امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
برآورد اعمال در شب نوزدهم انجام می ‏گیرد و تصویب آن در شب بیست و یكم و تنفیذ آن در شب بیست‏ و سوم. (وسائل الشیعه، ج 7 ص 259 )
Sunday, 16 June , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۳۹۸ - 13 شوال 1440
شناسه خبر : 19613
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, پربازدیدترین‌ها, پیشنهاد سردبیر, گزارش تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۰۰ | 85 بازدید | ارسال توسط :

سعی ما بر این است که بهترین و به موقع ترین خدمات را به مردم شریف قدس برسانیم

شهرداری مجموعه ای است که امکانات محدود، نیروی انسانی مشخص و امکانات لجستیک کمی دارد.

سعی ما بر این است که بهترین و به موقع ترین خدمات را به مردم شریف قدس برسانیم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، مسعود مختاری، شهردار وقت شهرقدس در ارتباط با بارش برف و مسائل به وجود آمده گفت: بارش برف امسال طی ده سال گذشته سابقه نداشته است و باعث بروز مشکلاتی در عبور و مرور و تردد در سطح شهر شده است. در ۴۸ ساعت قبل از شروع بارش توسط ستاد مدیریت بحران به تمام شهرداری ها اطلاع رسانی شد و با توجه به اینکه شهرداری قدس از نظر ماشین آلات سنگین واقعاً ضعیف در استان تهران است و با گستردگی و جمعیت بالا هیچ تناسبی بین لجستیک شهرداری و مساحت شهر ندارد.

وی با اشاره به کمبود تجهیزات در خدمات رسانی به مردم، اظهار داشت: در ۳۴ سال سابقه فعالیت شهرداری در قدس، برای مثال ما یک دستگاه گریدر و دو دستگاه لودر و پنج دستگاه کمپرس داشتیم. به محض اطلاع از جریان، توسط ستاد حوادث غیر مترقبه بلافاصله فراخوان دادیم و از طریق پیمانکاران بخش خصوصی ۳ دستگاه گریدر و ۴ دستگاه لودر و ۱۰ دستگاه کمپرسی به علاوه دو دستگاه بابکت در نواحی شهرداری مستقر گردید و با توجه به کمبود نیروی خدمات شهرداری، نیروی انسانی مورد نیاز حدود ۸۰ نفر از بخش فضای سبز گرفته شد و برای خدمات رسانی شهر فرستاد شدند.

مختاری، در ارتباط با شروع خدمات شهری از ساعات اولیه بارش برف، گفت: از همان ابتدای شروع بارش یعنی از شب روز شنبه، عملیات نمک پاشی در معابر صورت گرفته است. بعد از قطع کامل بارش، مجدداً نیروها سازماندهی شده و در نواحی مختلف با اولویت پاکسازی معابر اصلی شروع به کار کردند.

وی ادامه داد: طی ۴۸ ساعت کار مداوم و بدون استراحت نیروهای شهرداری توانستند به گونه ای عمل کنند تا حتی یک ساعت راه بندان در سطح شهر نباشد.

مختاری افزود: ورودی ها و خروجی های شهر در حال حاضر هیچ مشکلی ندارد و با توجه به اینکه شهرقدس در دو طرف بزرگراه فتح و چیتگر قرار دارد، در این مقطع ترافیک سنگینی داشتیم.

شهردار قدس نسبت به مشارکت مردم تأکید کرد و افزود: مردم می دانند که معابر عمومی سطح شهر دارای عرض کم بوده و به لحاظ غافلگیری از بارش شدیدی برف، ماشین های شخصی به گونه ای در خیابان ها و کوچه ها پارک شده بود که امکان حضور ماشین آلات شهرداری در معابر فرعی عملاً وجود نداشت که در این صورت نیاز به مشارکت و همکاری مردم لازم و ضروری است.

مختاری یادآور مشارکت شهروندان در بهسازی معابر شد و خاطر نشان کرد: شماری از مردم در مناطق سرد سیر و برف گیر زندگی می کنند که بخش عمده ای از کارها را خودشان انجام می دهند و شهرداری می تواند به معابر اصلی شهر، اماکن عمومی، ایستگاه های تاکسی و ایستگاه های اتوبوس، پارک ها و مراکز اداری رسیدگی کند.

وی ادامه داد: دیگر از توان شهرداری خارج است که بخواهد مقابل درب منازل افراد برف روبی کند و یا ماشین ها را از پارکینگ منازل بیرون بکشد و این توان یک توان لجستیکی و انسانی بسیار بالایی نیاز دارد که نه تنها شهرداری قدس بلکه هیچ شهرداری این کار را انجام نداده است.

شهردار قدس از عملکرد نیروهای خود گفت: در مقایسه با سایر شهرها، اگر ملاحظه و مقایسه کنید می بینید که عملکرد پرسنل شهرداری قبل از شروع بارش و حین بارش و بعد از آن، عملکرد قابل قبولی داشته است. هرچند شهرداری نواقصی هم داشته و  آن ها را انکار نمی کنیم و دلیل آن فشار کاری زیاد و تراکم سنگین کار روی نیروی انسانی است.

مختاری عدم رضایت خود را از ناوگان عمومی ابراز کرد و افزود: نواقصی هم در سطح شهر مشهود است که از جمله می توان به مبحث حمل و نقل عمومی اشاره کرد. به خصوص در بخش تاکسیرانی که به شدت مشکل داشته ایم که متاسفانه راننده های تاکسی که حدود هزار دستگاه در سطح شهرستان در روزهای عادی وجود دارند، در این روزها که مردم نیاز به این وسائط نقلیه دارند تا ماشین های شخصی خود را بیرون نیاورند، نیاز به ناوگان عمومی بیشتر از همیشه بوده است. در این روزهای برفی، کمترین همکاری ها را رانندگان تاکسی با مجموعه شهر و شهروندان داشتند که برای ما جای گلایه است، که به دنبال پیگیری این موضوع هستیم.

وی افزود: مطمئناً افرادی هستند که درآمد سرشاری در روزهای عادی از این شهر کسب می کنند و در روزهای بحرانی در کنار شهروندان قرار نمی گیرند و همه این ها مد نظر ماست.

مختاری نسبت به عملکرد سازمان اتوبوسرانی بیان کرد: درست است که ضعف هایی داشته ایم ولی در عوض سیستم اتوبوسرانی از ۹۰ دستگاهی که در سطح شهر تردد می کند، در همان لحظات اولیه صبح از ساعت ۶، ۸۰ دستگاه اتوبوس آماده به کار و در حال سرویس دهی بودند.

وی با اشاره به خدمات مترو شهری، گفت: در روز اول به لحاظ اینکه مترو دچار مشکل شده بود یک سردرگمی بین مسافرین قدس که به ایستگاه مترو رفته بودند به وجود آمد که ما مجبور به برگرداندن مسافران شدیم. به هرحال ما در حوزه اتوبوسرانی خوب عمل کردیم و حد توان ما ۸۰ اتوبوس بیشتر نیست که بخواهند به میدان آزادی بروند و برگردند.

شهردار قدس تصریح کرد: توان امکانات شهرداری، نیروهای خدماتی مدیران ستادی شهرداری و خود شخص بنده در خدمت رسانی به شهروندان از ۳۶ ساعت گذشته تا کنون ادامه داشته و در محل کار بخش های مختلف حضور داریم و بصورت لحظه ای علاوه بر حضور مداوم در سطح شهر و معابر شهر، کار پاکسازی و برف روبی انجام داده ایم و در حال حاضر به دنبال این هستیم که این پاکسازی کامل صورت گیرد و این موضوع ادامه دارد و حتماً کار خدمات رسانی ادامه خواهد داشت.

مختاری در ارتباط با کمبود امکانات شهرداری و برنامه های در نظر گرفته آتی اظهار داشت: دستگاه هایی که ما اجاره کردیم دستگاه های مناسبی برای برف روبی نیستند،گریدر یک دستگاه راهسازی است که به ناچار از این دستگاه برای برف روبی در نواحی شهر استفاده می شود. برای این چنین مسائلی نیاز به ماسه پاش و نمک پاش در سطح معابر به صورت مکانیزه، تیغه های برف روبی و دستگاه های برف روب مکانیزه که مخصوص این کار هستند، داریم.

وی ادامه داد: ما باید به فکر تهیه این تمهیدات که متاسفانه در گذشته در شهر تدارک دیده نشده باشیم که اگر در آینده باز هم دچار یخبندان و سرما شدیم، شهر دچار مشکل نشود. ما به دنبال تجهیز لجستیک شهرداری با توجه به ۲۷۰ هکتار بافت فرسوده در معابر کم عرض و پرپیچ و خم این شهر هستیم. با یک دستگاه لودر و۴ دستگاه کمپرسی نمی شود معجزه کرد. این تجهیزات باید متناسب با این شهر تعریف شود و این هم کار یک یا دو شب نیست.

شهردار در ارتباط با مشارکت شورای شهر در توسعه امکانات شهرداری، بیان داشت: ما در یک پروسه زمانی با هماهنگی که با اعضای شورای شهر داشته ایم، آنها موافقت کرده اند که ما لجستیک شهرداری را ارتقا بدهیم تا به حد قابل قبول و به حد استاندارد برسانیم.

مختاری نسبت به کمبود وسایل رفاهی در سایر شهرداری ها افزود: در این شهر حتی یک تخته چادر و یک تخته پتو وجود نداشت. شهرداری ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون پتو، چادر و تجهیزات امدادی خریداری کرده است. حال آنکه جور دستگاه های امدادی دیگر را شهرداری قدس می کشد.

وی محدودیت های گوناگون موجود را متذکر شد و ادامه داد: قبول داریم که شهرداری نیز دارای محدودیت منابع و محدودیت مالی است و همه مسائل بوجود آمده روی دوش شهرداری به ‌تنهایی افتاده است و باید مردم شریف این موضوع را درک کنند و به این نقطه برسند که فرزندان شما در شهرداری، خودشان و زندگیشان را به صورت شبانه روزی به پای خدمات رسانی به مردم گذاشته اند. مردم ما هم مردم قدرشناس هستند و تماس هایی داشته اند و به شهرداری اظهار لطف کرده اند ما هم از آنها تشکر می کنیم و البته بعضی از شهروندان هم معترض اند بوده و چشمشان را بر حقیقت بسته اند و ما با آن دسته کاری نداریم. سعی ما بر این است که بهترین و به موقع ترین خدمات را به مردم شریف قدس برسانیم.

مختاری اشاره داشت: امیدواریم طی این دو ماه گذشته که از زمان تصدی ما می گذرد، این را حداقل به مردم ثابت کرده ایم که پرسنل و منابع شهرداری در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

شهردار قدس از مردم درخواست داشت که در چنین مواقعی، ما فقط مساعدت می‌خواهیم. شهرداری مجموعه ای است که امکانات محدود، نیروی انسانی مشخص و امکانات لجستیک کمی دارد.

وی خاطر نشان کرد: طی ۳۶ ساعت گذشته ۶ نفر از پرسنل شهرداری به دلیل بی خوابی، فشار کار و استرس راهی مراکز درمانی شدند.

مختاری تصریح کرد: در چنین مواقعی ما نیازمند صبر و متانت مردم و همکاری با نیروهای خدمات شهرداری هستیم. هر چند وظیفه اصلی با شهرداری است اما اگر مردم کمک نکنند این کمک رسانی ممکن است یک هفته طول بکشد اما با مشارکت مردم، در عرض ۲۴ ساعت می توانیم در خدمات رسانی و بهسازی وضعیت کنونی سرعت بخشیم.

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.