خیام نیشابوری، نزد دانشمندان معاصر خود از احترام خاصی برخوردار بوده است. وی را در دوره ی خود به عناوینی از جمله ” امام خراسان “، “حجه الحق”، ” فیلسوف العالم” می نامیدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، عمرخیام نیشابوری حکیم، فیلسوف، ریاضیدان و رباعی سرای بزرگ ایران زمین نامی آشنا برای تمامی ایرانیان است.

در تمامی آثاری که درباره خیام از گذشته دور تا کنون به رشته ی تحریر در آمده است، نویسندگان بر یک نکته اذعان دارند، خیام به تمام فنون و معلومات زمان خود تسلط کامل داشته است و در فلسفه، حکمت و ریاضیات سرآمد دوران بوده است.

خیام در نزد دانشمندان معاصر خود از احترام خاصی برخوردار بوده است و گفتنی ست که در دوره خود به عناوینی از جمله امام خراسان، حجه الحق، فیلسوف العالم می نامیدند.

خیام تحصیلات مقدماتی خود را که شامل خواندن، نوشتن، قرآن، ادبیات فارسی و عربی بود، در نیشابور گذراند و درس ریاضیات را نزد بهمنیار که خود شاگرد بوعلی سینا بود فرا گرفت.

یک از مهم ترین خدمات ماندگار و جاودانه خیام به دنیای علم و ایرانیان تنظیم تقویم جلالی بوده است که در روزگار پادشاهی ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک طوسی صورت گرفت. قابل ذکر است که رباعیات خیام جان مایه ی اندیشه هر ایرانی است.

از اشعار معروف خیام می توان به ابیات ذیل اشاره کرد:

اسرار از دل را نه تو دانی و نه من / وین حرف معما نه تو خوانی و نه من

هست از پس پرده گفتگوی من و تو / چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من

 

حکیم عمر خیام نیشابوری در سال ۵۱۷ هجری قمری زندگی را بدرود گفت و در زادگاهش نیشابور به خاک سپرده شد.

گویند آخرین سخنان نظم او این بود :

سیر آمدم ای خدای از هستی خویش

از بندگی و تهی دستی خویش

از نیست چو هست می کنی بیرون آر

زین نیستم به حرمت هستی خویش

 

انتهای پیام/ ک