قدس خبر بررسی کرد؛

نخبه سازنده دستگاه تفکیک زباله شهری درشهرقدس است/نیاز توجه به پتانسیل شهر قدس توسط مسئولان

چندی پیش یکی از مسئولان شهر قدس بر لزوم تفکیک زباله از مبدأ در این شهرستان تأکید کرد که لازم است بگوییم نخبه سازنده دستگاه تفکیک زباله شهری در داخل خودرو حمل زباله جوانی است که فرزند شهر قدس است.

به گزارش قدس خبر   – پتانسیل شهری از اولین مواردی است که مسئولان لازم است به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و بهره کافی را از آن ببرند چراکه در دسترس بوده و می‌تواند در بسیاری از موارد راهگشا باشد و این خود باعث می‌شود که بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهند.

بر همین اساس یکی از مواردی که بهتر است مسئولان آن را مدنظر قرار دهند این است که پتانسیل‌های انسانی در شهرستان مانند شهر قدس بسیار بالا است و استفاده از آن موجب می‌شود که بهترین دستاورد را داشته باشند و در همین خصوص می‌توانند حتی این افراد که بیشتر از نخبگان شهرستان هستند را به‌عنوان مشاور در کنار خود داشته باشند.

این ک این را باید عنوان کنیم که موضوعی که به بررسی آن پرداخته‌ایم این است که شهرستان قدس به‌تازگی مجموعه‌ای در آن شروع به کارکرده است به نام خانه نخبگان که در زمان افتتاحان تعدادی از مسئولان و اعضای شورای شهر نیز در آن حضور داشتند.

گفتنی است بهتر است که مسئولان شهری در خصوص مواردی که به دنبال آن هستند در کنار ایجاد فضا زیرساخت‌هایش را نیز فراهم کنند و بسیاری از این زیرساخت‌ها را می‌توان با تکیه‌بر نخبگان و دانسته‌های آن‌ها که عمدتاً علمی و تخصصی است به نتیجه رساند و این خود باعث می‌شود که بسیاری از خروج مغزها از شهر و استان و … رخ ندهد.

این را باید عنوان کنیم که در خبری که در پرتال سازمانی شهرداری و شورای اسلامی شهر قدس منتشر شد رئیس شورای اسلامی شهر قدس با اشاره به هزینه بالای انتقال زباله‌های شهر قدس به اخترآباد شهرستان ملارد که در غرب استان تهران واقع‌شده است، گفت: تفکیک زباله از مبدأ باید اجرایی شود.

 پودینه

این را ما به‌عنوان موضوعی در برنامه‌های خبری خود قراردادیم و بعد از گذشت چندین روز به نتایجی رسیدیم که سرمنشأ آن در این شهرستان بود و متوجه شدیم که در سال ۱۳۹۱ محمد عذیری فرزند شهر قدس در سن ۱۷ سالگی اختراعی را به ثبت می‌رساند که در سطح بین‌المللی مشابه ای ندارد.

همچنین این را باید عنوان کنیم که این اختراع که تا هم‌اینک توسط هیچ فردی به سمت‌وسوی تجاری‌سازی هدایت نشده است می‌تواند با همکاری مسئولان شهرداری و شورای شهر قدس که اینک دغدغه این رادارند که تفکیک زباله را انجام داده و هزینه کمتری را در این خصوص داشته باشند در برنامه خود قرار دهند.

گفتنی است این موضوع را که فردی با سن ۱۷ سالگی در یک شهرستان توانسته وسیله‌ای بسازد که می‌تواند دغدغه‌های که مسئولان دارند را رفع‌ورجوع کند وردی است که می‌توان مسئولان شهری را بر این دارد که پتانسیل قابل‌توجهی در شهرستان وجود دارد که کمتر به آن نظرکرده‌اند که هم‌اینک این پتانسیل را در خانه نخبگان شهر قدس می‌توان یافت.

در متن خبر منتشرشده در پرتال خبری شورای اسلامی و شهرداری قدس خدابخش محمد زاده پودینه در دویست و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر قدس عنوان کرده است که یکی از مهم‌ترین معضلات شهری موضوع زباله و بازیافت زباله‌های شهری است.

همچنین این مسئول بیان داشته است که رها کردن، دفن کردن، سوزاندن نازل‌ترین و آسیب‌زاترین شیوه‌های مدیریت پسماند هستند، درحالی‌که علوم زیست‌محیطی معتقدند که باید هر پسماندی به ماهیت خود بازگردد تا بتواند با قرار گرفتن در چرخه مصرف، آسیب خود را در طبیعت به حداقل برساند و بازیافت درواقع عمل به همین ایده است و ما با تفکیک انواع پسماند، هریک از آن‌ها را در مسیر استفاده دو یا چندباره قرار می‌دهیم.

در همین خصوص این را با فردی که مخترع این دستگاه است در میان گذاشتیم که عنوان کرد: این طرح قابلیت این را دارد که بیش از ۱۳ مورد زباله شهری را در ماشین‌های حمل زباله شهری از یکدیگر تفکیک کند که با بررسی‌های کارشناسانه‌ای که انجام‌شده است بیشتر زباله‌هایی که در باکس‌های شهری ریخته می‌شود تحت عنوان همین ۱۳ نوع زباله است که این اختراع این کار را انجام می‌دهد.

عذیری در ادامه افزود: تا هم‌اینک هیچ فردی به ما مراجعه نکرده است تا این طرح را به سمت‌وسوی تجاری‌سازی ببرد و ما حاضریم تا در این خصوص با هر مجموعه مدیریتی که در اولویت خود شهر قدس است همکاری لازم را داشته باشیم تا تجاری‌سازی این محصول انجام شد که باعث می‌شود بازخوردهای مناسبی برای شهرستان فراهم شود.

عذیری

در ادامه باید بیان کنیم که این کار موجب می‌شود که در کنار کاهش دغدغه‌ای که مسئولان دارند هم ایجاد اشتغال شود و هم اینکه یک طرح که نتیجه‌ای مطلوب داشته است به ست تجاری‌سازی حرکت می‌کند و می‌تواند برد بین‌المللی نیز داشته باشد چراکه تا هم‌اینک طرحی مشابه این وسیله ثبت اختراع نشده است و مسئولان با انجام این مهم حتی می‌توانند در مسیر ارزآوری به کشور نیز قدم بردارند.

پودینه در بخش دیگری از سخنان خود در خبر منتشرشده ادامه داده است که تنها راه حفظ محیط‌زیست از گزند آلاینده‌ها مدیریت صحیح پسماند از طریق تفکیک و بازیافت است، پیرو تأکید وزارت کشور و تجربه موفق سایر کشورها در مدیریت پسماند با تفکیک و بازیافت، همه دستگاه‌های شهر اعم از شهرداری، سازمان مدیریت پسماند، سازمان محیط‌زیست و غیره باید به دنبال اجرای شیوه‌های نوین مدیریت پسماند مبنی بر بهره‌وری و مدیریت منابع باشند که این امر تنها در سایه جداسازی پسماند خشک و هدایت آن به واحدهای تبدیل و بازیافت ممکن است.

محمد زاده پودینه ادامه به موضوع برون‌سپاری خدمات شهری به بخش خصوصی اشاره می‌کند و می‌گوید که در جلسات گذشته که شورای شهر داشته است با کلیات طرح تفکیک باصرفه و صلاح موافقت شده که به امید خدا اگر انجام شود می‌تواند حداقل هزینه حمل زباله به اخترآباد جبران کند.

ekhtera

در اینجا لازم است عنوان کنیم که بهتر است مسئولان شهری با توجه به این همکاری و تعاملی که در شهرستان است و دغدغه‌هایی که برای شهروندان دارند می‌توانند این دستگاه را که مخترع آن نیز در شهر قدس حضور دارد تولید کنند تا بسیاری از هزینه‌های شهر نیز کاهش پیدا کند و در کنار آن حتی می‌توانند بعد از کسب درآمد از طلای کثیف از این وسیله نیز که به تولید انبوه رسیده است نیز بهره ببرند.

در همین خصوص از مخترع این پروژه در خصوص هزینه‌ای که این دستگاه نیاز دارد پرسیدیم که وی عنوان کرد: هزینه‌ای که برای دستگاه به‌عنوان نمونه آزمایشگاهی پرداخت کردیم حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با احتساب برخی هزینه‌های جانبی بود که اگر این مهم یعنی ساخت این اختراع به تولید انبوه برسد هزینه‌ای تقریبی معادل یک‌میلیون تومان را خواهد داشت.

در پایان این را لازم است عنوان کنیم که مسئولان شهر در همه حال دغدغه این را دارند که مواردی که می‌تواند به بهبود وضعیت شهرستان و همچنین کاهش هزینه‌های جاری مربوط است را به سرانجام برسانند که امید است این موضوع یعنی تجاری سازی این طرح که درنوع خود کم نظیر است را به سرانجام برسانند تا در کنار اشتغال زایی اندکی نیز در خصوص درآمد پایدار برای شهرستان قدم بردارند.

انتهای پیام/گ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه

 1. محسن پاسخ

  بسیار عالی است
  ضمن عرض تبریک به نخبه همشهری مهندس محمد عذیری ایشالله موفق و پاینده باشند به امید روزی که مسولین کشوری از این پتانسیل های درونی کشور استفاده نمایند

 2. امیر پاسخ

  آدم احساس غرور میکنه همچین جوان هایی هارو میبینه ایشالله مسولین و نماینده آتی این شهرستان در مجلس توجه ویژه و برنامه صحیح جهت استفاده از این ظرفیت هارو داشته باشند

 3. حامد پاسخ

  ان شاء الله که عملی شود.بسیار نیاز حائز اهمیتی است.