امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 18 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸ - 24 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 52634
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی, فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰ | 132 بازدید | ارسال توسط :

شهید آوینی، سید شهیدان اهل قلم و معلم انقلاب

نویسنده کتاب” ماجرای فکر آوینی” گفت: امروز نسل انقلابی به زبان شهید آوینی سخن می گوید و این نشان از تاثیری گذاری تفکر شهید آوینی است.

شهید آوینی، سید شهیدان اهل قلم و معلم انقلاب

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، تحلیل و بررسی کتاب «ماجرای فکر آوینی» با همکاری ناحیه مقاومت بسیج، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری، اداره کتابخانه های عمومی و جنبش مردمی میثاق و با حضور نویسنده کتاب، وحید یامین پور در سالن آمفی تئاتر حضرت باقرالعلوم علیه السلام شهرستان قدس برگزار شد.
«کتاب ماجرای فکر آوینی» در ارتباط با گفتارهایی در شناخت مفاهیم بنیادی تفکر شهید اهل قلم سید ‌مرتضی آوینی است. نویسنده مجموعه گفتارها و مصاحبه های خود در طی چندین سال که در تبیین اندیشه ها و چارچوب نظری شهید داشته است را به قلم آورده است. این کتاب پس از سه بار ویراستاری هم اینک به چاپ هفتم خود رسیده است.

شهید مطهری و شهید آوینی، معلمان انقلاب اسلامی

وحید یامین پور، مخاطب اصلی مباحث مطرح شده در کتاب را جوانانی می داند که در آغاز راه مطالعات فرهنگی و تمدنی قرار دارند و در پی این هستند که فهم و تحلیل رخدادها و تحولات سیاسی، تاریخی و تمدنی را از چه نقطه ای آغاز کنند.
وی در ارتباط با این موضوع که چرا به شهید آوینی پرداخته است، اظهار داشت: یکی از اجحاف هایی که در عرصه فکر و فرهنگ شده است اینکه شهید آوینی، به عنوان فیلم ساز معرفی شده است، ایشان یک فیلم ساز بی نظیر بودند و بسیاری از مردم و نوجوانان دهه ۶۰ که دوره جنگ را سپری کرده اند با مستند روایت فتح و آن صدای دلنشین ایشان آشنایی دارند.
وی ادامه داد: بزرگتر و شکوهمندتر از اینکه شهید آوینی، را یک هنرمند فیلم ساز بدانیم به حق باید شأن علمی ایشان را نیز مورد توجه قراردهیم، زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در روز تشییع جنازه شهید او را سید شهیدان اهل قلم می نامند. زیرا مقالاتی که از ایشان در نشریه سوره منتشر می شد و بعدها به صورت چند کتاب مجلل در آمد جزء بهترین، کم اشکال ترین و عمیق ترین منابع فکری انقلاب اسلامی هستند.
نویسنده کتاب خاطر نشان کرد: اگر شهید مطهری را بزرگترین معلم انقلاب اسلامی بدانیم به حق باید شهید آوینی را نیز یکی دیگر از معلمان انقلاب بدانیم، چه بسا اگر شهید مطهری به درجه شهادت نایل نمی آمد می توانست به انبوهی از شبهاتی که در ساحت فکر، فرهنگ، سیاست، هنر و رسانه مطرح شده بود را پاسخ دهد، زیرا ویژگی منحصر بفرد او پاسخ دادن به شبهاتی بود که حوزه فکر را تهدید می کرد و نسبت به آن بی تفاوت نبودند و این در تألیفات و سخنرانی های ایشان به وضوح دیده می شود.
یامین پور افزود: پس از شهادت شهید مطهری وارد دوره جدیدی شدیم حتی تحلیل در حوزه سیاست، فرهنگ و هنر تغییر کرد. در اواخر دهه ۶۰ و آغاز دهه ۷۰ دوران آغاز نسل جدیدی از آسیب های فکری و نظری است و کمتر کسی مانند آوینی یافت می شود که به عنوان نیروی واکنش سریع در مورد مسائلی که کیان انقلاب اسلامی ایران را تهدید می کند دست به قلم شود، ایشان تنها موضع گیری نمی کنند بلکه با قلمی محکم و استوار که فلسفه را خوب می دانست، عرفان را خوب خوانده بود و در پیشگاه آیات و روایات قرآن کریم تلمذ کرده بود و با آگاهی و درک از تاریخ سیر تفکر دنیای معاصر و دنیای غرب را از سر گذرانده بود.

قلم آرام بخش شهید آوینی

وی ادامه داد: شهید آوینی با کفر به طاغوت با امام خمینی(ره) متحول شده است و از راه طی شده باز گشته بود و وقتی که قلم مستحکم خود را می زند انسان آرام می گیرد، پاسخ او ناشی از جهل و بی اطلاعی نیست بلکه پاسخ قاطع ایشان ویژگی منحصر بفرد فکری اوست.
نویسنده «کتاب ماجرای فکر آوینی »بیان کرد: بیش از ۱۲ کتاب نظری از شهید آوینی موجود است که بعضی از آنها نیاز به تدریس دارد. او زمانی که مقالات خود را منتشر می کرد مورد هجمه قرار می گرفت و با تعابیر مانند متهجر و عقب افتاده به او می تاختند زیرا او مسئله را با خود حل کرده و می خواهد اسیر مشهورات زمانه باشد.
یامینی ادامه داد: او زمانی که پرسش از توسعه میکند و می گوید:” توسعه چیست ؟” خود پاسخ می دهد که آیا کسی در چیستی و چرایی توسعه یافتگی پرسش مطرح می کند، و باز می پرسد توسعه و فرهنگ توسعه برای چیست؟ زمانی که توسعه یافتگی دین دولت است، این نشان از شهامت و شجاعت علمی ایشان است که درباره مشهورات زمانه سوال می پرسد، و قبل از اینکه متهم شود خود را با مشهورات زمانه هماهنگ می کند.
نویسنده خاطر نشان کرد: شهید آوینی کسی است که درباره ماهیت مبتنی بر اقتصاد سرمایه داری مقاله می نویسد و در حوزه انسان‌شناسی به نقد کتاب های معارف که در دانشگاه تدریس می شد می پردازد و اوج شهامت او زمانی است که وقتی مقاله ای طرح می کند از عهده پاسخگویی آن بر می آید و اینک پس از ۳۰ سال مقالات او زنده و پویاست.
یامین پور در ارتباط با خصوصیات کتاب شهید آوینی بیان کرد: کتاب و مقالات فکری شهید ما را به هیجان آورد زمانی که در دهه ۷۰ دانشگاه ها مانند دیگ جوشان بودند و همه چیز به نفع تفکر لیبرالیسم سرمایه داری بود و در فکر منفور کردن فکر انقلابی بودند رفته رفته بک عده کسانی که دغدغه انقلاب را داشتند با آشنایی از کتاب های شهید آوینی به هیجان و غلیان آمدند، در اواسط دهه ۸۰ طرح مقالاتی ایشان مطرح و منطق ایشان در سخن افراد شنیده می شد و امروز نسل انقلابی به زبان شهید آوینی سخن می گوید، این نشان از تاثیری است که فکر شهید آوینی در فکر بچه های انقلابی داشته است. نخستین گفتگو ها درباره تمدن اسلامی و نخستین هشدارها در تسلط تکنوگرام ها در مقالات ایشان مطرح شده است.
یامین پور در ارتباط با اصل مطالعه کتاب، تصریح کرد: مطالعه نفس و برای پر کردن اوقات فراغت نیست بلکه یک ضرورت است و یکی از ضرورت های که به ما امکان رشد و تعالی در ابعاد روحی و انسانی را می دهد.
برای اینکه حقیقت انسانی خود را رشد دهیم فرصت تجربه همه عرصه ها را نداریم باید از فرصت تجربه دیگران استفاده کنیم. مطالعه ای که بر سواد و دانش انسان بیافزاید به زیاد کتاب خوانی نیست. در مورد کتاب خوانی باید سه مورد را مد نظر داشته باشید: عادت به مطالعه، نظم در مطالعه و دسترسی و اعتماد به ‌نفس کتاب است که ما در هر سه مورد مشکل داریم.

 

خبرنگار: معصومه قربانی

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.