امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Thursday, 21 November , 2019
امروز : پنج شنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۸ - 24 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 48173
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹ | 107 بازدید | ارسال توسط :

عزل و نصب کارگزاران در اندیشه علوی

عزل و نصب در سیره علوی دارای شاخصه هایی است که می بایست در اجرای این امر ساماندهی معیشت شهروندان و ایجاد انس و الفت میان مردم مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم ارزشها و باورهای دینی را صیانت نماییم.

عزل و نصب کارگزاران در اندیشه علوی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، یکی از مهم ترین موضوعاتی که براساس اندیشه و سیره امام علی(ع) در نهج البلاغه مطرح هست. نظام عزل و نصب کارگزاران است که در اندیشه علوی دارای خاستگاه الهی است، مفهومی که امام علی(ع) چهارده قرن پیش در خطبه ها، نامه ها، حکمت ها به آن تاکید کرده است.

به کارگیری مبانی،اصول و شاخصه های عزل و نصب امری است لازم و ضروری که می باید برای تحقق جامعه ای پویا و موفق، پیش از پیش مورد توجه دولتمردان،کارگزاران و نخبگان نظام اسلامی قرار گیرد و عامل توسعه این روند آگاهی،  شناخت، درک صحیح و داشتن تصویری روشن از مبانی، اصول و شاخصه های عزل و نصب در قالب یک نظام است.

در مدیریت اسلامی،بهترین مرجع برای یافتن معیارهای مناسب سنجش افراد، قرآن کریم، آموزه های پیشوایان دینی، مسلمات عقلی و تجربه عملی است و امام علی(ع) نیز الگوی بی بدیل برای همه مدیران و کارگزاران تاریخ بوده است. بنابراین توجه به اهمیت عزل و نصب کارگزاران و تاثیر آن در توسعه و تقویت نظام اسلامی مبتنی بر اندیشه علوی از جایگاه مهمی برخوردار است و بسیار فراتر از یک قرارداد اجتماعی میان مردم و زمامداران است. مبنای اساسی نظام عزل و نصب از دیدگاه امام علی(ع)، اعلای کلمه حق و اعتلای همه جانبه امت است . این ارزشی است که ضرورت تحقق آن را می توان باور داشت و رویکرد اصلی و غالب در منطق سیاسی امیر مومنان علی(ع)، باید ها و نباید هایی است که در نظام عزل و نصب کارگزاران، به آن توجه باید داشت.

اصول و شاخصه های عزل و نصب کارگزاران

اصول و شاخصه های عزل و نصب کارگزاران بر اساس اندیشه و سیره امام علی(ع) در نهج البلاغه در دو حوزه مدیریتی و شخصیتی  شامل اصول سلبی و اصول ایجابی است. در واقع امام علی (ع) به مدیران و کارگزاران دستور می دهد تا معیارهاو شاخصه های ارزشی را به کار گیرندکه موجب شناخت سنت نیکو می شود و آنها را در عزل و نصب های خود مورد توجه قرار می دهند تا این شاخصه ها و الگو های منطقی را که بزرگان امت بدان رفتار نمودند و باعث انس و الفت میان مردم شده و نیز معیشت شهروندان بر اساس آن ساماندهی می شود در تصمیم گیری های مدیریتی و عزل و نصب آنها  مور استفاده قرار دهند و بتوانند در قالب یک سنت معمول و متداول معقول در جامعه و سازمان برای احیای ارزش ها و باور های دینی به کار گیرند.

برای نهادینه ساختن فرهنگ اصیل و ارزشی و الگو سازی در جهت تعالی باورها و اعتقادات مردم و عزل و نصب مدیران باید با اتخاذ تدابیر لازم مبتنی بر آموزه های اخلاقی، دوری از افراط و تفریط، نفی هرگونه میل و شهوت تغییر، تنگ نظری، استبداد و قدرت خواهی صورت گیرد و به موجب آن سنت ها و آیین های نادرست نفی گردد و آیین ها، آداب و سنت های درست، جایگزین آن شود و بدین ترتیب، آرامش و امنیت روحی و روانی برای مدیران و احساس رضایتمندی حاصله از آن در جامعه پدید آید، اما اگر عزل و نصب مدیران و کارگزاران بر پایه خود خواهی،انحصار طلبی، حسادت ورزی، سلیقه ای جناحی و میل به شهوت زیاد و کینه توزی صورت گیرد آفت های جدی در مدیریت رخ می دهد و باعث بی انگیزگی و سلب اعتماد مردم می شود حتی باعث سستی ورزیدن به اعتقادات دینی می گردد، زیرا که مردم ، مدیران و کارگزاران را الگو های جامعه تلقی نموده و آنها را در عمل به مبانی دینی پیشتاز فرض می کنند و چنان که آنان بر اساس شاخصه های سلبی در عزل و نصب ها اهتمام ورزند، موجبات ظن و گمان سوء به اعتقادات و باورها پیدا می کنند و این خود خطری است که جامعه و آرمان های دینی را تهدید می کند.

اثرات انتصاب های کوتاه مدت

یکی از مشکلات اساسی سازمانها که به عملکرد آنهـا لطمـه وارد مـی کنـد، نبـود ثبـات مدیریتی است. گرایشهاي بلند مدت در سازمانهاي موفق امروزي، وجود ثبات مـدیریتی را ضروري می کند.

انتصاب مدیران کوتاه مدت با نداشتن درک درست از اولویت های موجود در سازمان تحت امر موجب اتلاف وقت، از بین رفتن فرصت کسب و کار، افزایش هزینه تمام اشده پروزه های نیمه تمام ، افت چشمگیر بهره وری،  عدم استفاده بهینه از سرمایه های شناخته شده، پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در آن مجموعه می شوند که منجربه ناکارآمدی سازمان می شود.

ضعف عملکردي مدیریت در سازمان با وجـود قوتهاي منابع، تکنولوژیکی و نیروي انسانی باعث سوء عملکـرد و شکسـت آن سـازمان در نیل به اهدافش می شود. درعوض در بسیاري از سازمانها ورود یک مدیر با عملکـرد عـالی باعث جبران نواقص و تعالی سازمان شده است. پرورش و انتخاب مدیران و رهبران مهمترین دغدغه سازمانهاي پیشرو در عصر حاضر است. انتخاب و استخدام کارکنان و مـدیران یکـی از فعالیتهاي حیاتی سازمانهاي امروزي است. در تمام سطوح، اسـتخدام کننـدگان سـعی در انتخاب بهترین متقاضیان دارند

یکـی از عواملی که به ثبات مدیریتی صدمه میزند اثر منسـانی اسـت. بدین معنا که وقتـی رئـیس سـازمان عوض میشود و معاونین را انتصاب می کند، تغییرات مدیریتی تا رده هاي سرپرسـتی سـازمان ادامه می یابد. دراین انتصابات اکثر مدیران ،معـاونین و زیردسـتانی را ترجیع می دهند انتخـاب کنند که از نظر مذهب، جناح سیاسی، تحصیلات، افکار، اندیشه ها و ویژگیها همسو با خودشـان باشند یعنی تلاش می کنند کسانی را انتخاب کنند که شباهت بسیار زیادي با خودشان داشته باشند.

بی ثباتی مدیریتی در شهرستان قدس

شهرستان قدس واقع در جنوب غربی پایتخت با حدود نیم میلیون نفر جمعیت است. با توجه به مهاجرتهایی که به لحاظ شرایط حاکم اقتصادی و موقعیت جغرافیایی به این منطقه صورت می گیرد با مشکلات مختلفی مواچه است. این مسئله از یک سو  شهر را به خوابگاه کارمندان تهران تبدیل کرده و از سویی دیگر با جابه جایی متعدد مدیران در سطح دستگا های مختلف حکومتی و اجرایی موجب عدم رشد و عقب ماندگی شهرستان شده است. تا زمانی که مدیران جدید با شهرستان آشنا شوند و مسائل، فرصت ها و ظرفیت های شهر را پیدا کنند به پایان دوره کاری دولت نزدیک خواهیم شد و محرومیت ها و مشکلات همچنان در شهر به قوت خود باقی خواهد ماند.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.