهنگی/ دولتمردان علاقه ای به انتقاد ندارد و می خواهند همیشه از آنها تعریف شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، برنامه تلویزیونی نسل امروز با موضوع مدیریت فرهنگی(نگاهی انتقادی به مدیران فرهنگی و روش آنها در اداره دستگاه‌ها) با حضور سید محمد حسینی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، امین متولیان کارشناس مسائل فرهنگی و علی اصغر پورمحمدی، معاون سابق سیما و رئیس پیشین شبکه ۳ با اجرای امیرابراهیم رسولی این هفته جمعه ۲۱ تیر‌ماه به روی آنتن شبکه پنج رفت.

سیدمحمد حسینی در ابتدای این برنامه  اظهار داشت: مدیریت در تمامی رشته ها و حوزه ها مطرح است اما مدیریت حوزه فرهنگ ممکن است پیچیده تر و سخت تر باشد چراکه با افکار، اندیشه ها و اذهان سر و کار دارد.

وی ادامه داد: نمی‌توان در این حوزه تحکمی رفتار کرد بلکه باید با سعه صدر با تمامی زیر مجموعه های این حوزه برخورد شود و گاهی حتی باید تحمل کرد زیرا ممکن است اهالی این حوزه نگاه های متفاوتی داشته باشند.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه مدیریت در حوزه فرهنگ سخت افزاری نیست بلکه یک کار نرم‌افزاری پیچیده است، گفت: سابقه و پیشینه  فرد باید نشان دهد که می تواند در این حوزه فعالیت کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بنده از قبل انقلاب در کارهای فرهنگی حضور داشتم و مدتی به عنوان رایزن فرهنگی فعالیت می کردم، افزود: زمانی که در وزارت علوم حضور داشتم با وجود اینکه آقای خرمشاد معاون فرهنگی بود، بنده نیز در جلسات  براساس علاقه ای که داشتم، شرکت می‌کردم.

حسینی گفت: زمانی که پیشنهاد وزارت فرهنگ به  بنده شد، شاید حضور در وزارت علوم نیز ساده تر بود چراکه کار وزارت فرهنگ بسیار وسیع و متنوع است.

وی بیان کرد: در زمان حضورم در وزارت فرهنگ سعی می کردم مدیرانی را که با این حوزه آشنا هستند و تعامل خوبی دارند، انتخاب کنم.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حوزه مدیریت این مسئله مطرح است که فرد صرفاً باید مدیر باشد و از مهارت های مدیریت برخوردار باشد و یا تخصص آن را داشته باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در صدا و سیما نیز مشکلی وجود داشت مبنی بر اینکه اشخاص فکری و یا مدیران اجرایی  باید عهده دار مسئولیت شوند زیرا برخی ها انسان های فکوری بودند اما قدرت اجرایی نداشتند و یا بلعکس.

حسینی ادامه داد: در وزارت ارشاد و موسسات هنری نیز این مشکل وجود دارد که هر کدام محاسن و معایبی دارد، اگر یک شاعر را مسئول شاعران قرار دهیم، تمامی آنها نسبت به این موضوع واکنش نشان می دهند اما گاهی یک مدیر غریبه وارد جمعی می شود، آن را پذیرا خواهند بود.

وی ادامه داد: در موضوع استانداران نیز بومی و غیربومی مطرح است و هر کدام از آنها معایب و مزایایی دارد. به نظر بنده یک مدیر توانمند با دانستن مسائل کلان کشور و بیگانه نبودن با آن حوزه می تواند موفق باشد و نیازی نیست تخصص فرد به طور جزئی منطبق با مسئولیتش باشد.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما براساس تعامل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام می کردیم و کسی که مسئولیت قبول می کند باید تحرک و حوصله داشته باشد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: حضرت آقا فرمودند عملیات فرهنگی آتش به اختیار انجام دهید زیرا گاهی جوانان با مراجعه ناامید می‌شوند و وقتی می بینند در عملیات آفندی و پدافندی فرهنگی ضعیف هستیم، خودشان دست به کار می شوند.

حسینی تاکید کرد: این ضعف در حوزه فرهنگی زمانی برطرف می شود که همه بخواهند و مسئولان وادار به حل آن شوند. در بخش های دیگر نیز افراد پای باید کار باشند از جمله جامعه، فضای مجازی، رسانه ها و افراد تا مشکلات برطرف شود.

وی گفت: گاهی اوقات نگاه‌های حزبی و سیاسی باعث می شود افراد نالایق سرکار می آیند، وقتی فردی در مسئولیتی موفق است باید در رتبه و مسئولیت بالاتری قرار گیرد و این به ذوق و سلیقه افراد بستگی دارد.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: یکی از مسائلی که در حوزه فرهنگ وجود دارد، بحث تداوم آن است زیرا کارهای مقطعی در بسیاری از مواقع جواب نمی دهد و باید در طولانی مدت نتیجه دهد.

این استاد دانشگاه افزود: در جهت تداوم کار اسناد بالادستی، قانون اساسی، سیاست های کلی وجود دارد و در این چارچوب باید حرکت شود تا فعالیت هایی مانند برگزاری جشنواره ها در حوزه مقاومت ادامه یابد.

حسینی بیان کرد: فرهنگ در کشور ما اولویت ندارد با وجودی که رهبر معظم انقلاب دائما فرمودند فرهنگ، علم و اقتصاد اولویت دارد.

وی درباره مشکلات در حوزه مدیریت فرهنگی گفت: در حال حاضر در حوزه فرهنگی رهاسازی و ولنگاری اهمیت دارد اما باید از افراط و تفریط اجتناب شود. نمی‌گوییم نگاه سختگیرانه وجود داشته باشد و یا رها شود و دولت ها و حاکمیت نقشی نداشته باشد، درست نیست زیرا حتی دولت های لیبرال هم ورود پیدا می کنند و ابزارهای لازم را برای کنترل در اختیار دارند.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نوعی رهاشدگی در حوزه فرهنگی وجود دارد مثلا در تئاتر و سینما الفاظ نامربوط استفاده می شود و بعد با بهانه هایی به دنبال توجیه آن هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: حتی در حوزه کتاب شاهد هستیم که ضوابط و مقررات اجرا نمی شود چراکه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضوابط نشر کتاب را نوشته و ابلاغ کرده است که باید رعایت شود، اما اگر اجرا نشود به کشور آسیب وارد می شود زیرا ما در معرض تهاجم فرهنگی قرار داریم.

وی خاطر نشان کرد: نسل امروز در حوزه فرهنگ ورود پیدا کند و با توجه به خلاقیت و ابتکاراتی که وجود دارد، خیلی کارها می توانند انجام دهند، منتظر حمایت ها نباشند و با امکانات اندک فعالیت شان را انجام دهند.

سلیقه مانع دخالت معیارهای ارزشی در حوزه فرهنگ شده است

امین متولیان در این برنامه درباره ویژگی های یک مدیر فرهنگی اظهار کرد: نسل امروزی هایی که در حوزه فرهنگ و پیرامون آن فعال هستند به اعتمادی که به مدیریت فرهنگی کشور داشتند، خدشه وارد شده است.

کارشناس مسائل فرهنگی ادامه داد: فاصله‌ای بین نسل امروزی ها و مدیریت فرهنگی کشور ایجاد شده است و شاید باید با نگاهی دیگر به مدیریت فرهنگی توجه شود.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه شاید برای یک نسل امروزی این سوال باشد که یک فرد در ابتدا باید مدیر باشد و بعد وارد یک دستگاه فرهنگی شود و یا از ابتدا فرهنگی باشد، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دستگاه های مختلف فرهنگی کشور طبق این دو روش افرادی مسئولیت گرفته اند و اهالی این حوزه رضایت و نارضایتی داشته اند که باید ریشه ای مورد بررسی قرار گیرند.

متولیان بیان کرد: عنصر جوان که کارهای فرهنگی می کند دو ویژگی دارد؛ جوان است و حد، حریم و تحملش محدود است و  می‌خواهد سریع به نتیجه برسد، شاید این فرد چارچوب‌های اداری را خیلی قابل هضم نداند.

کارشناس مسائل فرهنگی با تاکید بر اینکه به نظر نسل امروزی ها بیشتر به همدلی و همزبانی در حوزه فرهنگ نیاز به وجود دارد، ادامه داد:  نسل امروزی ها باید توقعات خودشان را نیز تنظیم کنند چرا که یک رئیس، وظیفه پاسخگویی ندارد.

وی با اشاره به اینکه گاهی احساس می‌شود که همدلی و همزبانی وجود ندارد و یک جوان به دنبال همین مسئله است، افزود: گاهی به دلیل تشکیلات اداری نسل امروزی احساس می کند که با یک جوان سخت برخورد می شود اما با همدلی و همزبانی جبران می‌شود.

متولیان تصریح کرد: در دهه گذشته تشکل ها و سازمان های خارج از دولت شکل گرفته است و بخشی از آن به دلیل ناکارآمدی دستگاه های دولتی است.

کارشناس مسائل فرهنگی اظهار کرد: برخی‌ها معتقدند ارشاد دیگر کارکرد و جایگاه خودش را ندارد اما این طور نیست زیرا ارشاد نیز کارکردهای خاص خودش را دارد.

وی گفت: دلیل شکل گیری نهادهای جدید ممکن است برای همه علامت سوال و شاید گریزی برای جوانان و فعالین حوزه هنر انقلاب باشد.

متولیان افزود: فرهنگ تنها مختص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست بلکه وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، سازمان میراث فرهنگی و سایر دستگاه های اجرایی در امر فرهنگ نیز در این حوزه مسئولیت دارند.

کارشناس مسائل فرهنگی تاکید کرد: سلیقه در تمامی حوزه های فرهنگی در جهت انتصاب افراد دخالت دارد و چون سلیقه وجود دارد، از دخالت معیارهای ارزشی جلوگیری می شود.

وی بیان کرد: سلیقه سیاسی، رفاقتی و شخصی نیز وجود دارد اما باید به سمتی حرکت کنیم که از دخالت و سلیقه دولت‌ها در فرهنگ جلوگیری شود.

متولیان ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی به  تعبیر رهبر معظم انقلاب باید قرارگاه فرهنگی باشد اما واقعاً این شورا قرارگاه فرهنگی است. اسناد مصوب این شورا مورد تاکید مقام معظم رهبری است اما چه کسی باید اجرا و نظارت کند.

کارشناس مسائل فرهنگی اظهار کرد: جوانان با تمامی اختلاف سلیقه ها فکر می کنند در حوزه  انقلاب اسلامی راحت تر می توانند مستندسازی کنند و از دخالت های دولتی به دور هستند از این رو به این حوزه ورود می یابند.

وی درباره رها شدگی فرهنگی گفت: در حوزه فرهنگ فرای از حمایت، فهمیده شدن ضرورت دارد و هر فرد نمی تواند در تمامی حوزه ها تخصص داشته باشد.

دولتمردان علاقه ای به انتقاد ندارد و می خواهند همیشه از آنها تعریف شود

علی اصغر پورمحمدی در بخش نسل دیروزی برنامه نسل امروز گفت: شرایط فرهنگی در کشور مساعد نیست. بیش از بیست سال بیش رهبر معظم انقلاب شرایط را به عنوان شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی توصیف کردند. در حال حاضر سازمان ها و نهادهای زیادی در حوزه فرهنگی وجود دارد که با یکدیگر هماهنگ نیستند و در واقع با بحران فرهنگی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: موازی کاری، دوباره کاری و ناهماهنگی فرهنگی زیادی را اکنون شاهد هستیم البته تفاوت فرهنگی نیز در کشور وجود دارد چرا که ایران از فرهنگ های گوناگون و قومیت های مختلف برخوردار است از این رو کار سخت و پیچیده است.

معاون سابق سیما با اشاره به اینکه پیچیدگی فرهنگی و امر فرهنگ در کشور زیاد است و در برنامه ریزی فرهنگی نیز همواره عقب هستیم، گفت: مشکل امر فرهنگ در کشور نیز به خاطر این است که مخاطب شناسی درستی انجام نمی شود و بسیار ضعیف است.

وی با بیان اینکه مسئولان فرهنگی شناخت ضعیفی از مخاطبان دارند، افزود: نمی‌توان برای مشکلات فرهنگی یک نسخه واحد ارائه کرد اما می توان برای فرهنگ همانند رهبر معظم انقلاب که برای این حوزه دلسوزی می‌کنند و بارها و بارها تذکر داده اند، امر فرهنگ را مهم تلقی کنند و فرهنگ نباید امر تشریفاتی باشد.

پورمحمدی بیان کرد: مثلا دریک مجموعه فرهنگی و ورزشی چه فعالیتی در حوزه فرهنگی انجام می شود. پیچیدگی های فرهنگی زیاد وجود دارد از این رو باید مسئولان فرهنگی، فرهنگی باشند و حتما عامل به عمل در حوزه فرهنگی باشند.

رئیس پیشین شبکه ۳ تصریح کرد: مسئولان باید اعتقاد داشته باشند و برای خدا کار کنند. در جنگ موفق کسب کردیم زیرا فعالیت ها و اقدامات الهی بود.  باید برنامه جامع فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در کنار هم دیده شود و نمی توان به مسائل فرهنگی به تنهایی نگاه کرد.

وی گفت: بسیاری از نهادها در حوزه فرهنگی کارآمد نیستند و شاید در سال ۲ روز هم کار نداشته باشند و اگر این دو روز نیز نباشند اتفاق خاصی نخواهد افتاد از این رو باید فکری به حال نهادهای فرهنگی شود.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه دولت به حوزه فرهنگی بودجه می دهد اما باید درست و به جا خرج شود، گفت: سیاست در حوزه فرهنگ دخالت دارد مثلاً دولت در دوره ای با صدا و سیما خوب است و بودجه مازاد می دهد اما گلایه ها همیشه بوده است.

معاون سابق سیما و رئیس پیشین شبکه ۳ خاطر نشان کرد: دولتمردان دوست ندارند از آنها انتقاد شود و می خواهند همیشه از آنها تعریف و تمجید شود اما اگر درست فکر کنند می بینند انتقاد موجب پیشرفت آن ها می شود.

وی بیان کرد: در سال ۶۳ برنامه ای با عنوان «سلام صبح بخیر» که انتقادی و البته همراه با انصاف بود، پخش می شد و همه دولتمردان از این برنامه حساب می بردند. امام خمینی(ره) یکی از برنامه ها را گوش داده بودند و این برنامه را مورد لطف شان قرار دادند و رهبر معظم انقلاب نیز در آن زمان رئیس جمهور بودند و این برنامه را تایید کردند.

پورمحمدی تاکید کرد: باید  مسئولین بدانند اگر در برنامه‌ای مورد انتقاد قرار گیرند، بد نیست البته باید شرایط انتقاد رعایت شود. باید در حوزه فرهنگی جوانگرایی انجام شود و به جوانان عاقل و اندکی پخته کارهایی سپرده شود.

معاون سابق سیما و رئیس پیشین شبکه ۳ با بیان اینکه باید عقل و دانایی در برنامه ریزی ها حاکم باشد، در صدا و سیما جوانگرایی انجام می شود اما باید سرعت آن بیشتر شود، تصریح کرد: در کشور نیز اتفاقات خوبی در حال افتادن است و در حوزه فرهنگی نیز جوانان خوبی در حال فعالیت هستند.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.