امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 17 September , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۶ شهریور , ۱۳۹۸ - 18 محرم 1441
شناسه خبر : 45839
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, پربازدیدترین‌ها, تیتر یک, خبر تولیدی, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۴۳ | 114 بازدید | ارسال توسط :

در بیان حقیقت زبان صدق لازم است

سلامت یک دستگاه به اتصال اجزای آن و هم نوایی و هم سازی آن ها ارتباط دارد. روابط عمومی ها می توانند فعالیت نهادها را ارزیابی و منعکس کنند و مشخص کننده ی روش ها و نقص های دستگاه مربوط خود باشند.

در بیان حقیقت زبان صدق لازم است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، امروزه روابط عمومی نه به عنوان یک سامانه تشریفاتی و اجرایی بلکه به عنوان یک سامانه مشورتی و مدیریتی و به عنوان عنصری مهم در ارتقا و پیشرفت هر سازمانی جایگاه ویژه‌ای دارد و بدون روابط عمومی هیچ فعالیتی انعکاس نمی‌یابد.

این حرفه از ایجاد، تقویت، تحکیم و توسعه مناسبات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی میان مؤسسات و سازمان‌های گوناگون در عرصه‌های جامعه شکل می‌گیرد. روابط‌عمومی، مدیریت ارتباطات راهبردی سازمان با ذینفعان آن است. این ذینفعان هم در درون سازمان و هم بیرون از سازمان قراردارند. روابط‌عمومی حرفه‌ای در ذات خود، ارتباط محور و اطلاعات‌گراست که هستی‌اش به توانمندی‌های آن در تولید و به جریان انداختن اطلاعات موردنظر ذینفعان یک شرکت، سازمان یا موسسه‌ای مفروض بستگی دارد.

تحولات ایجاد شده در دنیای ارتباطات، به روابط عمومی ها می گویند که باید خط سیر خود را به سمت مدرن شدن تغییر دهند، در غیر این صورت، از بسیاری از سازمان های بزرگ جهان در این زمینه، عقب می مانند. این امر نشان می دهد که روابط عمومی ها نیز باید همگام با تغییرات محیطی و برای گذر از رابط عمومی کنونی به نوین حرکتی جدی کرده و با انجام تغییرات ساختاری، برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در راستای انجام مناسبت تر اهداف سازمان تلاش کنند.

مقام معظم رهبری در راستای جایگاه واقعی و والای روابط عمومی در سازمان های دولتی فرموده اند:” فکر این که برادران یک بخش مشابه در ارگان های کشور را مثل روابط عمومی گرد هم آورند فکر خوبی است. ما در نظام خود احتیاج به یک انسجام حقیقی از هر طریق ممکن داریم. یکی از طرق هم همین است که عرف روابط عمومی در وزارتخانه همگون و هم نوا شود و حداقل فایده ی این کار بهره گیری از تجربیات یکدیگر است. در مورد خود روابط عمومی، برادران شاغل در این کار به شأن و مسئولیت کار واقف هستند به خصوص در این ایام که با مسئولان کشور تماس گرفتند و نقطه نظرها روشن شده است. روابط عمومی ها می دانند کارشان چیست و چه توقعی از آن ها می رود. شاید کار روابط عمومی ها بتوان به عنوان رابط بین دستگاه ها و مردم ملاحظه کرد .”

ایشان در جای دیگر می فرمایند:”روابط عمومی ها باید ببینند خلأیی که وجود آن ها را ضروری کرده است، چیست؟ عشق به خدمت گاهی در برخی از افراد و دستگاه ها موجب می شود که قلمرو وسیع تری را برای کار خود جست و جو کنند و در نتیجه تداخل بخش های مختلف پیش می آید. جای روابط عمومی ها باید روشن شود و باید روشن شود منظور از رابطه با مردم چیست؟ یعنی مردم باید از ما چه چیزهایی را بدانند؟ ”

ایشان درجایی دیگر متذکر می شوند:”بعضی معتقدند که روابط عمومی ها بایستی حقیقت مطلب در مورد دستگاه ها را بیان کنند زیرا مردم انتظار و توقع دارند که همه ی واقعیت ها را بشنوند. بعضی هم عقیده دارند علاوه بر گفتن این حقیقت باید نظر مردم نسبت به آن وزارتخانه نیز مشخص و منعکس شود. عده ای می گویند تنها چیزهای امیدبخش را باید به مردم گفت و مطالب یأس آفرین را نباید ارایه داد. روابط عمومی باید روش خود را از بین سلیقه ها انتخاب کنند. به نظر من شما باید مشخص کنید انتظار مردم و دستگاه ها از شما چیست؟ باید با مردم صادقانه رفتار شود و با زبان فریب با آن ها رفتار نشود. مهمترین ممیزه ی جمهوری اسلامی ایران در بخش تشکیلات این است که مردم، مسئولان را از خود دانسته و توقع غیرواقعی شنیدن و حرف سست شنیدن را ندارند. آنان حرف صادقانه می خواهند.

از سوی دیگر لزومی ندارد همه حقایق را به مردم بگویید و این منافاتی با صادقانه بودن با مردم ندارد. باید ترکیبی از این دو شیوه را انتخاب کرد. یعنی صادقانه، دور از اغراق و بدون قصد سرگرم کردن مردم با آن ها ارتباط برقرار کرد. اصول این است که همه ی سخنان صدق به مردم منتقل نشود تا دشمن از خفایای دستگاه ها آگاه نشود. هیچ لزومی ندارد همه ی مسایل و دقایق را با شعار صدق و حسن نیت بگوییم. کسانی که خطاب به مردم از دستگاه های مختلف انتقاد می کنند و ضعف های آن را گوشزد و اتمام حجت می کنند، کار غلطی را انجام می دهند. زیرا این اتمام حجت باید به مقام مافوق مثلاً دولت یا مجلس صورت گیرد نه این که با چنین اتمام حجتی دل مردم را خالی کند. این نشانه ی برخورد صادقانه نیست، بلکه ساده لوحانه است .”

رهبر معظم انقلاب بیان می کنند:”باید مردم به دستگاه ها اطمینان پیدا کنند. دادن وعده های پوچ و واهی به مردم لزومی ندارد، در بیان حقیقت زبان صدق لازم است. ما بایستی بلندگوی مردم نسبت به خود را همواره باز نگه داریم. به هر صورتی که ممکن است ما باید همیشه به گوش باشیم وگرنه چیزهایی از ما فوق می شود که در تصمیم گیری های ما مؤثر خواهند بود. نقص بزرگ، دچار شدن به افراط یا تفریط در رابطه با مردم است. به این معنی که گاهی آن قدر چیزی نگفته ایم که اصلاً مردم اطلاعی از جریانات پیدا نکرده اند. مثلاً هنوزا از کارهایی که شده است، خبر ندارند. مردم نمی دانند که پس از پیروزی انقلاب چه تحولاتی صورت گرفته و همین امر موجب شد که امام (ره) فرمودند: «مسئولان باید کارهای خود را به مردم گوشزد کنند.» گاهی هم در تبلیغ و بیان مطلب چنان زیاده روی و بدلحنی کرده ایم که به ضد تبلیغ مبدل شده است و آثار بد آن از تبلیغات سوء شاید کمتر نباشد. گاهی مطالب در صداوسیما بد بیان و ارایه می شود و گاهی تبلیغ به نوعی در صداوسیما مطرح می شود که گویی دشمن آن ها را تهیه کرده است .”

ایشان معتقدند:”زبان تبلیغ بهترین و لحن تبلیغ گاهی در خدمت ضد تبلیغ قرار می گیرد. بسیاری از اخباری که به رسانه ها داده می شود از طریق روابط عمومی صورت می گیرد و باید از افراط و تفریط دور باشد. در عین حال مسئولان در تنظیم خبر و در ارایه ی خبر مسئول هستند. نکته ی دیگر این است که برادران باید قدری در توسعه دادن به انتشارات روابط عمومی ها قناعت کنند. زیرا زیاد شدن خبرها هم هیچ لزومی ندارد. روح مصوبات مجلس هم همین بود که جلوی این کار را بگیرند. اما این توسعه متأسفانه هنوز هم وجود دارد. اما کارهای ابتکاری را باید توسعه داد. از جمله نظارت دادن خود مسئول به کار خود وی و تهیه ی جدول ها و نمودارها برای دیدن مسئولان که چه کارهایی کرده است .”

رهبری درجایی دیگر تصریح می کنند:”روابط عمومی بهترین نمایانگر اوضاع داخلی وزارتخانه از یک سو و از سوی دیگر منعکس کننده چگونگی مسایلی است که در آن نهاد می گذرد. سلامت یک دستگاه به اتصال اجزای آن و هم نوایی و هم سازی آن ها ارتباط دارد. روابط عمومی ها می توانند فعالیت نهادها را ارزیابی و منعکس کنند و مشخص کننده ی روش ها و نقص های دستگاه مربوط خود باشند”.

 

نویسنده: سیده طیبه عزتی

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.