امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Saturday, 11 July , 2020
امروز : شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ - 21 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 73250
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی تاریخ انتشار : 12 ژوئن 2020 - 9:33 | 73 بازدید | ارسال توسط :

تکدی گری یک معضل اجتماعی/ ارائه پیشنهادات اصلاحی و اجتماعی

تکدی گری کردن یعنی چه و به چه کسانی گفته می شود؟ گدایان کسانی هستند که در گوشه و کنار شهرها دیده شده و از این و آن تقاضای کمک و مساعدت می نمایند تا به وسیله ی پول غذا یا لباس و دیگر مایحتاج روزمره ی خود را تامین کنند.

تکدی گری یک معضل اجتماعی/ ارائه پیشنهادات اصلاحی و اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، گدایان در سراسر شهر حضور دارند و به نحوی به گدایی و تکدی گری مشغول اند. عده ای از آنها به در خانه ها و یا مغازه ها مراجعه می کنند و عده ای دیگر سر میادین شهر و یا سر چهارراه ها به گدایی مشغول اند…

 

بچه های تکدی گران از کجا می آید؟

جمعی از این گدایان، زن هستند و بچه هایی را به همراه دارند که این بچه ها در آغوش آنها همیشه خواب هستند و یا در حالت مریضی بوده و معلوم نیست این بچه ها متعلق به چه کسی هستند.

شاید بتوان گفت این اطفال، کودکان سرراهی بوده یا ربوده شده اند و یا متعلق به خود آنها هستند که از شهرهای کوچک و روستاها، به شهرهای بزرگ آمده اند.

 

 

 

شغل های کذایی و گدایان

گاهی گدایان در قالب مشاغل کاذب از قبیل واکس زنی ، آدامس فروشی ، سیگار فروشی و وزن کشی در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد، مشغولند و کسب درآمد میکنند. این افراد معمولا با خواهش و التماس به مردم خدمات خود را ارائه می دهند و یا در هنگام اجرای خدمات تقاضای پول بیشتری به عنوان کمک می نمایند.

 

 

 

سرقت، نتیجه تکدی گری

به این نکته مهم باید اشاره کنیم که گدایی برای اطفال و نوجوانان معمولا پیش درآمد و مقدمه سرقت، جیب بری ، قاچاق اشیاء ، حمل یا فروش مواد مخدر ، سیگارکشیدن ، فحشاء و اعمال منافی عفت می باشد زیرا غالبا این گونه افراد تازه کار در حین گدایی باافراد ناباب آشنا شده و برای گذراندن وقت و یاامرار معاش اغفال می گردند.

 

 

پیشنهادات اصلاحی و اجتماعی

  • خانواده ها باید سعی کنند که نیازهای اولیه فرزندان خود را تامین کنند و محیطی امن برای کودکان خود به وجود آورند تا کودکان مجبور نباشند برای امرار معاش خود در خارج از خانواده به ولگردی و تکدی گری روی آورند.
  • جامعه و دولت باید برنامه های دقیق و مطلوبی را طرح و اجرا نمایند به گونه ای که متکدیان را در سراسر شهر جمع آوری کرده و به مراکز مخصوص روانه سازند.
  • مردم به جای آنکه نسبت به گدایان ترحم کرده و مقدار ناچیزی به آنها کمک کتند باید سعی نمایند که مؤسسات خیریه ای تشکیل داده و افرادی را که درواقع بی بضاعت هستند و یا کودکانی را که بی سرپرست یا بدسرپرست می باشند نگهداری و سرپرستی کنند.
  • قانونگذار باید در این خصوص مقررات لازم را تصویب کند تا سطح تکدی گری کاهش یابد.

به عنوان مثال تکدی گری برای اشخاصی که از سلامت کامل برخوردارند و بی دلیل مرتکب گدایی می شوند جرم شناخته و به دستگیری آنها مبادرت ورزند.

  • باید شرایطی به وجود آید که وضع اقتصادی سامان گیرد و اشتغال برای تمام افراد فراهم شود تا بیکاری و وضع نابه سامان اقتصادی شهرها و روستاها بهانه ای برای تکدی گری نباشد تا افراد به مشاغل کاذب روی نیاورند.

 

امید است با برنامه های دقیق و اصولی از تکدی گری پیش گیری نموده و با راهکارهای مفید و سازنده، به کاهش این معضل اجتماعی پرداخت.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.