امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
شناسه خبر : 73490
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵ | 79 بازدید | ارسال توسط :

رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از رئیس‌جمهور

در شرایطی که شاهد افزایش ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن در ۷ سال گذشته هستیم، حسن روحانی در تازه‌ترین اظهارات خود به عقب‌ماندگی دولت در حوزه مسکن اعتراف کرد.

رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از رئیس‌جمهور

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، جلسه هیئت دولت مورخ ۱۸تیرماه، باز هم با انتقاد حسن روحانی نسبت به عملکرد دولت قبل همراه شد اما این بار پیکان  انتقادات رئیس جمهور نه دولت نهم و دهم، بلکه دولت یازدهم تحت امر خود را نشانه رفت. روحانی ضمن اعتراف به عقب‌ماندگی دولت در بخش مسکن، اظهار داشت: «نسبت به مسکن به عنوان رئیس‌جمهور اعتراف می‌کنم که یک عقب ماندگی را در دولت یازدهم داشتیم به دلیل اینکه برخی از طرح‌های مسکن ما اجرایی و عملیاتی نشد.»

رئیس دولت دوازدهم در تشریح الویت‌ها در ۱ سال پایانی عمر دولت تدبیر وامید، گفت: « آنچه مورد نیاز برای مسکن مردم است تامین زمین مورد نیاز است که باید این زمین‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شود تا بتواند هم شهرک‌ها را طراحی کند، هم بخش‌های مسکونی و بافت فرسوده را ترمیم کند، هم در روستاها فعال شود و هم مسکن نیازمندان را تامین کند. اولویت نخست دولت تامین مسکن افرادی است که به عنوان مسکن یکم پول در بانک سپرده‌گذاری کرده‌اند که تعداد آنها بیش از حدود ۳۰۰ هزار نفر است. اولویت دوم مستاجران هستند که شرایط اقتصادی سختی را می‌گذرانند و متقاضی مسکن هستند؛ که باید مسکن آنها تامین شود.»

وی در ادامه صحبت‌های خود خطاب به دولتمردان، خبر از واگذاری زمین به مردم برای ساخت مسکن داد و افزود: «در ستاد ملی کرونا مصوب شد ۲۵۰ هزار هکتار زمین اطراف روستاها و شهرها به وزارت راه و شهرسازی تخصیص یابد که به یک میلیارد هم خواهد رسید.»

رئیس جمهور، در ارتباط با فعالیت‌های دولت دوازدهم در حوزه مسکن، بیان داشت: «وزارت راه و شهرسازی به روی مردم سامانه را باز کرده  است، آنهایی که اعلام نیاز کردند ثبت نام کرده و غربالگری اولیه انجام شده است. آنهایی که دارای مسکن بوده یا زمینی را برای مسکن در اختیار گرفته بودند حذف شدند و الان معلوم است چه کسانی داوطلب، چه کسانی نیازمند مسکن و چه کسانی اولویت دار هستند.»

* بی عملی و انتقاد از طرح ساخت ۴میلیون واحد مسکونی؛ مجموع فعالیت دولت در حوزه مسکن

انتقادات حسن روحانی از دولتی که خود رئیس جمهور آن است، در حالی مطرح می‌شود که وی پیش از این در چندین نوبت، فعالیت‌های ساخت و تامین مسکن در دولت‌های قبل از خود را خطرناک توصیف کرده بود. روحانی در فروردین ماه سال ۹۵ در دیدار با اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پروژه ساخت ۴میلیون واحد مسکونی در کشور را عامل تورم معرفی کرد و گفت: « متاسفانه در آن دوران، پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم گردید و این کار به نوعی برداشت از جیب مردم است چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه می‌باشد.»

روحانی در ۲۲مهرماه سال ۹۸، بار دیگر به انتقاد از عملکرد دولت نهم و دهم در حوزه مسکن پرداخت و عنوان کرد: « گرفتاری دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن، واحدهای مسکن مهر نیمه کاره رها شده بود و ما نمی‌توانستیم آنها را نیمه کاره رها کنیم و باید آنها را تکمیل می‌کردیم.»

*رشد نقدینگی افسار گسیخته در دولت روحانی صرف چه شد؟

نحوه برخورد رئیس جمهور با اساسی‌ترین نیاز مردم یعنی مسئله مسکن در ۷سال گذشته ذهن مخاطب را دچار ابهامات گسترده می‌کند. حسن روحانی در شرایطی طرح مسکن مهر را از دلایل اصلی تورم تلقی می‌کند که شاهد رشد نجومی نقدینگی و به تبع آن تورم در دولت تدبیر و امید هستیم.

در همین راستا علی نیکزاد، نماینده مجلس شورای اسلامی، ، با اشاره به علت افزایش نقدینگی در طرح مسکن مهر، بیان کرد: « بنده معتقدم از روز اول، به آقای دکتر روحانی اطلاعات غلط داده اند. آقای احمدی‌نژاد دولت نهم را با ۹۲۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی تحویل گرفت. در طول دولت نهم و دهم این نقدینگی با افزایش ۴۰۰هزار میلیاردی به ۴۹۲هزار میلیارد رسید. نقدینگی در مدت زمان ریاست جمهوری آقای روحانی و تاکنون به ۲۰۰۰۰۰۰میلیارد تومان رسیده و بیش از۱۵۰۰۰۰۰میلیارد تومان افزایش یافته است. در دولت نهم و دهم افزایش نقدینگی منجر به صاحب‌خانه شدن ۱۶٫۵میلیون نفر در کشور شد. اما در دولت آقای روحانی این افزایش نقدینگی صرف چه شده است؟ آیا در صنعت رفته؟ در کشاورزی رفته و یا برای مردم مسکنی ساخته شده است؟»

وزیر سابق راه و شهرسازی در ادامه و در پاسخ به این سوال که تکلیف نقدینگی ایجاد شده برای مسکن مهر چه شد؟ افزود: «منابع مالی طرح مسکن مهر از خط اعتباری تامین شد، نقدینگی بالا رفت اما این پول مردم را صاحب‌خانه کرد، پس از  تکمیل واحدهای مسکن مهر، مردم نسبت به بازپرداخت پولی که تحت قالب وام دریافت کرده بودند، اقدام کردند. در پایان دولت دهم ۸ هزار میلیارد تومان از منابع ایجاد شده بازپرداخت شد هم اکنون به ۲۲ هزار میلیارد دیگر بازپرداخت شده است.»

*افزایش ۴۵۰درصدی قیمت مسکن در دولت‌ تدبیر و امید

بازار مسکن در کشور، تحت تاثیر عملکرد متولیان مسکن در دولت تدبیر و امید دچار التهابات گسترده‌ای‌ شده است. در این خصوص محمد حمید زاده، کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن تبیین شرایط بازار مسکن در طول ۷ سال گذشته، گفت:« متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کلانشهر تهران در تیرماه سال ۹۲ و شروع به کار دولت یازدهم، برابر ۳میلیون ۴۸۰هزار تومان بود. این رقم در مرداد ماه سال ۹۶ و شروع دولت دوازدهم به ۴میلیون و ۵۹۰هزار تومان رسید و هم اکنون متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران رقم نجومی ۱۹میلیون و ۱۰۰هزار تومان را تجربه می‌کند.»

این کارشناس مسکن با بیان اینکه در مدت زمان دولت یازدهم و دولت دوزادهم، به ترتیب شاهد افزایش قیمت ۳۱درصدی و ۳۱۶درصدی بوده‌ایم، گفت:« رشد۴۵۰درصدی قیمت در حوزه مسکن در طول ۷سال گذشته، چیزی بیشتر از یک عقب‌ماندگی در حوزه مسکن است و علاوه بر اعتراف به عملکرد ضعیف در این حوزه می‌بایست مقدمات راهکارهای موثر به منظور کاهش قیمت را فراهم کرد.»

در شرایطی که رئیس جمهور نسبت به عملکرد ضعیف دولت تحت امر خود در حوزه مسکن اذعان دارد، به نظر می‌رسد، مهیا کردن شرایط به منظور ساماندهی و خروج تقاضاهای سرمایه از بازار مسکن به وسیله اخذ مالیات‌های تنظیمی نظیر مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه به همراه واگذاری زمین، تسهیل شرایط ساخت مسکن برای بخش خصوصی و تکمیل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن، برای افزایش عرضه می‌تواند منجر به بهبود شرایط بازار مسکن شود.

انتهای پیام/ منبع: فارس

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.