امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Saturday, 17 August , 2019
امروز : شنبه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۸ - 16 ذو الحجة 1440
شناسه خبر : 45466
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, تولیدی, تیتر یک, قرارگاه فرهنگی, مذهبی تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱ | 91 بازدید | ارسال توسط :

مؤمن آینه مؤمن است

حجت السلام و المسلمین جوکار گفت: اسلام دین اجتماعی است و ما باید در کنار یکدیگر با هم افزایی و یاری رساندن به یکدیگر و برجسته نکردن اشتباهات دیگران در مسیر بِرّ و تقوا گام برداریم.

مؤمن آینه مؤمن است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجت السلام و المسلمین جوکار در جلسه تفسیر قران کریم در تفسیر آیه ۱۴۸ سوره مبارکه نساء، اظهار داشت: خداوند دوست ندارد کارهای بد و سوء دیگران آشکار شود مگر در صورتی که ظلمی شده باشد همانا خداوند سمیع و علیم است.

وی افزود: اسلام دین اجتماعی است و می خواهد مردم در کنار هم و با هم زندگی کنند و همدیگر را یاری رسانند همانگونه که خداوند در آیه ۲ سوره مبارکه مائده اشاره به “و تعاونوا علی البر و تقوا و تعاونو علی الاسم و العدوان” را بیان می دارد. تعاون، به معنای کمک کردن به دین اسلام و هم افزایی است. در مسیر ” بِرّ و تقوا ” گام بردارید یعنی در انجام کارهای خوب کمک حال یکدیگر باشید و در نگهداری خود در معصیت نکردن و مرتکب خلاف نشدن نیز با یکدیگر همکاری کنید.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار بیان کرد: خداوند از مؤمنین می خواهد در گناه و دشمنی علیه مؤمنین همکاری و اقدامی نکنند و به همین خاطر است که شما مؤمنین حق فروش اسلحه به دشمنان مسلمین را ندارید چون کمک به آنها علیه مسلمانان است و جرم محسوب می شوید و یا انسان حق ندارد مغازه خود را به کسی که می خواهد مرکز فساد راه اندازی کند اجاره دهد که اگر کمک کنیم تعاون به اسم و عدوان است.

وی ادامه داد: تلاش کنیم محافل و مجالس قرانی و صفوف نماز جماعت را هر چه با شکوهتر برگزار کنیم و در جلسات، امور فرهنگی و اجتماعی سعی کنیم کمک حال یکدیگر باشیم که در این زمینه باید کارهای فرهنگی را با نیروهای فرهنگی، متدین، انقلابی و ولایی خودمان هم افزایی داشته باشیم نه اینکه نتوانیم همدیگر را تحمل کنیم و در همه امور چه فرهنگی و اجتماعی هدف را خدا، مکتب اهل بیت علیه السلام و تقویت انقلاب اسلامی در نظر بگیریم، ما همه سرباز هستیم.

امام جمعه گفت: خداوند در آیه ۱۴۸ سوره نساء اشاره به با هم بودن در دین و تقوای الهی دارد و در آیه ” لا یحب الله الجهر” که در این آیه کلمه “جهر” در نقطه مقابل “خفا” بیان شده است و یکی از القاب خداوند ستار العیوب است که عیب های بندگان خود را آشکار نمی کند و مسلمان نیز حق ندارد اگر از مؤمنی نقطه ضعفی و خطایی دید آن را علنی کند.

وی بیان داشت: ما باید اخلاق اسلامی را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم و پشت سر کسی غیبت نکنیم، طوری سخن بگوییم که در زمانی که آن شخص نیز حضور داشت بتوانیم همان سخن را بیان کنیم و اگر سخن گفتن در مقابل شخص موجب ناراحتی  او باشد در پشت سر او غیبت محسوب می شود و اینگونه رفتار نکنیم زیرا انسان ممکن الخطاست، ممکن است در جایی اشتباهی انجام دهد و توبه کند و خداوند توبه پذیر است، او را بخشیده است، ما حق علنی کردن آن را نداریم.

حجت الاسلام جوکار افزود: امروزه در فضای مجازی می بینیم که فردی اشتباهی را انجام داده است و از اشتباه خود پشیمان شده است اما هستند افرادی که به اشاعه آن می پردازند. سعی کنیم فضای جامعه را پاکیزه نگه داریم زیرا خداوند می خواهد زندگی ما حیات طیبه و محل زندگی ما مدینه فاضله باشد. ما مجاز به اینکه اشاعه اشتباه دیگران را دهیم نیستیم و باید در جامعه اسلامی یاری گر هم باشیم و دستگیری همدیگر را کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در سوره حجرات خداوند سبک زندگی اسلامی، آداب و اخلاق را به ما یاد می دهد که چگونه در کنار همدیگر زندگی کنیم و در پی تخریب همدیگر نباشیم، مومن حق ندارد علیه دیگران سخنی بگوید مگر اینکه علیه او ظلمی واقع شده باشد که در این صورت برای دفاع از خود باید نام شخص گفته شود. اسلام دین عدالت و حقوق اجتماعی است، اجازه نمی دهد کسی مظلوم واقع شود و علیه ظلم و ستمگر باید فریاد زد همانگونه که ما علیه آمریکا فریاد می زنیم.

وی ادامه داد: غیبت حرام است و فقط در مورد اینکه فرد مورد ظلم قرار گیرید حق دفاع وجود دارد و در همین حد مجاز است که در بعضی از موارد ما حد و حدود را نمی شناسیم همانا خداوند شنوای داناست.

حجت السلام والمسلمین جوکار تصریح کرد: سعی کنیم در زندگی اجتماعی همفکر و همگرایی کنیم و علیه همدیگر اقدام نکنیم و پشت سر یکدیگر سخنی نگوییم و نکات منفی دیگران را برجسته نکنیم که امام صادق (ع) می فرماید:” مؤمن آینه مؤمن است”.

 

انتهای پیام/

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.