امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
شناسه خبر : 61553
  پرینتخانه » اخبار دانشگاه, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر پوششی, خبر تولیدی تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸ | 339 بازدید | ارسال توسط :

مسئولان شهرقدس از ظرفیت‌های نخبگان و جوانان استفاده کنند

دانشجوی جوان شهرقدسی با تاکید بر اهمیت دادن مسئولان شهری در استفاده از ظرفیت های نخبگان و دانشجویان گفت: دانشجویان آماده اند که جهادگرانه و مجاهدانه در عرصه های جهاد علمی، اقتصادی و جهاد سازندگی خدمت رسانی کنند و در راستای تحقق زمینه ظهور امام عصر(عج) شجاعانه و مخلصانه جان خود را تقدیم کنند.

مسئولان شهرقدس از ظرفیت‌های نخبگان و جوانان استفاده کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، به مناسبت روز دانشجو سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان قدس توسط زهرا رضانژاد، کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق و دانشجوی ارشد مدرسی معارف دانشگاه تهران انجام شد.

رضا نژاد با اشاره به حماسه آفرینی دانشجویان شجاعی که قهرمانانه در راه استقلال و آزادی میهن عزیز جان خود را تقدیم نمودند، اظهار داشت: دانشجویان ایران به عنوان یکی از اولین قیام کنندگان و پیشگامان مبارزه با سلطه و استعمار آمریکا در ۲۵ سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در آذر ۱۳۳۲و چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد روحیه انقلابی خود را نشان دادند.
وی افزود: کودتای ۲۸ مرداد ثمره اعتماد دکتر مصدق به آمریکا بود و آمریکا از قدیم نشان داده اعتماد را جز با خیانت پاسخ نمی دهد.
وی با اشاره به حادثه ۱۶ آذر سال ۳۲ بیان داشت: ریچارد نیکسون به عنوان نایب ریاست جمهوری اتحادیه آمریکا بعد از کودتا به ایران سفر می کند و شاه برای خوش خدمتی به آمریکا، نیکسون را به دانشگاه تهران دعوت می کند که با نارضایتی دانشجویان مواجه می شود و در جریان اعتراضات سه تن از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران به شهادت می رسند.
وی در ادامه بیان کرد: دانشجو چشم بیدار و محرک جامعه است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در گام اول انقلاب که مرحله طراحی و ایجاد بسترهای حکمرانی اسلامی بود دانشگاه و دانشجویان به عنوان مبدا تحولات در جامعه به ایفای نقش پرداختند و اینک در چهارمین دهه پس از پیروزی انقلاب در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری(مدظله) چهارده بار جوانان را خطاب قراردادند. ما جوانان با توجه به پررنگ بودن جایگاه نسل جوان در این گام به همراه فرزندان بسیجی در دانشگاه های سراسر کشور به عنوان مروجان حقیقت نظام انقلابی نیازهای روز جامعه را از دریچه نگاه مردم دنبال و مطالبه خواهیم کرد.
رضانژاد با اشاره به رشد تعداد مقالات علمی ایران گفت: رشد مقالات ایرانی به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از سطح جهانی است. در سال جاری ایران رتبه پانزدهم دربین دیگر کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است. نهاد دانشگاه از موثرترین نهادها و دانشجو حلقه واسط بین دانشگاه و جامعه در سطح علمی و صنعت است.
وی با اشاره به سخن شهید بهشتی که فرمودند:«دانشجو ‌موذن جامعه است اگر خواب بماند نماز ملت قضا می شود» گفت: هر جا که لازم باشد دانشجوی انقلابی با قلمش، حضورش و خونش انقلاب را یاری کرده و خواهد کرد. دانشجو منصف متعهد،باتقوا، با بصیرت شجاع و دغدغه مند است آنجا که لازم است بیان کننده و شنوا است و در زمانی هم که لازم باشد خون خود را تقدیم انقلاب می کند، همانگونه که در ۸ سال جنگ تحمیلی حدود ۲۹۰۰ شهید از جامعه دانشجویی به طور میانگین از هر ۶۳ دانشجوی زمان جنگ یک نفر به شهادت رسیده است. شهدای دانشجوی با رتبه های برتر مانند شهید والا مقام شهید احدی و شهید دانشجو و غیور شهرقدس شهید عابد مسروخواه و امثال آنها کم نبودند.
دانشجوی جوان گفت: دانشجویان نه تنها در عرصه رزم و دفاع بلکه در عرصه سازندگی و پس از انقلاب نیز سردمدار بودند. آنها زمانی که احساس کردند حرم آل الله در سوریه در خطر است به دفاع از حریم عمه سادات شتافتند، مانند شهید دانشجو مدافع حرم علیرضا مرادی که در سوریه به شهادت رسید. دانشجو به خدا ایمان دارد و تکیه او به معنویات و استعداد و توانایی های خودش است، دست به سوی بیگانه دراز نمی کند و ذلت نمی پذیرد زیرا نتیجه پذیرش ذلت، خواری، شکست و ناکامی است. در کجای تاریخ با تسلیم شدن کسی پیروز شده است. تاریخ برای عبرت است و دانشجو می داند کسی که از تاریخ عبرت نگیرد و تسلیم شود، پیروز نمی شود.
وی خطاب به مسئولین شهرقدس بیان داشت: در جایی پیروزی حاصل شد که با توکل بر خدا و بر توانایی های خود تکیه کردیم و خودمان وارد میدان شدیم، مانند تمام موفقیت ‌های عرصه علمی، نانو تکنولوژی، انرژی هسته ای، مقالات موفق ژنتیکی، زمینه های دارویی، صنعت هوا و فضا و خودکفایی کامل در صنایع نظامی فقط با تکیه بر نیروی جوان میسر شد. جامعه جوان و انقلابی دانشجوی شهرستان قدس از مسئولین در خواست دارند که به جوانان شهر قدس فرصت داده شود تا در شهر خودشان نقش ایفا کنند، ظرفیت‌های نخبگان و جوانان شهر قدسی باید دیده شود. تشکر و قدردانی از امام جمعه شهرستان قدس را داریم که با اهتمام به برگزاری جلسات هفتگی با جوانان و شنیدن سخنان آنها دغدغه جوانان شهر قدسی را دارند. از نمایندگان شورای شهر، نماینده مجلس شورای اسلامی و دیگر مدیران شهری مطالبه می‌کنیم برنامه های ثابت و هدفمندی را برای دیدار با جوانان دغدغه مند شهرقدسی داشته باشند.
رضانژاد تاکید کرد: چرا گاهی مسئولان شهری به جوانان اعتماد ندارند و چه زیبا گفت؛ نماینده ای از قشر دانشجو خطاب به مسئولین کشوری، که مگر نه اینست ما جنگ را با ۲۰ ساله ها بردیم و اقتصاد کشور را با ۶۰ ساله ها باختیم. باید زمینه برای حضور جوانان تازه نفس امیدوار، متخصص و متعهد به تمام ارکان شهری باز شود و بزرگان با تجربه به عنوان مشاوران و راهنما در کنار جوانان قرار گیرند.
وی گفت: در زمان جنگ فرماندهان جوان متخصصی همچون شهید حسن باقری را تجربه کردیم. جوانی که تازه نفس و سرحال و امیدوار است بهتر می تواند کار کند. به عنوان نماینده دانشجویی شهرستان قدس از مردم فهیم شهرستان قدس درخواست داریم، همانطور که مقام معظم رهبری( مدظله) فرمودند:” زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان انقلابی حزب اللهی فراهم کنند” همین رویکرد را با رای در انتخابات پیش رو که نمایندگی مجلس است را در پیش گیرند تا جوان انقلابی متعهد و متخصص انتخاب شود.
وی افزود: جامعه دانشجویی شهرستان قدس خواستار اجرای طرح شفافیت آرای مجلس است. شهروند شهر قدسی باید از رای نماینده خود در مجلس در ارتباط با طرح ها و لایحه هایی که در مجلس آورده می شود مطلع باشد و بداند که آیا نماینده آنها در مجلس جناحی عمل می کند؟ یا طرح هایی که برای پیشرفت حوزه انتخابیه او مطرح است را پیگیری می کند؟ مسئولیت نمایندگی را برای تحقق پیشرفت شهر به کار می بندد و یا در پی منافع شخصی خود است؟
دانشجوی کارشناسی ارشد خاطر نشان کرد: مردم شهر قدس می دانند مسئولی که منزلش در شهرهای محل خدمتش نیست چگونه می تواند درک حداکثری از وضعیت شهرهای حوزه انتخابی خود را داشته باشد؟ مردم نباید به خاطر انتصاب خانوادگی و حمایت از قوم و قبیله خود رای دهند و در همین راستا مسئولین باید بدانند که شفافیت معجزه می کند. مردم از مسئولین می خواهند که هر چند وقت یکبار گزارش فعالیتهای خود را ارائه دهند و در میان مردم خود دیده شوند که این یک خواسته معقول است.
وی با اشاره به اغتشاشات اخیر و حضور حافظان امنیت افزود: تشکر و قدردانی از نیروهای امنیتی را داریم که خالصانه و با سعه صدر در زمینه برقراری مجدد امنیت در شهر قدس تلاش کردند و تشکر قشر دانشجو جوان شهر قدسی را حضور شما مردم انقلابی، فهیم و بابصیرت تقدیم می دارم که با حضور به موقع خود مانند همیشه توطئه های دشمن را خنثی کردید. اگر شما مردم شجاع در صحنه نبودید قائله فتنه گری در اسرع وقت جمع نمی شد. همیشه قدرت مذهبی مردم ما بالاتر از هر قدرت نظامی ایران در طول این چهل سال گره گشای تمام مشکلات بوده است.
وی گفت: مردم همیشه حامی قانون بودند. ممکن است اعتراض داشته باشند اما این اعتراض هیچگاه به اصل قانون نبوده است، بلکه اعتراض به بی تدبیری در نحوه اجرا است، قانون همیشه محور است، اما اعتراض مردم به شیوه اشتباه اجرای قانون بدون مقدمه است. افزایش قیمت بنزین می توانست در چند سال به طور تدریجی انجام شود امابه یکبار و یک شبِ انجام شد.
نماینده دانشجویان با اشاره به آثار روانی افزایش قیمت بنزین بیان کرد: نگرانی مردم از افزایش قیمت بنزین نیست بلکه تاثیر روانی آن در تورم افسار گسیخته است. در اطرافیان خود میبینیم کسانی که خودرو ندارند نگران تورم هستند. مردم، معترض و مطالبه گر هستند اما هیچگاه به تخریب اموال عمومی نمی پردازند و نمی پسندند که افرادی فروشگاه‌های شهر را به غارت ببرند و بانکهای شهر را به آتش بکشانند زیرا می دانند که تبعات تخریب در ارائه خدمات شهری به خودشان باز میگردد نه اغتشاشگرانی که خارج از شهر برای فتنه انگیزی آمده بودند. برنامه ریزی خارجی عوامل فتنه بر همگان آشکار شده است.

وی تاکید کرد: دولت درآمد غیر نفتی زیادی ندارد زیرا ۶ سال است که خود را معطل برجام بی فایده کرده است ما مردم می دانیم که ناگزیر به سهمیه بندی بنزین بودیم زیرا قیمت پایین بنزین، هدر رفت و قاچاق بنزین را گسترش داده بود و می دانیم اگر اینگونه پیش می‌رفت دو سال دیگر ناگزیر به وارد کردن بنزین بودیم اما آشوبگران با استفاده از این موقعیت می خواستند تحولات کشور را مانند عراق، سوریه و لبنان پیش ببرند، که مقام معظم رهبری (مدظله) به عنوان فصل الخطاب قلمداد شدند، با بصیرتها می دانند که ایشان خودشان را خرج کردند تا ناامنی که در کشورهای همسایه وجود دارد برای کشور ما رخ ندهد. در زمانی که بی تدبیری دولت کار را برای مردم ما سخت کرد، حال که قانون شده است باید نظارت کرد تا سود حاصل به جیب مستضعفان وارد گردد.
رضانژاد گفت: ما مدافع رهبر و انقلاب هستیم اما مطالبه گری می کنیم. دولت همانگونه که یک شبِ و با بی تدبیری قیمت بنزین را افزایش داد باید به تسریع بر افزایش قیمت کالاها نظارت کند و مردم می دانند سخن ما تاثیر گذاری قیمت بنزین بر سایر کالاها نیست بحث ما عدم مدیریت است. مردم از دولت می خواهند که خودروها را بهینه سازی کند. چرا بعد از ۲۰ سال همچنان خودروهایی با کیفیت کم و سوخت بالا تولید می شود.
وی گفت: در این چهل سال انقلاب اسلامی، شاهد خنجرها، نفوذ دشمنان و بی تدبیری های بسیاری بوده ایم اما با سرمایه عظیم الهی و نیروی ارزشمند حضور مردم مخلص که پشتوانه نظام بودند دست بیگانگان را قطع کرده ایم. امروز شهرستان قدس با جوانان انقلابی نشان داده است که امیدی برای پیشرفت این مرز و بوم است و دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس با ۲۵ هزار دانشجو، ده ها گروه فرهنگی هنری جوان محور و کانون ها نخبگانی ظرفیتی برای پیشرفت شهر هستند. از دیگر برکات شهر حضور حوزه علمیه باقرالعلوم(ع)برای بانوان است که هر سال ده ها بانوی فرهیخته برای این شهر تربیت می‌کند و همکاری این حوزه با دانشگاه های استان و بالابردن سطح آگاهی دانش آموزان مدارس است. مسئولان می توانند با استفاده از ظرفیت حوزه و دانشگاه مشکلات شهر را تسهیل کنند.
نماینده دانشجویان شهرستان قدس تصریح کرد: جامعه دانشجویی به دلیل انرژی و پتانسیلی که دارد همیشه مورد طمع بوده است و در آستانه روز دانشجو لازم است که دانشجویان با بصیرت شهر قدسی بار دیگر پایبندی خود را به نظام و انقلاب اسلامی ایران ثابت کنند و به نمایندگی از قشر دانشجویی شهرستان قدس اعلام میدارم که حاضریم جهادگرانه و مجاهدانه در عرصه های جهاد علمی، اقتصادی و جهاد سازندگی حضور یابیم و در راستای تحقق زمینه ظهور امام عصر(عج) شجاعانه و مخلصانه جان خود را تقدیم کنیم.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.