حضرت مهدی(عج) میفرماید :
در پیشامدهای مهمّ اجتماعی به راویان حدیث ما مراجعه کنید، زیرا که آنان حجّت من بر شما هستند و من هم حجّت خدا بر آنان هستم.
Tuesday, 21 May , 2019
امروز : سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 17 رمضان 1440
شناسه خبر : 34977
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, پربازدیدترین‌ها, پیشنهاد سردبیر, گزارش تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۷:۱۲ | 64 بازدید | ارسال توسط :

مهارت های دوران نوجوانی در همایش خانواده و پلیس تشریح شد

حجت الاسلام مولایی گفت: دوران نوجوانی مرحله تاثیرات ناگهانی، مرحله گذر ،مسئله آفرین از دوره کودکی و وابستگی به دوره استقلال با توجه به اهمیت شبکه های اجتماعی و آسیب هایی که در پیرامون فرزندان وجود دارد ، وظیفه والدین را تقویت عزت نفس در بین آنها دانست .

مهارت های دوران نوجوانی در همایش خانواده و پلیس تشریح شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجت السلام عباس مولایی، در همایش خانواده و پلیس با محوریت آسیب های اجتماعی و فضای مجازی که با حضور فرماندهی نیروی انتظامی، رییس اداره آموزش و پرورش و مسئولين ادارات و اولیای دانش آموزان در سالن آمفی تئاتر حضرت باقرالعلوم(ع) شهرستان قدس برگزار شد، اظهار کرد: دوران نوجوانی  اهمیت ویژه ای دارد و نقش شبکه های اجتماعی و راهکارهای برقراری ارتباط صحیح با فرزندان در دورانی که شاهد تاثیرات ناگهانی، گذرا و مسئله آفرین است باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی اشاره کرد: نمی توان دوره نوجوانی را دوره رشد عقلی دانست چراکه در روایات و بنابر نظر روانشناسان، حدود ۴۰ سال رشد عقل به طول می انجامد به تعبیری یک اربعین طول می کشد تا انسان به کمال برسد تا مسائل و سردی و گرمی های روزگار را چشیده باشد و تجربه های مختلفی را کسب کند. اما دوران نوجوانی دوره تاثیرات ناگهانی است.
مولایی با اشاره به شبکه های اجتماعی و تحولاتی که امروزه در جامعه به خصوص نسل جوان ایجاد کرده بیان داشت: اکثر ورودی های دانشگاه ها نسل اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ هستند. نسلی که شاید دو دهه با والدین اختلاف سنی دارند و بیشتر این نسل از فضای حقیقی به سوی فضای مجازی کوچ کرده اند، این خود یک تحول عظیم در بین دانش آموزان و دانشجویان است. با توجه به گفته کارشناسان علوم اجتماعی ۲۰ میلیون کاربر در اینستاگرام و ۴۰ میلیون کاربر در تلگرم که رقم قابل ملاحظه است و طبق گفته همین کارشناسان میزان استفاده از این شبکه ها در طول شبانه روز به حدود ۱۱ ساعت می رسد در صورتی که ارتباط بین اعضای خانواده به حدود ۲۰دقیقه بیان شده است.

وی ادامه داد: با یک بحرانی به نام بحران گذر از دوره نوجوانی و جوانی رو به رو هستیم و خانواده که طبعات عدم کنترل و عدم مدیریت ۱۰یا ۱۵ سال آینده زمانی که این نوجوانان وارد اجتماع شده و یا تشکیل خانواده خواهند داد، بروز می کند.

دلیل اهمیت دوران نوجوانی چند مسئله است.
مولایی اشاره کرد: دوران نوجوانی را دوره تاثیرات ناگهانی می نامند. دوره ای که انسان از پوسته دوره کودکی خارج شده و وارد مرحله جدیدی از زندگی که همراه با بلوغ جنسی است و البته اگر این بلوغ با بلوغ فکری همراه نباشد، موجب لطمه شده و تاثیر ناگهانی دارد که نوجوان را از مسیر اصلی خارج می کند و در کنار این باید بلوغ عاطفی هم برای او ایجاد شود که اگر تحقق پیدا نکند نوجوان به بلوغ نرسیده و نمی تواند خود را کنترل کند. لذا این یکی از اهمیت های دوران بلوغ در ۴۰ سال زندگی است.
وی یکی دیگر از اهمیت های دوران نوجوانی را دوران گذر یا برزخ بیان کرد و گفت: برزخ، یعنی حد فاصل و حائل شدن است. بین دوره کودکی و وابستگی به والدین و بزرگسالی که شاهد تحولاتی که استقلال و عدم وابسته بودن را در وجود او ایجاد می کند.
وی افزود: دوره نوجوانی از حیث مسئله آفرین بودن نیز حائز اهمیت است. .روانشناسان، بحران هویت، بحران عاطفی و بحران غریزه شهوت را در این دوره متذکر می شوند. در بحران هویت ما شاهد افت وضعیت تحصیلی می شویم. دانش آموزی که چند سال اول تحصیل بسیار موفق بود به خاطر همین مرحله گذر دچار بی هویتی و سر در گمی می شود که نیاز به مشاور و رفتار بخردانه پدر و مادر را می طلبد که اگر با آگاهی با فرزندان خود صحبت نشود دچار سردر گمی و انحراف شده و چه بسا به بی راهه کشیده شوند.

چرا فرزندان در این سن دچار انحراف می شوند؟

مولایی گفت: در جامعه ما شاهد این هستیم که بعضی از جوان ها در دوره دبیرستان و دانشگاه به سوی دور همی های دوستانه که هیچ حد و مرزی ندارد کشیده می شوند بدون اینکه کوچکترین تاملی داشته باشند.این به علت عدم وجود عزت نفس، ناآگاهی و بی خبر و انزوا است.
وی گفت: عزت نفس یعنی نوجوان به سن استقلال عمل و مسئولیت پذیر بودن برسد و و والدین باید چهار مهارت همبستگی، قدرت، بی همتایی و الگو پذیر یودن را در نوجوان خود تقویت کنند. باید مسئولیت های کوچک را به او واگذار کنید تا بتواند خودش را نشان دهد و طبق فرموده قرآن و پیامبر (ص) و روانشناسان، انسان مراحلی را در دوران زندگی خود سپری می کند. “مرحله لعب، یعنی مرحله سرگرمی و بازی. مرحله لهو، مرحله غفلت از آن چیزی که در سر می پروراند، آرمان هایی که دارد و گاهی برای رسیدن به آن ها مدیریتی صورت نمی پذیرد. مرحله زینت، این دوران نوجوانی دوران زینت است و می خواهد خودش را نشان بدهد. برای مثال با آرایش کردن و یا تاتو هایی که در بدن خود ایجاد می دهند. در نتیجه اگر به نوجوان خود عزت نفس دهید، به پیشرفت های او افتخار کنید و در اموری که به او محول می کنید، حمایت کنید و اگر اشتباهی از او سرزد یا ناکامی ایجاد شد، سرکوب نکنید، اجازه اشتباه را به او بدهید تا دامنه وسیع هیجانات خود را به شما نشان بدهد.
وی اشاره کرد: از جمله گام های عزت نفس دادن به نوجوانان فراهم نمودن زمینه حضور دوستان در منزل و نظارت بهتر بر امور فرزندان است که اگر این محیط در خانه فراهم نشود به محیط های ناسالم کشیده می شود.

مهارت همبستگی

حجت الاسلام مولایی بیان کرد: یکی از شاخصه های نوجوانی، توان برقراری ارتباط با همسالان و جمع گرا بودن است. اگر نوجوان در این دوره نتواند به این مهم دست پیدا کند، به انزوا کشیده می شود و خود عامل بحران م یشود. چون نمی تواند با دیگران ارتیاط داشته باشد، دچار وسوسه های غریری می شود و یکی دیگر از راه های تخلیه انرژی سوق دادن به سوی ورزش است.
وی گفت: مهارت بی همتایی که باید قریحه مخصوص به خود فرزند صفاتی که او را از دیگران ممتاز می کند و منحصر به فرد اوست را به او بگویید و او را تشویق کنید که طبق روایات ما باید دوران تربیت فرزند را در سه مرحله هفت سال پی بگیریم. مرحله کودکی، دوره تخلیه انرژی و بچگی است که کودک باید شلوغی های خاص دوران خود را انجام دهد. مرحله هفت سال دوم، تربیت و بیان مستقیم و غیر مستقیم هنجارها و نا هنجارها، نوع رفتار با خدا، با دیگران، با پدر و مادر و با جهان پیرامون خود و مرحله هفت سال سوم، استفاده کردن از آنها به عنوان مشاور و در میان گذاشتن امور با آنها که باید مهارت بی همتا بودن در اوتقویت شود.
مولایی مهارت قدرت را یکی دیگر از مولفه های عزت نفس بیان داشت و افزود: قدرت یعنی اراده کافی دادن برای تصمیم گیری، متعهد کردن برای کاری که به عهده او گذاشته شده است.
وی اشاره کرد: الگو پذیریر، مهارتی است که باید در وجود نوجوان تقویت شود. انتخاب یک قهرمان که در هر بخش از زندگی او تاثیر گذار باشد نه فقط در یک زمینه خاص. باید الگویی را به فرزندان خود معرفی کنید که شاخص باشد. متاسفانه در جامعه ما امروز نوجوانان از شخصیت های کارتونی و یا اشخاصی که خود عامل بی بند وباری در جامعه هستند پیروی می کنند. در این زمینه والدین با تحقیق و انتخاب آگاهانه و استفاده کردن از محتواهای نوشتاری و رسانه ای که در زندگی شهدا و جانبازان و انسان های شاخص و فرزانه جامعه الگوهای خوبی را به فرزندان خود معرفی کنند.
مولایی اظهار داشت: امروزه خانواده ها خود آسیب زا هستند. با توجه به ورود شبکه های ماهواره ای و بی توجهی والدین نسبت به محتوای این برنامه ها که خود منشاء ترویج بی بند و باری و خیانت های خانوادگی و دروغ است. شاید والدین یکی از دلایل توجه به این برنامه ها را عدم تولید محتوا در کشور می دانند اما این به منزله این نیست که ما بخواهیم با عدم آگاهی خوراک نامطلوب و سم به فکر و رفتار فرزندان بدهیم باید پدر و مادرها خود بیشتر پیرامون خود را مدیریت کنند.
وی برخی از وظایف والدین برای افزایش عزت نفس کودکان را تصریح کرد: مواردی از قبیل توجه به نوجوان، محبت در گفتار و رفتار ، در تمجید از فرزندان صراحت داشته باشید، شاخص کردن موفقعیت هایشان، نشان دادن روابط خوبی که با دیگران دارند، راهنمایی در انتخاب دوست، فراهم نمودن زمینه برای دورهمی های دوستانه سالم در محیط خانه و غافلگیر کردن و دعوت از دوستان فرزندتان و حتی گاهی خودتان در این جمع سهیم باشید، باز گو کردن احساس هار يا علایق و سرگرم یها بزرگسالی، گردهمایی های خانوادگی به دور از وسایل ارتباط جمعی در خانه، محیط شاد و عاطفی و دوستانه برای تبادل نظرات و گفتگو های سازنده در محیط خانواده ایجاد کردن، است.

 

خبرنگار: معصومه قربانی

انتهای پیام/

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •