حضرت مهدی(عج) میفرماید :
در پیشامدهای مهمّ اجتماعی به راویان حدیث ما مراجعه کنید، زیرا که آنان حجّت من بر شما هستند و من هم حجّت خدا بر آنان هستم.
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
شناسه خبر : 34908
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, پربازدیدترین‌ها, پیشنهاد سردبیر, گفتگو تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵ | 129 بازدید | ارسال توسط :

مجموعه اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری قدس، تشریح شد

کاظمی گفت: طی ۶ ماه گذشته سال ۹۷، عملکرد پیوسته خدمات شهری در جهت توسعه و گسترش خدمات رسانی به شهروندان در همه بخش ها بوده است.

مجموعه اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری قدس، تشریح شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حمید کاظمی صیاد، معاونت حوزه خدمات شهری شهرداری قدس، با اشاره به عملکرد خدمات شهری در ۶ ماه ابتدایی سال جاری بیان کرد: اقدامات شهرداری با ملاحظات خدمات شهری به صورت پیوسته اجرا می شود و امسال خدمات شهری در همه بخش ها فعالیت داشته است. در این خصوص گفت و گویی صورت گرفت که به تفصیل آمده است.

با توجه به اینکه عمده ترین کار خدمات شهری در بخش جمع آوری زباله است، چه اقداماتی در این زمینه انجام شده است؟
مکانیزه کردن سطل های زباله یکی از کارهای مهم در این بخش بوده است. در این زمینه ساماندهی و تثبیت جعبه های مستحکم جمع آوری زباله بر روی جداول و استفاده از زیر سطلی های بُتنی جهت جلوگیری از مشکلات خروج شیرابه اسیدی و تخریب آسفالت خیابان بخشی از اقدمات در این مدت بوده است که تا کنون ۸۰۰ زیرسطلی بُتنی نصب شده و همچنان اجرای این اقدامات در تمام نقاط شهری ادامه دارد. همچنین در خیابان های بلوار انقلاب و ۳۰ متری، این اقدام به تعویض جعبه های زباله شده است.

در راستای فرهنگ سازی و تفکیک زباله از مبدأ چه اقداماتی صورت گرفته است؟
جهت بازیافت و تفکیک بهتر زباله ها، با توجه به اینکه تمامی پسماندهای غرب استان تهران به منطقه گود اختر آباد منتقل می شود، سالنی در شهرقدس جهت این امر در نظر گرفته شده که با مشخص شدن پیمانکار و ابلاغ طرح جامع پسماند از طرف استانداری، تفکیک زباله ها در این شهر انجام خواهد شد. علاوه بر این در راستای فرهنگ سازی و تفکیک از مبدأ، در ادارات دولتی، سطل های مخصوص قرار داده ایم و در منازل نیز به صورت دوره ای آموزش هایی در نظر گرفته شده است.

در زمینه فضای سبز و خدمات رسانی به شهروندان طی ۶ ماه گذشته چه اقداماتی شده است؟
یکی از شاخصه های مهم شهری، فضای سبز است. در احیای فضای سبز موجود مانند میادین، بلوارها، ورودی و خروجی شهر و درختکاری پیاده روها اقداماتی توسط سازمان زیباسازی صورت گرفته است. در این زمینه حدود ۲۰ هکتار از خیابان کوشان طیور با هدف ایجاد یک منطقه گردشگری با کاشت ۵۰ هزار اصله درخت، احیا شد. اقدام دیگر افزایش بوستان های محلی بوده است. لازم به ذکر است که از ابتدای تاسیس شهرداری تاکنون به جز بوستان آزادگان و ولیعصر(عج)، تعداد ۳۸ بوستان محلی احداث شده بود و در ۶ ماه نخست سال جاری تعداد ۱۰ بوستان با امکانات و تجهیزات رفاهی، در هفته دولت افتتاح شد.
علاوه بر این، برای تغذیه و آبیاری فضای سبز بوستان ها، مخازن آب که محتوی آب چاه است، قرار داده شد و در بوستان هایی مانند ارغوان، فتح و سبزه الماس که به صورت بوستان های نواری هستند، به نماز خانه و سرویس های بهداشتی مجهز شدند. پارک آزادگان و ولیعصر(عج) نیز توسط بخش عمرانی در حال بهسازی است و احیای فضای سبز آن ها برعهده ماست.
همچنین در احیای فضای سبز پارک های محلی، تعداد ۵۰ هزار اصله نهال کاشته شد و جنگل کاری در بزرگراه فتح انجام شد و شیوه آبیاری بلوارها به صورت آبیاری قطره ای و مه پاش، تغییر یافت. قابل ذکر است که کاشت چمن به دلیل مصرف آب بالا و رسیدگی به آن از بلوارها حذف شد و با لوله کشی قطره ای برای آبیاری درختان، عملیات سنگفرش کردن صورت گرفت.

کمیته منظر شهری چه عملکردی در شهر دارد؟
به دلیل عدم وجود المان های مناسب در سطح شهر، کمیته ای به نام کمیته منظر شهری تشکیل شد که پس از بررسی طرح و تصویب آن و تخصیص بودجه، نصب المان اجرایی خواهد شد. در این خصوص در ابتدای بلوار امام خمینی(ره) و میدان هایی مانند ۹ دی، امام حسین(ع)، مصلی، مادر و آزادی با نصب سازه های ماندگار و هم سنخ با نام میدان اقداماتی صورت گرفت است. قابل ذکر است که عملیات نصب المان در میدان ۹ دی تا کنون ۴۰ درصد پیشرفت داشته و پیش بینی می شود در تاریخ ۹ دی ماه آماده افتتاح باشد.
همچنین در بحث منظر شهری، طراحی های سه بعدی بر دیوارها و المان های محلی و مناسبتی در نقاط مختلف شهر برای اولین بار انجام شد.
به علاوه در آغاز مهرماه با رنگ آمیزی محوطه بیرونی مدارس و بخشی از محوطه داخلی، جدول کشی و خط کشی جهت عبور دانش آموزان، گل کاری و درختکاری از سال تحصیلی جدید استقبال کردیم.

فضاهایی به نام”پاتوق محله” در شهر دیده می شود. در این باره توضیح دهید.
با توجه به اینکه در برخی مناطق شهری فضایی جهت ایجاد فضای سبز نمی باشد، یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته حوزه خدمات شهری، ایجاد پاتوق محله بوده است. این پاتوق ها در فضاهای کوچکی از محله ها در نظر گرفته شده که نمونه های آن را می توان در خیابان قناری مشاهده کرد و مورد دیگر در خیابان آزادی و در نزدیکی میدان ۹ دی بوده که در حال انجام است.

از تغییرات صورت گرفته در بخش حمل و نقل بفرمایید.
یکی از تغییرات انجام شده، سازمان حمل و نقل با سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی ادغام شد و “سازمان حمل و نقل بار و مسافر” نام گرفت.
همچنین به منظور انتقال پایانه مسافربری به خارج از شهر، ایستگاه های حمل و نقل به ویژه ایستگاه های اتوبوس و تاکسی ساماندهی و از نصب تبلیغات در ابعاد غیراستاندار جلوگیری شد. هدف از انجام این کار، کاهش بار ترافیک داخل شهر و کاهش آلودگی هوا و صوتی است. به طوری که اتوبوس ها به صورت مستقیم از پایانه مسافربری به صورت مستقیم حرکت کرده و پس از گذشتن از بلوار انقلاب از شهر خارج خواهند شد. یکی دیگر از اقدام های انجام شده، بازسازی اتوبوس های فرسوده است که در حال انجام آن هستیم.

چه اقداماتی در بخش آتش نشانی و خدمات ایمنی، انجام شده است؟ 
خرید ماشین آلات، تجهیزات و به روز شدن دستگاه ها، بخشی از مهمترین برنامه های انجام شده در حوزه آتش نشانی و خدمات ایمنی است. همچنین در روز آتش نشانی از ایستگاه شماره ۵ مراسم افتتاحیه انجام شد و قابل یادآوری است که تعداد ۲ دستگاه خودرو نیمه سنگین، یک دستگاه تانکر آب پشتیبانی، ۲ دستگاه خودرو پیشرو، یک دستگاه خودرو امداد و نجات بخشی از تجهیزات خریداری شده بوده که همگی با نظر مساعد شهردار صورت گرفته است. همچنین در حال خرید یک دستگاه نردبان جهت تجهیز خدمات امینی برای شهروندان هستیم.

در زمان وقوع بحران، چه تجهیزاتی برای مدیریت بروز حادثه های غیرقابل پیش بینی درنظرگرفته اید؟
در این زمینه سه مکان در سه نقطه از شهر، جهت دپوی اجناس خریداری شده مانند پتو، چادر، بیل، چراغ، کُلمن آب و سایر وسایل مورد نیاز در نظر گرفته شده است تا در زمان وقوع حوادث بحرانی در دسترس بوده و کنترل و خدمات مناسب تری بر حادثه پیش آمده داشته باشیم.

از تغییرات در حال اجرا در آرامستان بهشت فاطمه(س) بفرمایید.
در بحث آرامستان دو موضوع از دغدغه های حوزه خدمات شهری است. یکی احداث میدان نماز جهت اقامه نماز میت که این فضا به صورت مسقف در نظر گرفته شود که البته ۳۰ درصد این پروژه پیشرفت فیزیکی داشته است. موضوع دیگر، ساماندهی سالن انتظار و غسالخانه است که در حال پیگیری آن هستیم و پیش بینی کرده ایم تا قبل پایان سال این دو پروژه به بهره برداری کامل برسد.

نقش خدمات شهری در بخش ورزشی و فرهنگی چیست؟
در ۶ ماه گذشته، در بخش ورزشی، ۲ سوله ساخته شد که یک سوله ورزشی توسط مدیریت عمران در هفته دولت افتتاح شد و سوله دوم به صورت چند منظوره بوده که از سوی خدمات شهری ساخته شد و در هفته گذشته افتتاح گردید. همچنین در بخش فرهنگی حوزه خدمات شهری نیز فرهنگسرای اندیشه جهت استفاده شهروندان به بهره برداری رسید و از آن افتتاح شد.

خبرنگار: سیده طیبه عزتی
انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •