امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 54550
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, اطلاعیه, تیتر یک, خبر تولیدی, فرهنگی تاریخ انتشار : 08 سپتامبر 2019 - 21:04 | 809 بازدید | ارسال توسط :

نهمین سوگواره عکس عاشورایی در شهرستان قدس برگزار می شود

نهمین سوگواره عکس عاشورایی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری قدس در راستای اعتلای مفهوم غنی عزاداری امام حسین علیه السلام در فرهنگ ایرانی در سطح ملی برگزار می شود.

نهمین سوگواره عکس عاشورایی در شهرستان قدس برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شهرستان قدس در راستای اعتلای مفهوم غنی عزاداری امام حسین (ع ) در فرهنگ ایرانی، پس از تجربه برگزاری چندین دوره سوگواره عکس عاشورایی شهرستان قدس تصمیم بر آن دارد که نهمین دوره این سوگواره را در سطح ملی همچون سال گذشته برگزار نماید.

اهداف:

این سوگواره می‌کوشد جلوه‌هایی ناب از عشق و دلدادگی مردم ایران زمین را در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله حسین علیه السلام را به تصویر کشیده و با گسترش فرهنگ و هنر عاشورایی در سطح جامعه تحکیم بخش پیوند بین دین و هنر و کمک به ارتقاء عکاسی و معرفی عکاسان کشور باشد.

موضوعات:

نهمین دوره سوگواره ملی عکس عاشورایی شهرستان قدس با محوریت نگاه آزاد به موضوع عاشورا و عزاداری اقوام ایرانی در ایام محرم با رویکرد نو و خلاقانه را که شامل مراسم‏ و آیین‌های عاشورایی، دسته‌های عزاداری، تعزیه‌ خوانی، نذری و … که در شهر‌ها و نقاط مختلف ایران زمین برگزار می‌‏شود، خواهد بود.

بخش‌ها:

 1. بخش اصلی (حرفه ای) عکاسی با دوربین حرفه‌ای
 2. بخش نگاه مردمی (عکاسی موبایلی)

در هر بخش می‌توان پنج تک عکس (درمجموع ده عکس برای ۲ بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می‌توان شرکت داد. عکس ها باید طبق شرایط زیر باشند:

 • مجموعه عکس پذیرفته نخواهد شد. هر عکس بصورت تک عکس داوری خواهد شد و چیدمان چند عکس در یک قاب از نظر برگزار‌کننده مجموعه عکس محسوب شده و از داوری حذف خواهد شد.
 • عکس‌ها باید در سالهای ۱۳۹۷ یا ۱۳۹۸ گرفته شده باشند.
 • عکس‌ها می‌تواند سیاه و سفید و یا رنگی باشد.
 • ویرایش عکس‌ها‌ نباید به گونه‌ای باشد که به جنب اسنادی عکس آسیب برساند. تنها می‌توان در حد استانداردهای پذیرفته شده در عکاسی مستند اقدام به ویرایش عکس‌ها نمایند. اعمال کراپ، تنظیمات روشنایی، کنتراست و درجه اشباع رنگی در زمره‌ی محدودیت ویرایشی محسوب نمی‌شود.
 • عکس‌های دست‌کاری شده یا مونتاژ پذیرفته نخواهند شد.

مراحل شرکت در سوگواره:

 1. مطالعه دقیق و کامل فراخوان
 2. انتخاب عکس ها
 3. تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس
 4. ثبت نام در سایت سوگواره به نشانی www.soogvarehashoora.ir 
 5. آپلود عکس ها
 • سایت این جشنواره هماندبیرخانه دیجیتال فوکوس است. شرکت کنندگان دوره های قبل جشنواره خیام و سایر جشنواره هایی که از دبیرخانه دیجیتال فوکوس استفاده کرده اند، با همان نام کاربری و بدون نیاز به ثبت نام دوباره، می توانند در این جشنواره شرکت کنند. همچنین با مراجعه به سایت دبیرخانه دیجیتال فوکوس به نشانی Photo  می توان از نتایج خود در تمام جشنواره هایی که شرکت کرده اید آگاه شده و ایمیل نتایج خود را ارسال کنید.
 • برای جلوگیری از ثبت نام های بی هدف و تکراری، سایت به گونه ای طراحی شده که نام کاربری، کد ملی شرکت کننده باشد.

تقویم:

 • آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: از ابتدای محرم سال ۱۳۹۸
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها: ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
 • داوری: ۳ تا ۷ مهر ۱۳۹۸
 • افتتاح نمایشگاه و اهدای جوایز: ۱۸ مهر ۱۳۹۸

جوایز:

بخش حرفه‌ای یا دوربین عکاسی:

 1. نفراول: تندیس سوگواره لوح افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال
 2. نفردوم : تندیس سوگواره لوح افتخار و مبلغ ۱۵ میلیون ریال
 3. نفرسوم: تندیس سوگواره لوح افتخار و مبلغ ۱۰ میلیون ریال

بخش مردمی یا عکاسی با موبایل

 1. نفر اول : تندیس سوگواره لوح افتخار و مبلغ ۱۰ میلیون ریال
 2. نفردوم : تندیس سوگواره لوح افتخار و مبلغ ۷ میلیون ریال
 3. نفرسوم: تندیس سوگواره لوح افتخار و مبلغ ۵ میلیون ریال

– به کلیه پذیرفته شدگان در نمایشگاه گواهی شرکت به صورت دیجیتال از سوی دبیرخانه ارسال می‌گردد.

– در صورت چاپ کتاب یک نسخه از کتاب به صاحبان آثار راه یافته به نمایشگاه اهدا می‌گردد.

 

هیئت اجرایی:

دبیر اجرایی: سید ابوالفضل میراحمدی

مشاور هنری: مهدی عباسی

هیئت داوران: ساسان مویدی، بهنام صدیقی، هادی صمدی، شاپور حسینی، مهدی عباسی

 

شرایط شرکت در سوگواره:

 1. ثبت نام:
 • شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان، اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است.
 • کپی رایت: عکس‌ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد، تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد. برگزار‌کننده مسئول استفاده غیر مجاز شرکت کنندگان از کپی رایت نمی‌باشند.
 • اگر فرایند ثبت نام و عکس های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد، امکان شرکت عکس ها در داوری وجود ندارد.
 • ثبت نام: ثبت نام و ارسال عکس ها باید در سایت جشنواره، به آدرسsoogvarehashoora.ir انجام گیرد.
 • در هنگام ثبت نام، صفحه کلید انگلیسی استفاده شود. از فیلتر شکن استفاده نکنید.
 1. اندازه عکس ها:  Quality عکس‌ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از ۳ مگا بایت کمتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. عکس‌های منتخب برای نمایشگاه در ابعاد نهایت ۷۰ x50  سانتی‌متر چاپ خواهند شد. لطفاً اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید، در صورتیکه عکس ها شرایط ثبت نام را نداشته باشند، در هنگام ثبت نام، آپلود نخواهند شد. می‌توانید راهنمای روش تغییر سایز عکس را مطالعه کنید.
 2. عنوان عکس: عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلاً در جشنواره‌ای بصورت رنگی شرکت داده‌اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارائه می‌کنید، نباید عنوان را تغییر دهید. عکس را نمی توان با عنوان “بدون عنوان“،”شماره فایل دیجیتال” (مثلا DSC05121)، حروف خاص )مانند: &، $، #) و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا ۱۲۳۲۴۵) ارایه کرد، زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب می‌شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است، به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
 1. هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا کشور به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس، نام عکاس، امضاء عکاس، تاریخ، قاب، پاسپارتو، حاشیه، واتر مارک و لوگو در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد، از داوری حذف خواهند شد.
 2. مطابقت با تعریف بخش و تاریخ: درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف و بررسی صحت تاریخ عکاسی به دبیرخانه ارائه شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.
 3. اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان ثبت نام و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز تواند منجر به حذف عکس‌های متخلف از این مسابقه و سایر جشنواره‌ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در مسابقه به منزله پذیرش شرایط جشنواره است.
 4. انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، می تواند عکس را از مسابقه حذف نماید. عکس ها می بایست در چارچوب قوانین کشور باشد.
 5. استفاده از عکس‌ها: استفاده از آثار در نمایشگاه و برای چاپ در کتاب و سایر اقلام انتشاراتی، تبلیغاتی، بانک اطلاعات و برگزاری نمایشگاه با ذکر نام صاحب اثر برای برگزارکننده سوگواره مجاز است.
 6. عکس‌هایی که برای دوره‌های قبل سوگواره ارسال شده باشند، نمی‌توانند در این دوره از سوگواره شرکت داده شوند.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.