امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 19 November , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۸ - 22 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 49473
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی, گفتگو تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰ | 152 بازدید | ارسال توسط :

حجاب، نشان دهنده اصالت و وقار ایرانیان است

سرپرست فرمانداری قدس با اشاره به اینکه حجاب نشان دهنده اصالت و وقار ایرانیان است گفت: برخی دختران جامعه فکر می کنند با حجاب بودن تنزل مراحل زندگی آنها اثرگذار است، در حالی که انسان های فرهیخته به عمق دانایی شما فکر می کنند.

حجاب، نشان دهنده اصالت و وقار ایرانیان است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجاب و عفاف در دین اسلام از باورهای انکارناپذیر و مورد قبول مذاهب اسلامی است و نقش بسزایی در تحکیم ارزش هایی مانند حیا و عفت دارد و شایسته کرامت و حرمت زن مسلمان است.

با توجه به اهمیت نقش عفاف و حجاب در حرمت زن در جامعه، خبرنگار گروه آئین و اندیشه قدس خبر، گفت و گوی اختصاصی با لیلا واثقی، سرپرست فرمانداری شهرستان قدس انجام داد که با هم می خوانیم.

 

قدس خبر: داشتن حجاب و پوشش مناسب چقدر بر امنیت زن در ارتباطات اجتماعی تاثیر گذار است؟

در هر جامعه ای بحث پوشش ها متفاوت است و بستگی به اینکه پوشش مرد و زن در جامعه چگونه فرهنگ شده باشد، دارد. در کشور ما یک پوشش را به عنوان استاندارد در نظر می گیرند برخی از استاندارد مورد نظر بیشتر پوشش خود را رعایت می کنند به دلیل اینکه می خواهند حریم ها را بیشتر کنند و نشان دهند که به مسئله پوشش اعتقاد دارند و این موضوع به شخص مرتبط است. خداوند برای رسیدن به آفریده های ارزشمند خود، پوشش و حجابی قرار داده است تا به راحتی در دسترس نباشد.

به نظر می رسد هر جامعه ای برای خود پوششی تعریف کرده است و فرهنگ پوشش در کشور ایران متناسب با فرهنگ اسلامی است.

 

قدس خبر: آیا حجاب و عفاف زن می تواند مانع حضور سازنده اش در جامعه شود؟

مسلما عفاف و حجاب تعارضی در حضور مؤثر بانوان در جامعه ندارد. خداوند انسان را با دو جنس زن و مرد خلق کرده است و هر جنسی فیزیک و توانمندی خاص خود را دارد در جامعه نیز هم برای مردان و هم برای زنان حجاب در نظر گرفته شده است. بنابراین حجاب و پوشش برای مردان و زنان یکی از مسائل مورد نیازی است که می تواند در اماکن مختلف امنیت را برای هر دو جنس ایجاد کند. حجاب برای بانوان پوششی است که حدود و مرز به طرف مقابل نشان می دهد که می بایست این مرز رعایت شود. رعایت آداب پوشش در جامعه هیچ گونه منعی در فعالیت بانوان در جامعه ایجاد نمی کند.

 

قدس خبر: چه رابطه ای میان عفت درونی و حجاب بیرونی وجود دارد؟

هر شخص اعتقادات متفاوتی دارد برخی از افراد اعتقاد دارند که باید دل پاک باشد این حرف می تواند تا یک قسمتی را توجیح کند اما توجیح  و تضمینی کامل نیست به دلیل اینکه پاک بودن دل از طرف خود فرد اثبات شده است که در حریم شخصی خود می باشد، اما آیا می تواند این تضمین را بدهد که دل دیگران هم پاک بماند؟ بنابراین هر شخصی اگر می خواهد شفاف باشد باید درون و بیرون خود را یکی کند و به عبارت دیگر “از کوزه همان برون تراود که در اوست”، چون هر آنچه که در بیرون فرد دیده می شود، بخشی از درون فرد است.

 

قدس خبر: آیا حجاب دختران وابسته به انتخاب و حجاب مادر خانواده است؟

حجاب دختران به والدین خانواده بستگی دارد، به این معنا که دختران جامعه باید متوجه بایدها و نبایدها باشند و انتخاب درست را یاد بگیرند و با راهنمایی والدین پوشش صحیح را انتخاب کنند.

برخی دختران جامعه ما فکر می کنند اگر پوشش و چادر داشته باشند در برخی از مراحل زندگی ارزششان کاهش پیدا می کند در صورتی که اینطور نیست. انسان های فرهیخته و دانا به چادر و پوشش شما نگاه نمی کنند بلکه به عمق درون و دانایی شما فکر می کنند.

 

قدس خبر: در ارتباط با رابطه میان حجاب و عزت نفس بفرمایید؟

ارتباط حجاب با عزت نفس، ارتباطی روحانی است و نمی توان به راحتی بیان کرد که اگر کسی حجاب دارد پس عزت نفس دارد و هر کس عزت نفس دارد پس حجاب دارد اما عکس آن ممکن است. حجاب و پوشش را زن و مرد دارند، کسی که عزت نفس داشته باشد حریم خود که حجاب و پوشش است هم برای خود هم برای جامعه خود رعایت می کند.

 

قدس خبر: آیا حجاب اسلامی و پوشش چادر مانع موفقیت های اجتماعی شما شده است؟

خیر، بنده در تمام مراحل تحصیلی و کاری حجاب و پوشش خود را داشتم و در هیچکدام از مراحل زندگی حجاب من مانع پیشرفت بنده نشد بلکه در برخی از مراحل اثرات مثبتی نیز برای بنده به همراه داشته است.

 

قدس خبر: آیا با اجبار می توانیم این فرهنگ را در جامعه اشاعه دهیم؟

خیر، هیچ چیز در جامعه اسلامی ما اجباری نیست تمامی مسائل باید در جامعه فرهنگ سازی و نهادینه شود. خصوصا در مدارس ابتدایی که همه رفتارها از دوران ابتدایی شکل می گیرد.

 

قدس خبر: از نظر شما بدحجابی چه تاثیری بر بنیان خانواده دارد؟

بدحجابی یک نوع عرضه کردن خود به دیگران است. بدحجابی در آقایان نیز وجود دارد برخی بانوان نیز راه را به بی راهه می روند و وقت خود را صرف مواردی به دور از اصالت خود می کنند.

 

قدس خبر: چرا دشمن روی حجاب بانوان ایرانی سرمایه گذاری کرده است؟

ایرانیان از تمدن قدیم پوشش کامل خود را داشته اند و داشتن حجاب نشان دهنده اصالت و وقار ایرانیان است و حتی کشورهای خارجی نیز به پوشش ایرانیان افتخار می کنند.

 

قدس خبر: شما به عنوان بانوی محجبه و مسئول، چه اقداماتی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در شهرستان قدس دارید؟

بنده حدود یک ماه است که سرپرست فرمانداری قدس شده ام و یکی از دغدغه هایی که پیگیر هستیم، پوشش بانوان است. ما در حال جمع آوری اطلاعات هستیم و امیدواریم بتوانیم اهداف خود را دنبال کنیم از جمله کارهایی که در حال انجام داریم، پارک بانوان است و مورد دیگر بررسی ویژه عفاف و حجاب در جامعه در جلسات شورای فرهنگی است.

 

خبرنگار: زهرا کریمی

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.