امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 18 January , 2019
امروز : جمعه, ۲۸ دی , ۱۳۹۷ - 12 جماد أول 1440
شناسه خبر : 13568
  پرینتخانه » پربازدیدترین‌ها, سیاسی, کپی سایتای دیگه تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۷:۴۳ | 18 بازدید | ارسال توسط :

تنزل جایگاه ریاست جمهوری به دیدار با رئیس یک شرکت خارجی/ صندلی مقابل رئیس شرکت توتال جای وزیر نفت بود نه رئیس جمهور

حسن روحانی دوشنبه هفته قبل با «پاتریک پویانه» مدیر عامل شرکت توتال فرانسه در خصوص امضای قرارداد طرح توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه را در مسیر توسعه همکاری‌های اقتصادی – تکنولوژیک ایران و فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد.

تنزل جایگاه ریاست جمهوری به دیدار با رئیس یک شرکت خارجی/ صندلی مقابل رئیس شرکت توتال جای وزیر نفت بود نه رئیس جمهور

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حسن روحانی دوشنبه هفته قبل با «پاتریک پویانه» مدیر عامل شرکت توتال فرانسه در خصوص امضای قرارداد طرح توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه، در مسیر توسعه همکاری‌های اقتصادی – تکنولوژیک ایران و فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

دیپلماسی ابزاری است که به کشورهای مختلف در فضای بین‌الملل این فرصت را می‌دهد که به طور مستقیم منافع خود را دنبال کنندو از این جهت کار سخت و پرحاشیه و پرتنشی است. اما این ابزار کی و کجا باید مورد استفاده قرار بگیرد؟ این سئوالی است که یک دیپلمات باید به آن پاسخ دهد و با هنر مذاکره خود اهداف کشور متبوع خود را به طرف مقابل دیکته کند.
اما در عرف دیپلماتیک افراد هم سطح با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می کنند در حالی که در این سال ها شاهد بوده ایم که رئیس جمهور کشور با افراد غیر هم سطح خود نیز دیدار و گفت‌وگوهایی انجام داده در صورتی که باید مدیر عامل شرکت توتال در بالاترین سطح، با وزیر نفت دیدار و گفت‌وگو می کرد.
پیش از این نیز حسن روحانی با مدیر عامل شرکت ایرباس دیدار و گفت‌وگو کرده بود، در ۸ بهمن ماه سال ۹۲ رئیس جمهور کشور طی سفری که به کشور فرانسه داشت بر خلاف عرف روابط دیپلماتیک با رئیس شرکت ایرباس فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرده بود ، این قبیل از رفتار ها در دولت یازدهم کم سابقه نیست.
عکس: دیدار روحانی با رئیس شرکت ایرباس

عکس: دیدار روحانی با رئیس شرکت ایرباس

عکس: دیدار روحانی با رئیس شرکت ایرباس

همین رفتارهای خارج از عرف دیپلماتیک در دولت یازدهم موجب شد تا بسیاری از افراد دیگر در دیدار با همتاهای ایرانی خود رفتار های عجیب و غریب و خارج از عرف دیپلماتیک از خود نشان دهند.
جالب توجه است که اقای روحانی پیش از انتخابات سال ۹۲ در سالن افراسیابی خیابان مفتح طی سخنان انتخاباتی خود با اشاره به سربلندی و عزت ایرانی گفته بود که “ من عزت و غرور ملی ایرانیان را باز خواهم گرداند؛ من مجدداً قدرت ملی را به این کشور به کمک شما جوانان باز خواهم گرداند”.
در جریان سفر خانم «اما بنینو» وزیر امور خارجه ایتالیا به تهران نیز یک رفتار غیر عرف دیپلماتیک به کشور صورت گرفت که موجب انتقاد بسیاری از مردم و مسئولین کشور در آن زمان قرار گرفت؛ طبق پروتکلی که از پیش میان ایران و سایر کشورهای جهان به توافق رسیده است، کلیه بانوان دیپلمات سایر کشورها موظفند با حجاب روسری و پوشیدگی متعارف در ایران وارد کشور شوند.

اما هنگام نشستن هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ایتالیا، وقتی مدیر تشریفات وزارت امور خارجه با سه روسری رنگین برای استقبال از وی وارد هواپیما می‌شود، او قبول نمی‌کند و می‌گوید که فقط بدون حجاب حاضر است وارد ایران شود.

وقتی گفته می‌شود که طبق پروتکل باید عمل شود، وی پاسخ می دهد که چطور مقامات ایرانی در ضیافت‌های ما به خاطر سرو مشروب حاضر نمی‌شوند، من هم حاضر نیستم تن به این محدودیت بدهم.

اصرار‌ها راه به جایی نمی‌برد و بالاخره مدیرکل تشریفات با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان تلفنی تماس می‌گیرد و کسب تکلیف می‌کند و خواستار مکالمه وی با وزیر امور خارجه ایتالیا می‌شود.

ظریف ضمن اینکه حاضر به مکالمه تلفنی نشده است می‌گوید: بگویید اگر نخواهید حجاب داشته باشید، نمی‌توانیم در تهران از شما پذیرایی کنیم و همه قرارهای شما لغو می‌شود. وی با ناراحتی در داخل هواپیما ابتدا با ایتالیا تماس تلفنی برقرار می‌کند و بعد با عصبانیت و پس از کشیدن چند سیگار، با اکراه روسری را به سر کرده و از پلکان هواپیما پایین می آید.

 

رفتار عجیب و غیر دیپلماتیک وزیر خارجه سوئد در نشست خبری با ظریف

رفتار غیردیپلماتیک دیگر و البته بی جواب مانده ازسوی مقامات خارجی،‌ با سفر وزیر امور خارجه سوئد به کشورمان رقم خورد.

«کارل بیت» که پیش از سفر به تهران برای بازدید از آثار باستانی کشورمان عازم اصفهان شده بود، در نشست خبری با وزیر امور خارجه کشورمان اقدامی عجیب و غیردیپلماتیک را به نمایش گذاشت.

علاقه «بیت» به عکاسی موجب شد وی در زمان صحبت های ظریف در اقدامی خارج از عرف اقدام به عکاسی با موبایل خود از خبرنگاران حاضر در سالن کند.

 

  «آمده‌ام تا عزت ملت ایران را…» حسن روحانی گوینده این کلمات به خوبی می داند که یکی از مهم ترین جایگاه های حفظ عزتمندی مردم ایران در دیدار و مواجهه مقامات کشورمان و مقامات دیگر کشورهای خارجی است.

 

وزیران امور خارجه ایران و فرانسه در این دیدار به بررسی آخرین سطح روابط دو کشور پس از انتخابات اخیر در فرانسه و همچنین تحولات منطقه غرب آسیا پرداختند، بحران سوریه و عراق ، مبارزه با تروریسم و برجام از دیگر موضوعات مطرح شده در دیدار وزیران خارجه ایران و فرانسه بود.

اما در حاشیه این دیدار فیلمی عجیب در فضای مجازی منتشر شده که واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را به همراه داشته است، در این دیدار در حالی که ظریف دست خود را به سمت همتای فرانسوی خود دراز می کند، ژان ایوز لو بی توجه به راه خود ادامه می دهد، برخی از کاربران در فضای مجازی این اقدام وزیر امور خارجه فرانسه را بی احترامی دانسته اند.

 

 

آذرماه سال ۹۲ هیاتی پارلمانی از اتحادیه اروپا عازم ایران شدند. قرار بود این هیات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه،‌ هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کنند.

این هیات ۲۵ آذرماه با ظریف و هاشمی رفسنجانی دیدار می‌کند و حاشیه ها برای دولت تدبیر و امید آغاز می شود.

«تاریا کرونبرک» سرپرست هیات در زمان ورود ظریف به سالن در اقدامی غیر دیپلماتیک به احترام وزیر از جای خود بلند نمی شود.

۴ توهین دیپلماتیک به مقامات ایرانی در ۵ ماه/ دولت روحانی واکنش نشان می‌دهد؟

 

 رفتار غیر دیپلماتیک کرونبرک در دیدار با وزیر امور خارجه ایران

البته این رفتار کرونبرگ تا چند روز بعد از دید رسانه‌ها پنهان می‌ماند و مسئولان وزارت امور خارجه هم علاقه ای به پرداختن به این موضوع نشان نمی‌دهند.

ولی چند روز بعد انتشار یک فیلم کوتاه، حاشیه‌ها این رفتار بی‌ادبانه را آنچنان بالا می‌برد که دیگر کسی نمی‌تواند در برابر آن سکوت کند.

سرپرست هیات پارلمانی اروپا که بعد از دیدار با ظریف به دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی رفته بود، رفتار غیردیپلماتیک خود را این بار در دیدار با رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام به نمایش گذاشت.

بر اساس فیلم و تصاویر منتشر شده در زمان ورود هاشمی رفسنجانی، کرونبرک از جای خود برنمی خیزد در حالی که دیگر همراهان وی به احترام هاشمی بلند می شوند.

انتشار فیلم و عکس این دیدار موجی از انتقاد را متوجه دستگاه دیپلماسی کشور می‌کند.

۴ توهین دیپلماتیک به مقامات ایرانی در ۵ ماه/ دولت روحانی واکنش نشان می‌دهد؟

 

 

 

«آمده‌ام تا عزت ملت ایران را…» حسن روحانی گوینده این کلمات به خوبی می داند که یکی از مهم ترین جایگاه های حفظ عزتمندی مردم ایران در دیدار و مواجهه مقامات کشورمان و مقامات دیگر کشورهای خارجی است/ راه دانا

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •