حجت الاسلام و المسلمین جوکار گفت: در خبر واقعیت را باید نوشت و خبرنگار باید منصف باشد چون این ها هم جزو حق الناس است و با تمام تفاسیر خبرنگار به تعبیر بنده مجاهد قلم به دست عرصه خبر و یا سربازان مجاهد قلم به دست هستند و این واقعا جهاد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار، امام جمعه شهرقدس، در ارتباط با نقش اصحاب قلم و رسانه در جامعه اظهار داشت: اصحاب قلم و رسانه نقش بسیار اثر گذار و با نفوذی دارند تا آنجایی که خداوند متعال به قلم در دستان اهل قلم سوگند یاد می کند. نوشته ها مورد سوگند خداوند قرار گرفته اند و قلم و آنچه که می نویسد حائز اهمیت است که خداوند به آن سوگند یاد می کند، بنابراین قلم در دست شما دارای قداست است.
وی خطاب به اصحاب قلم و رسانه، گفت: وقتی که قلم دست شما مقدس است خود شما که این قلم را در دست گرفته اید، مقدس تر و با ارزشمند تر هستید و هر آنچه که در قلب، ذهن و اندیشه شماست مقدس باشد، خود شما هم تقدس پیدا خواهید کرد.
امام جمعه ادامه داد: وقتی شما قلم مقدس را در دست می گیرید خود شما بعنوان ظرف این قلم به واسطه، این قلم تقدس پیدا می کنید. البته به شرط اینکه قلم مقدس باشد و قلم نامقدس نباشد و هر چیزی در این عالم می توان ارزش باشد و یا ضد ارزش که بعنوان مثال از علم بالاتر نیست اما همین علم گاهی ضد ارزش و ضد انسانیت است، علم می شود علم گمراه کننده علم ضرر رساندن به بشریت. همانند دانش هسته ای می تواند دانش ارزشمند برای بشر باشد و یا می تواند دانش ویران کننده و نابودکننده باشد.
حجت الاسلام و المسلمین جوکار گفت: قلمی که در دستان من و شما قرار دارد می تواند مقدس و مخرب باشد و این خیلی مهم است که رسالت شما هم به همین اندازه تقدس قلم مقدس و خطیر است. شما آنچه می نویسید و آنچه که بیان می کنید می توانید شخصی، شهری، منطقه ای و یا حکومتی را بالا ببرید و می توانید با همان قلم و نوشته تان زمین بزنید، پس آنچه اهمیت دارد، رنگ و روی خدایی بودن کار است. تمام کارهای ما باید رنگ و بوی خدایی بگیرد، یعنی آمدن ها در صحنه و انجام وظیفه ما در راستای رسالت الهی باشد.

دقت موجب اعتماد سازی است

امام جمعه خاطر نشان کرد: بنده عقیده دارم که اگر در مسیر الهی قدم برداریم خداوند همه ی امور را در اختیار ما می گذارد و خدا خودش راه گشایی می کند و این مراقبت را همیشه از خدا بخواهیم صیانت کند.
جوکار افزود: دقت در امور رسانه ای و خبرنگاری موجب اعتماد سازی و پیشرفت می شود و اگر اهل دقت باشیم همه به گفته هایمان و به نوشته هایمان احترام خواهند گذاشت و اعتماد خواهند کرد اما اگر هر روز دیدند که خبرهای ما خلاف واقعیت برآمد بر آن برچسب دروغگویی میبزنند، پس دقت موجب اعتماد سازی می شود.
حجت الاسلام و المسلمین جوکار تاکید کرد: سرعت در کار رسانه ای و خبری خیلی مهم است و آن خبرنگاری موفق تر است که خبر را سریع و موثق به دست مردم برساند و اقبال مردمی به او بیشتر می شود. در خبر واقعیت را باید نوشت و خبرنگار باید منصف باشد چون این ها هم جزو حق الناس است و با تمام تفاسیر خبرنگار به تعبیر بنده مجاهد قلم به دست عرصه خبر و یا سربازان مجاهد قلم به دست هستند و این واقعا جهاد است.
وی ادامه داد: در روزگاری که مردم به دنبال پول و شغل هایی هستند که ایجاد ثروت کنند، یک عده جوان از خود گذشته و فرهنگ دوست در صحنه، قلم در دست می گیرند و در راستای مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی قلم زنی می کنند و این عشق و ایثار است که با مباحث مادی و دنیوی قابل قیاس نیست. با قلم زنی با حضور به موقع در جلسات، با دلسوزی برای شهر و مردم شهر نیز می توانید شهر را به سمت پیشرفت سوق دهید و مشکلات را کاهش دهید.

ایجاد امید و نشاط در جامعه توسط رسانه ها

حجت الاسلام و المسلمین جوکار افزود: خبرنگاران به عنوان اصحاب رسانه پل ارتباطی بین مردم و مسئولین باشند و از طرفی خدمات نظام اسلامی را که امروزه بعد از چهار دهه از انقلاب اسلامی و امسال که سال بسیار حساسی برای انقلاب اسلامی نسبت به این چهل سال گذشته است چرا که دشمنان ایران اسلامی دندان هایشان را تیزتر کردند. همه ما وظیفه داریم مردم را با بیان خدمات و دست آوردهای انقلاب اسلامی که ایجاد شده نسبت به این نظام امیدوارتر کنیم و رابطه بین مردم و حاکمیت را تقویت کنیم.

وی اذعان کرد: رسانه ها توان خود را برای ایجاد نشاط، تعالی و امیدواری در جامعه بگذارند و تا می توانید ایجاد امید کنید.  خبرنگاران می توانند نیمه پر لیوان را نگاه کنند و هم می توانند به نیمه خالی لیوان نگاه کنند اما تلاش کنید به نیمه پر لیوان نگاه کنید و خدمات دیده شوند و خدمات اشخاص نیست گرچه ما قدردان و شاکر زحمات اشخاص نیز هستیم و هرشخصی که در این کشور مسئولیتی بر عهده می گیرد کارگزار جمهوری اسلامی است و قدردان آن هم هستیم و اما آنچه مهم است خدمات نظام اسلامی است.

امام جمعه تصریح کرد: در یک جمع بندی می توان گفت باید بسته ای تهیه شود در راستای اینکه در آستانه فرارسیدن چهل سالگی انقلاب اسلامی خدماتی انجام شده است که در جامعه دیده شود و از طرفی دیگر باید مشکلات مردم را رصد کنیم و پیدا کردن این مشکلات وظیفه اصحاب رسانه است.

 

 

خبرنگار: الهه خدادادی

انتهای پیام/