امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Sunday, 31 May , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹ - 9 شوال 1441
شناسه خبر : 58988
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی, یادداشت تاریخ انتشار : 03 نوامبر 2019 - 8:00 | 122 بازدید | ارسال توسط :

تئوری پنجره شکسته به شناخت بهتر مسائل زندگی کمک می کند

نقصها یا ضعف هایی درون ما وجود دارد که می تواند به مرور باعث آشفتگی شود، این نقصها همان پنجره شکسته درون ما است، نواقص کوچکی که به ظاهر مسئله ای درست نمی کند، اما به مرور زمان می تواند شخصیت و ذهنیت ما را بهم بریزد و در طول زمان به یک انسان دیگری تبدیل می کند.

تئوری پنجره شکسته به شناخت بهتر مسائل زندگی کمک می کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، تئوری پنجره شکسته نظریه ای است که در جرم شناسی مطرح شده است، این نظریه بیان می کند که دیدن یک پنجره شکسته در یک خانه، خودرو و کارخانه به شما این پیام را می دهد که در آن مکان اوضاع نابسامان است و نظمی وجود ندارد.

تئوری پنجره شکسته برای خودمان، خانواده، خانه، خودرو، سازمان، شهر و کشورمان کاربرد دارد، شما ساختمانی را در نظر بگیرید که یکی از پنجره های آن شکسته باشد افرادی که ذهن بیمار دارند تمایل بیشتری برای شکستن مابقی پنجره ها خواهند داشت پس این ذهنیت را در مردم ایجاد می کند که می توانند دیگر پنجره ها را نیز بشکنند و به ساختمان آسیب برسانند.
در تئوری پنجره شکسته منظور از ساختمان خود ما هستیم. نقصها یا ضعف هایی درون ما وجود دارد که می تواند به مرور باعث آشفتگی شود، این نقصها همان پنجره شکسته درون ما است، نواقص کوچکی که به ظاهر مسئله ای درست نمی کند، اما به مرور زمان می تواند شخصیت و ذهنیت ما را به هم بریزد و در طول زمان به یک انسان دیگری تبدیل شویم.

تئوری پنجره شکسته در خانواده

حالا که با این نظریه آشنا شدیم می شود با اندکی تامل آنرا در مسائل رفتاری و زندگی نیز بررسی کنیم در نظر بگیرید وقتی در خانه هستیم یک کاغذ را مچاله کنیم و کف اتاق بیندازیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نفر بعدی هم بعد از نوشیدن یک لیوان آب لیوانش را روی کابینت رها می کند. اعضا خانواده دیگر اهمیتی به نظم خانه نمی دهند و ساعتی نمی گذرد که با یک خانه شلوغ و نامرتب رو به رو می شویم و این نوع رویه بعد از مدتی تبدیل به عادت می شود و همیشه خانه ما کثیف و به هم ریخته خواهد بود.

تئوری پنجره شکسته در محل کار

اگر به محل کار خود ۱۰ دقیقه دیر برسید در واقع یکی از پنجره های ساختمان درونی شما می شکند، پس سریعا باید آن شیشه پنجره را تعویض کنید و به آن موضوع رسیدگی کنید. اما اگر به آن رسیدگی نکنید و همان طور پنجره شکسته را رها کنید مطمئنا چند روز بعد هم دوباره ۱۰ دقیقه دیر خواهید کرد و همین روال به سبک زندگی شما تبدیل می شود و شما یک فرد بی نظم خواهید شد.
بی نظمی در رفت و آمد به محل کار باعث می شود افراد دیگر روی ما حسابی نخواهند کرد و ما را فردی نامنظم و غیر قابل اعتماد در نظر می گیرند. اما مقصر اصلی که همکاران،رئیس و یا مدیر ما دیگر ارتقاء شغلی و یا پستی به ما نمی دهند چه کسی است؟

این تئوری باعث می شود که ما دوربین زندگی را به روی نواقص خودمان برگردانیم و خود را اصلاح کنیم تا طرز برخورد دیگران را. در واقع پنجره های شکسته خودمان را پیدا کنیم و این نوع طرز فکر در آینده باعث به وجود آمدن تغییرات بزرگی در وجودمان و طرز برخورد دیگران با ما می شود.

تئوری پنجره شکسته در مدیریت مالی

زمانی که یک وام می گیریم و دوباره سراغ وام بعدی و بعدی نتیجه ای که اتفاق می افتد این است که کل کارکرد خودمان را بعد از مدتی فقط برای سود وام هایی که گرفته ایم می پردازیم. یا به عنوان مثال در طول ماه سفرهای مکرر بدون برنامه ریزی، خرج کردن های بدون برنامه ریزی که در طولانی مدت باعث می شود یک فرد ول خرج شویم.

بیایید کمی حساس تر شویم وقتی ما از نظر اخلاقی دقتی بر روی عملکردهای رفتاری خودمان نداشته باشیم این امکان را به دیگران می دهیم که برای ما تصمیم بگیرند و ما را قضاوت کنند، راه را برای تاثیر رفتار ان ها بر روی خودمان باز می گذاریم. مسئله مهم دیگر این است که این بی توجهی های اخلاقی ما بر روی افراد نزدیکمان تاثیر می گذارد و آن ها را نیز درگیر می کند.

تئوری پنجره شکسته در سلامتی

پیشگیری بسیار عاقلانه تر از درمان است. تئوری پنجره شکسته به ما می گوید که اگر حتی ذره ای احساس دندان درد کردید سریعا آن را پیگیری و ترمیم کنید و می توانید این تئوری را در همه جای زندگی خود به کار ببرید تا شما را به فردی موفق و شاداب تبدیل کند.

آیا در وجود خود پنجره ی شکسته ای دارید و آیا میدانید که در کدام یک از موضوعات بالا درگیر مسئله شده اید از حل نکردن و ترمیم آن پنجره اذیت نشده اید و مشکل جدی تری برایتان به وجود نیامده آیا وقت آن نرسیده که دست به کار شوید و شیشه شکسته را تعویض کنید.
بهترین کار برای حل هر مسئله شناخت درست آن مسئله و جوانب آن است. شناخت درست باعث می شود که نگاه ما بر روی راه حل های موجود برای حل آن مسائل متمرکز شود تا خود مسئله، با آموزش دیدن و آشنا شدن می توانیم پنجره های شکسته خودمان، خانه، خودرو، سازمان و شهر خودمان را ترمیم کنیم و احساس بهتری داشته باشیم.

 

نویسنده: مرتضی روحانیان

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.