امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 18 January , 2019
امروز : جمعه, ۲۸ دی , ۱۳۹۷ - 12 جماد أول 1440
شناسه خبر : 19438
  پرینتخانه » پربازدیدترین‌ها, پیشنهاد سردبیر, گفتگو, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۷:۰۰ | 20 بازدید | ارسال توسط :

وظیفه ما نگهداری و پرورش زبان فارسی است

قدرت زبان فارسی درحدی است که تا فرامرز ها گسترش یافته و زبان های دیگر را به هم آوردی می طلبد بدون اینکه خودش از میدان خارج شود و این ویژگی مهمی محسوب می شود و موجب می شود این زبان قرن ها پابرجا باشد.

وظیفه ما نگهداری و پرورش زبان فارسی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، زبان فارسی از زبان های عمیق و آراسته ای است که حد و مرز نمی شناسد. در این رابطه، گفتگویی تفصیلی با سید نصیر سیادت، متولد سال ۱۳۴۶ در همدان و یکی از صاحبان قلم انجام شد. سیادت در زمینه حقوق و ادبیات زبان فارسی تحصیلات داشته و علاقه مندان زیادی را در حوزه خوشنویسی پرورش داده است و اکنون پس از بازنشستگی از وزارت جهاد کشاورزی، به عنوان دبیر تحریریه نشریه ملی و بین المللی، دام، کشت و صنعت فعالیت دارد.

ارزش زبان فارسی را چگونه تعریف می کنید؟

زبان فارسی به عنوان یک زبان زنده دنیاست. از دیدگاه زیبایی شناسی وقتی وارد این بحث شویم، به اعتبار گفته بزرگان زبان فارسی، این زبان بسیار آراسته، زیبا، عمیق و ظریف است و در دامان این زبان انسان های بزرگی همچون سعدی، عطار، فردوسی و حافظ متولد شده اند و این بزرگان اندیشه را تا جایی که مرز نمی شناسد گسترش می دهند. زبان عنصر فکر مردم و تمدن است. در یک تعریف جامع تر می توان به آغاز دیوان بوستان سعدی اشاره کرد؛ آن جا که می گوید:«به نام خداوند جان آفرین/ حکیم سخن در زبان آفرین» خداوند سخن را در زبان آفریده و ما مأمور حفظ این سخن به عنوان هدیه الهی هستیم. قدر زبان فارسی را باید دانست چراکه بزرگان و اندیشمندان عمر و جان خود را در این زمینه گذاشته اند و باید از این زبان بسیار مراقبت کنیم و از سرچشمه هایی که می شناسیم اصل سخن را بگیریم تا بتوانیم رشد و شکوفایی آن را گسترده تر کنیم.

در طول تاریخ از جهت های گوناگون مورد تهاجم اقوال مختلف قرار گرفته ایم و الفاظ بیگانه بسیاری وارد زبان ما شده اند؛ اما با این وجود زبان فارسی همیشه قوی و زنده است و زایش ادبی، فکری و اثری دارد. بنابراین وظیفه ما نگهداری و پرورش آن است.

تأثیر ادبیات محاوره ای در زبان فارسی را چگونه بررسی می کنید؟

به نظر من، هر وسیله ای که تولید می شود علاوه بر فرصت هایی که ایجاد می کند، دارای تهدیدهایی نیز می باشد. از گذشته نیز این گونه بوده است. به هر حال، ادبیات فاخر با ادبیات خیابانی و بازاری متفاوت بوده و از قبل وجود داشته است. بیش از ۲۵۰۰ نوع گویش در ایران وجود دارد و ریشه همه آنها زبان فارسی است و ضربه ای به زبان ما نمی زند و حتی موجب رشد زبان نیز می شود. آنچه مهم است انتقال ادبیات محاوره ای و کوچه و بازاری به متن رسمی است. متاسفانه تغییر ادبیات متنی در برخی رسانه ها دیده شده که این مسئله آسیب رسان به زبان فارسی است. عدم آگاهی از دستور زبان فارسی در مکاتبات موجب ضعف شده و مشکل ساز است. بنابراین اصلاح سرچشمه ها و افراد حلقه اول ادبیات و آگاهی آنان کمک مهمی به حفظ زبان فارسی می کند.

چه مقایسه ای برای زبان فارسی با سایر زبان ها دارید؟

در تقسیم بندی و ریشه یابی، زبان فارسی در امتداد زبان هند و اروپایی است. بنابراین کلمات زیادی وارد زبان ما شده اند. اما این واژگان تاکنون در زبان ما به صورت فعل و نهاد نشده اند و فقط به شکل کلمه مانده اند. این ظرفیت بالای زبان فارسی است که همه کلمات را می پذیرد و در ساختار خود جای می دهد بدون اینکه به ماهیت و ذات زبان فارسی لطمه بزند. در مجلات، روزنامه ها و سایر خبررسانی ها از این گونه کلمات بسیار استفاده می شود ولی خواننده به راحتی متوجه مفهوم می شود و این به دلیل ساختار زبان فارسی که تغییر نیافته است و این نشان دهنده قدرت زبان فارسی است که زبان های دیگر را به هم آوردی می طلبد بدون اینکه خودش از میدان خارج شود و این ویژگی مهمی محسوب می شود و موجب می شود این زبان قرن ها پابرجا باشد.

همچنین با گسترش قلمرو تولیدات فکری می توان آن را توسعه داد. در نگاهی دیگر زبان حاصل خلاقیت ها و ابتکارات ملتی است. به عنوان مثال شاعران قدیم در اطراف خود گل و بلبل و طبیعت بیشتر می دیدند و شعرهای خود را با توجه به دیده های خود می سراییدند و امروزه که ابزار پیرامون تغییر کرده و در نتیجه بر فضای فکری یک شاعر نیز تاثیر می گذارد. به علاوه نوآوری و گسترش در تولید و صنعت در کشوری موجب توسعه زبان آن کشور نیز می شود. با این وجود ظرفیت و توانمندی زبان فارسی بالا بوده و مهمترین نکته در حفظ آن شناخت و تعمیم زبان فارسی توسط افرادی است که در حلقه اول ارتباط مانند محیط های آموزشی از پیش دبستانی تا دانشگاه، در پژوهشگاه ها، حوزه های مختلف علمی و رسانه های عمومی است.

در فضای مجازی نیز فرصت ها و تهدیدها برای زبان فارسی بسیار است. ترویج یک زبان در جامعه دیگر به شکل های گوناگون قابل انجام است و می توان راه های آموزش را به راحت ترین شیوه به کار برد. مانند وسایل بازی کودکان و کتاب های مورد استفاده آنها و سایر وسایل در گروه ها و سنین مختلف. آنچه مهم است اهمیت به ترویج زبان در ملتی است که به زبان خود اهمیت می دهد.

به نظر شما بی تفاوتی به زبان فارسی چه اثراتی دارد؟

زبان فارسی علیرغم تمام زیبایی هایی که دارد دچار بی تفاوتی شده است و متاسفانه بی تفاوتی هایی در برخی منابع دیده می شود. زبان فارسی به عنوان خلقتی خدادادی است. اگر خودمان را باور داشته باشیم، می توانیم بیشتر از این زبان مراقبت کنیم. به قول حافظ شیرازی:« سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد/ و آن چه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد».

 

انتهای پیام/ ع

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •