امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 25 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸ - 2 رجب 1441
شناسه خبر : 54956
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, خبر تولیدی, گفتگو تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۵۸ | 173 بازدید | ارسال توسط :

رسالت بانوان در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟

حجت السلام و المسلمین جوکار گفت: بانوان در گام دوم انقلاب اسلامی دارای رسالت های ویژه ای هستند که علاوه بر حفظ و صیانت از ارزش ها باید فرزندان شایسته برای یاری رساندن به گام سوم انقلاب و ایجاد تمدن جهانی حضرت مهدی موعود(عج) تربیت کنند.

رسالت بانوان در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجت السلام و المسلمین رضا جوکار، امام جمعه شهرستان قدس در ارتباط با نقش زنان در طول تاریخ اسلام اظهار داشت: زنان در طول تاریخ در کنار مردان در پیشرفت اسلام نقش آفرین بودند مانند حضرت خدیجه (س) که در کنار حضرت پیامبر(ص) بودند و یا زنان دیگر که در صدر اسلام در این موفقعیت نقش داشتند و در زمان حاضر هم مادران و همسران شهدا در طول تاریخ  انقلاب اسلامی اثر گذار بوده و سهم بسزایی را بر عهده دارند.

وی افزود: زنان در دوره های مختلف تاریخ ساز و سرنوشت ساز بودند. آنها علاوه بر حضور خود دلگرم کننده همسران و فرزندان خود بودند و مردانی که توانستند ایفای نقش کنند از دامن زنان بر خواستند.

حجت السلام و المسلمین جوکار خاطر نشان کرد: اسلام در قدم های مختلفی طی مسیر کرده است. هم اکنون ۱۴ قرن از تاریخ اسلام می گذرد و دوران فراز و نشیبی را طی کرده در این مسیر زنان در کنار مردان و گاهی پیشوازتر از مردان در صحنه حضور داشته اند.

وی با اشاره به حدیث پیامبر که فرمودند”حسین منی و انا من الحسین” بیان داشت: بر اساس این حدیث امام حسین علاوه بر اینکه نوه رسول الله(ص) هستند، ادامه راه دین و نام پیامبر(ص) به واسطه امام حسین (ع) است. زیرا خلفای پس از پیامبر در پی از بین بردن راه، دین و سیره پیامبر بودند، اما قیام امام حسین(ع) و زنده نگه داشتن راه پیامبر همان کلمه من الحسین پیامبر است. اگر پس از ۱۴ قرن نام پیامبر در دنیا شناخته شده است، به واسطه قیام امام حسین(ع) است.

امام جمعه شهرستان قدس در ارتباط با گام های بر داشته شده در اسلام بیان داشت: آغاز و شروع گام اول اسلام، توسط پیامبر اکرم(ص) بر داشته شد. ایشان اسلام را به عنوان “دین مردم “معرفی کردند، اما پس از پیامبر خدا در طول ۵۰ سال مسیر اسلام تغییر می کند و فردی مانند یزید در ملاء عام فسق و فجور می نماید و مسیر اسلام توسط ایادی او به انحراف کشانده می شودف او فردی قمار باز ، شراب خوار و سگ باز بود و  امام حسین (ع)  برای احیای  ارزش ها و زنده نگه داشتن ارزش هایی که پیامبر برای مردم به ارمغان آورده بود قیام کرد و هدف او احیای سنت جدش رسول الله و اقامه امر به معروف و نهی از منکر بودکه با این حرکت خود گام دوم را  را بر می دارد.

وی در ادامه بیان کرد: در زمان یزید کاملا دین اسلام  وارونه شده بود که نیاز به انقلاب داشت و یزید و یزیدیان با ترویج فرهنگ شراب خواری، سگ بازی، بی عفتی و برهنگی بودند و امروز هم در جبهه یزیدیان زمانه نیز این عوامل در حال ترویج است. دو گام برای اسلام در طول تاریخ برداشته شده است گام اول توسط پیامبر اسلام گام دوم توسط امام حسین (ع) و گام سوم به حمد الهی توسط حضرت ولیعصر(عج) برداشته خواهد شد.

وی با توجه به قیام و انقلاب امام حسین (ع) بیان کرد: انقلاب اول توسط امام حسین(ع) برداشته شد و قدم اول را خود ایشان از زمان حرکت ار مکه و از مکه تا ورود به سرزمین کربلا تا روز علاشورا  برداشتند. در این انقلاب حسینی زنان نامداری بودند که سرامد انها حضرت زینب(س) است و در کنار ایشان زنان دیگری هستند که در این انقلاب سهم بزرگی را در مجاهدت به نام خود ثبت کردند.

وی ادامه داد: گام دوم انقلاب امام حسین(ع) توسط حضرت زینب(س) برداشته شد. اگر گام دوم انقلاب برداشته نمی شد امروز از قیام امام حسین(ع) اثری باقی نمی ماند و آنچه که موجب شده پس از ۱۴۰۰ سال پویایی و جوشش و خروش حسینی در دلها زنده شود به موجب حرکت و گامی بود که حضرت زینب(س) برداشتند و انقلاب امام حسین (ع) را جهانی کردند. ایشان علاوه بر آن با حرکت خود به جهان این پیام را مخابره کرد که اسلام مخالف حضور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زن در جامعه نیست.

وی خاطر نشان کرد: اسلام برای زنان در عرصه های مختلف جایگاه قرار داده است و برای این حضور شروطی را تعیین کرده است، اما متاسفانه امروزه در فضای مجازی زنانی را می بینیم که مروج بی حیایی و بی عفتی هستند. آنها خود را به عنوان نماینده جامعه زنان می دانند در صورتی که علیه ارزشها و ماهیت ازشمند زنان سخن به میان می آورند. اما زنان ارزشمدار در صحنه حضور دارند و در کنار آن ماهیت زن بودن خود را حفظ می کنند.

نقش زنان در انقلاب اسلامی ایران

وی با اشاره به حضور زنان در انقلاب اسلامی بیان کرد: انقلاب اسلام ایران برگرفته از انقلاب سرخ حسینی است و در سال ۵۷ به رهبری امام خمینی (ره)  و همراهی مردم حضور مردان و زنان در کنار هم به وقوع پیوست. این انقلاب در طول ۴۰ سال گذشته گام اول خود را برداشته و در سال جدید وارد گام دوم خود شده است و گام سوم آن با گام سوم انقلاب امام عصر تکمیل خواهد شد. زنان درگام اول پیدایش و در دوران دفاع مقدس تا به امروز نقش پر رنگی داشتند و نمی توان حضور آنها را نادیده گرفت .

حجت السلام و المسلمین جوکار در ارتباط با نقش زنان در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران گفت: مقام معظم رهبری(مدظله)  ایجاد تمدن اسلامی و ایجادآمادگی برای ظهور حضرت ولی عصر(عج) که دو چشم انداز نورانی است را ترسیم کرده اند، باید این انقلاب را که در کشور و منطقه تثبیت شده است به دنیا مخابره کرد و در دنیا یک تمدن اسلامی حاکم و فراگیر شود. در نتیجه نقش زنان درگام دوم انقلاب به مراتب از نقش شما در گام اول مهمتر است. گام اول به وجود آوردن انقلاب بود که البته با سختی هم فراهم شد. اما گام دوم، نگه داشتن و رشد دادن انقلاب است که به مراتب سخت تر است.

وی در ادامه گفت: بانوان در گام دوم انقلاب باید نقش آفرین بوده و شناخت و بصیرت در دین  داشته باشند، دین شناس بوده و فهم در دین داشته باشند و با استفاده از ظرفیت حوزه های علمیه و مجالس اهل بیت و با استفاده از ابزار های روز، قرآن و مکتب اهل بیت فهم دینی بیشتری پیدا کنند. زنان ما باید بدانند که دین از آنها چه می خواهد که اگر فهم دینی نداشته باشند در تشخیص و عمل به وظیفه موفق نخواهند شد.

وی دومین رسالت زنان در گام دوم انقلاب را حفاظت و صیانت از ارزشهای اسلامی هم در خود و هم در جامعه دانست و افزود:. در دنیای امروز سیل تهاجم فرهنگی دشمن از هر سو وجود دارد. دشمن در جنگ نظامی نتوانسته با ما مبارزه کند در نتیجه با جنگ روانی، فرهنگی، رسانه ای و اقتصادی هجمه های خود را روانه کرده و نقطه اصلی هدف را خانواده و زن قرار داده است. در این زمینه شما بانوان در گام دوم انقلاب درکنار حفظ و صیانت از خود و دیگران از ارزش های اسلامی صیانت کنید.

وی در ادامه گفت: متاسفانه در پایتخت کشور ما نام شهید را از تابلو ها حذف می کنند و یا در پی از بین بردن ارزش شهید هستند و در خانواده ها با ایجاد دسیسه ها در میان زن و مرد خانواده، اختلاف ایجاد می کنند همه اینها از ترفند های دشمن است.

امام جمعه شهرستان قدس گفت: سومین رسالت زنان توجه به مهارت خانه داری است. در کنار خانه داری اسلام با حضور زنان در فعالیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه مخالف نیست البته اگر با رعایت موازین و شرایط باشد، اما نباید زن رسالت اصلی خود که خانه داری است را رها کند و به جامعه داری بپردازد. در رسالت اصلی خانواده او وظیفه تنظیم اقتصاد خانواده را دارد زیرا او مدیر خانواده است. زن باید تنظیم مصرف خانواده و جلوگیری از اسراف و مراقبت از لقمه ای که به خانه می آید باشد. لقمه حرام موجب شد که یزیدان حادثه عظیم کربلا و فرزند پیامبر را شهید کنند. اگر لقمه حرام با گوشت و پوست انها عجین نمی شد آنها سخنان فرزند رسول الله را می شنیدند. شما بانوان باید در اصل درآمد و هم در حلال کردن و توجه دادن همسر خود به پرداخت وجوهات شرعی اثر گذار باشید.

وی گفت: چهارمین رسالت بانوان مهارت همسر داری است و از این مهارت باید به عنوان سپر دفاعی در مقابل تهاجم دشمن استفاده کرد تا کانون زندگی را گرم و عاشقانه نگه داشته شود.

وی در ادامه تاکید کرد: فرزند آوری و فرزند پروری از دیگر رسالت های شما زنان است زیرا گام سوم انقلاب توسط امام عصر(عج) رقم خواهد خورد در نتیجه شما زنان باید برای یاری ایشان فرزند تربیت کنید.

حجت السلام و المسلمین جوکار تصریح کرد: بانوان در بحث تربیت فرزند، در انتخاب نوع مدرسه و معلم فرزند خود محتاط باشند. زیرا در جامعه امروزی انتخاب مدرسه و معلم شایسته یک دغدغه است. باید مدرسه ای که مناسب است انتخاب شود زیرا در سطح کشور مدارسی با عنوان مدرسه طبیعت وجود دارند که کار آنها همنشین کردن دانش آموز با حیواناتی مانند سگ و گربه است که در این  امر وزارت اطلاعات نیز ورود کرده است اما سند ۲۰۳۰ که دشمنان سعی دارند در نظام آموزشی ما به اجرا در آورند به صورت مخفیانه در بعضی از مدارس اجرا می شود که وظیفه شما بانوان است در این زمینه ها آگاه باشید.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.