حضرت فاطمه زهرا (س) میفرماید :
۞ از دنياى شما محبّت سه چيز در دل من نهاده شد: تلاوت قرآن، نگاه به چهره پيامبر خدا و انفاق در راه خدا. ۞ نهج الحياة ، ح ۱۶۴
Friday, 22 March , 2019
امروز : جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸ - 16 رجب 1440
شناسه خبر : 26894
  پرینتخانه » پربازدیدترین‌ها, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۲۵ | 69 بازدید | ارسال توسط :

روز ملی خلیج فارس

مردان جنگ ما پشت خلیج فارس ایستاده اند هنوز، سلاح از دست همت و باکری نیفتاده است. هنوز، قلب صیاد شیرازی می تپد.

روز ملی خلیج فارس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، دهم اردیبهشت ماه روز اخراج پرتغالی ها از آب های جنوبی ایران و روز ملی خلیج فارس نام دارد. در ۲۱ آوریل ۱۶۲۲ با رشادت امام قلی خان امیرالامرای فارس، به ۱۱۷ سال تسلط جابرانه پرتغالی ها بر جزایر خلیج فارس خاتمه داده شد.

خلیج فارس از نظر ژئوپولیتیک، تجارت، نفت، گاز، کشتیرانی و ماهیگیری در طول تاریخ گلوگاه مهمی در دنیا محسوب می شده است و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد.

خلیج فارس امروزه به پیوستگاه و ته آب اروند رود خرمشهر و بصره تا رأس مسندام در شمال عمان اطلاق می شود. این خلیج در اواسط دوره سوم زمین شناسی حدود ۳۰ میلیون سال قبل بر اثر گسترش دهانه شکاف دریایی عمان به وجود آمده و از پدیده های دوران سوم زمین شناسی است که در حال حاضر ۲۲۶ هزار کیلومتر مربع پهنا دارد. در ازای کرانه اش از دهانه فاو تا بندرعباس یک هزار و ۳۷۵ کیلومتر و میانگین ژرفای آن ۳۰ متر است و همچنین ۶۲% آب های سطح کره زمین را در برمی گیرد.

این پهنه آبی قدیمی ترین دریایی است که بشر آن را شناخته است. این پهنه آبی گهواره تمدن جهان و یکی از اولین زیستگاه های بشر محسوب می شود.

خلیج فارس و هشت سال دفاع مقدس

نیروهای فرامنطقه ای، عملکرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در هوا، زمین و دریا، موجب احساس خطر غرب از این ناحیه و کشانده شدن نیروهای فرامنطقه ای به خلیج فارس شد؛ به طوری که بیش از ۸۰ فروند یگان شناور از جمله ناوهای هواپیمابر، هلیکوپتربر، رزم ناو و ناوشکن وارد منطقه شدند و در برابر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران صف آرایی کردند. ولی یگان های نیروی دریایی مأموریت های محوله را با قدرت کامل ادامه دادند و حرکات آنها را تحت نظر و مهار خود درآوردند.

در این کشاکش سکوی نفتی رشادت و کشتی ایرانی ایران اجر به طور غافلگیرانه منهدم شد و به سه فروند از یگان های شناور رزمی نداجا در رویارویی با ناوهای متجاوز امریکایی که قصد انهدام سکوهای نفتی سلمان و نصر را داشتند به شدت آسیب رسید. ولی در این درگیری ها ناو استارک و ۷ فروند هلیکوپتر و هواپیمای امریکایی مورد اصابت قرار گرفتند و یا در دریا ساقط شدند. با وجود این، آمریکا کماکان به کنترل خلیج فارس و دریای عمان ادامه داد. از دیگر عملیات های اساسی نیروی دریایی ایران جمع آوری مین های گذارده شده دشمنان در تنگه هرمز جهت تولید تشنج در منطقه بود.

نام های خلیج فارس در کهن ترین منابع تاریخی

نام خلیج نارمرتو که آشوریان پیش از تسلط آریاییان نامیده اند. فلاویوس آریانوس یونانی در قرن دوم پیش از میلاد، خلیج فارس را پرسیکون کاتیاس نامیده است. پس از وی استرابون، کلودیس، هرودوت، کتزیاس و گزنفون نام خلیج فارس را به کار برده اند. در سنگ نوشته به جا مانده از دوران پادشاهی داریوش در تخت جمشید متعلق به سال ۵۱۳ تا ۵۱۵ پیش از میلاد مسیح، خلیج فارس به سبب آب تلخش رود تلخ نامیده شد.

کوین توس کورسیوس روفوس مورخ رومی خلیج فارس را اکوارم پرسیکو به معنی آبگیر فارسی نامیده است. نیارکوس سردار مقدونی کسی است که به دستور اسکندر مقدونی خلیج فارس را پیمود و مکتوبات وی از این سفر جز مهم ترین منابع تاریخی است.

سابقه جعل نام خلیج فارس

درباره نام خلیج فارس تا اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی هیچ گونه بحث و جدلی در میان نبوده و در تمام منابع اروپایی و آسیایی و آمریکایی و دایرة‌المعارف‌ها و نقشه‌های جغرافیایی این کشورها نام خلیج فارس در تمام زبان‌ها به همین نام ذکر شده است.

اصطلاح خلیج عربی نخستین بار از طرف یکی از نمایندگان سیاسی انگلیس در خلیج فارس به نام «سر چارلز بلگریو» عنوان شده و در واقع او بود که به قصد تفرقه بین ایران و کشورهای عرب این تخم لق را در دهان اعراب شکسته است. سر چارلز بلگریو که بیش از ۳۰ سال نماینده سیاسی و کارگزار دولت انگلیس در خلیج فارس بود، بعد از مراجعت به انگلستان در سال ۱۹۶۶ کتابی درباره سواحل جنوبی خلیج فارس منتشر کرد و در آن برای اولین بار نوشت که «عرب‌ها ترجیح می‌دهند خلیج فارس را خلیج عربی بنامند». این نماینده قطعا قبل از انتشار کتاب و مراجعت به انگلستان در تماس با مقامات امارات جنوبی خلیج فارس این فکر را در ذهن آنها القا کرده بود و تصادفی نیست که بلافاصله پس از انتشار کتاب سر چارلز بلگریو که نام قبلی سواحل جنوبی خلیج فارس یعنی «ساحل دزدان» را روی کتاب خود نهاده بود، اصطلاح «الخلیج العربی» در مطبوعات کشورهای عربی رواج پیدا کرد و در مکاتبات رسمی به زبان انگلیسی نیز اصطلاح «آرابیان گلف» جایگزین اصطلاح معمول و رایج قدیمی «پرشین گلف» شد.

دولت ایران در روز ۱۳ مرداد سال ۱۳۳۷ به دلیل تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی از سوی عراق و برخی دیگر از کشورهای عربی و انگلیس اعتراض خود را به دولت جدید عراق به رهبری قاسم که با یک کودتای نظامی بر سر کار آمده بود و تمایل به حرکت‌های آزادی‌خواهانه مصر به رهبری جمال عبدالناصر داشت، اعلام کرد. در این زمان بعضی از کشورهای عربی حتی اعتبار هنگفتی از محل درآمدهای کلان نفتی خود در اختیار بعضی از مأموران سیاسی در خارج گذاشتند تا با تطمیع مطبوعات خارجی نام مجعول خلیج عربی را به جای خلیج فارس رواج دهند.

در نیمه نخست بهمن ماه سال ۱۳۷۰ شمسی سر ویراستار سازمان ملل متحد با اشاره به اعتراض‌های پیاپی نمایندگان ایران در آن سازمان به استفاده از نام ساختگی خلیج عربی در اسناد این سازمان از کارکنان سازمان ملل خواسته تا اعتراض دولت ایران را همیشه در نظر داشته باشند. کار به جایی رسید که در یازدهم شهریور ماه سال ۱۳۷۱ هنگامی که حیدر ابوبکر العطاس نخست وزیر جمهوری یمن در اجلاس سران جنبش عدم تعهد که در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار می‌شد، از نام ساختگی خلیج عربی استفاده کرد، با اعتراض شدید نمایندگان ایرانی روبه‌رو شد. او سرانجام از نمایندگان ایران عذرخواهی کرد و این عمل را غیرعمد خواند.

فرزندان فارسی

خلیج فارس را اراده پولادین آریایی نگه داشته است. رعد گام های رستم در سیستان شنیدنی است و برق شمشیر آریوبرزن دیدنی است.

کشتی های غریب نیارکوس و اسکندر نتوانسته اند موج را از سطح آب هایش بگیرند و مروارید را از عمق آبی‌اش بدزدند. خلیج فارس زنده است؛ هنوز در نفس های کمین گرفته دلیران تنگستان در غیرت و دلاوری اهالی جنوب در وطن دوستی اولاد رییس علی دلواری.

مردان جنگ ما پشت خلیج فارس ایستاده اند هنوز، سلاح از دست همت و باکری نیفتاده است. هنوز، قلب صیاد شیرازی می تپد.

فرزندان فارس نمرده اند که مادرشان را به اسیری ببرند. فرزندان فارسی زنده اند و صدایشان در هر نسیم و طوفان در هر موج و در هر رعد برق می آید.

انتهای پیام/ زهرا کریمی

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •