حضرت مهدی(عج) میفرماید :
در پیشامدهای مهمّ اجتماعی به راویان حدیث ما مراجعه کنید، زیرا که آنان حجّت من بر شما هستند و من هم حجّت خدا بر آنان هستم.
Monday, 22 April , 2019
امروز : دوشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 17 شعبان 1440
شناسه خبر : 25402
  پرینتخانه » اخبار شهر قدس, پربازدیدترین‌ها, گفتگو, مذهبی, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۸:۰۰ | 88 بازدید | ارسال توسط :

بعثت پیامبر هشداری است به بشریت

اورنگ، مدرس حوزه علمیه گفت: وجود پیامبر این درس را به جهان اسلام می دهد که یادتان نرود مخلوقی هستید که یک خالقِ ناظمِ مهربان، رحمان و رحیم شما را خلق کرده و امکانات در اختیارمان گذاشته است، خالقتان را عبادت و قوانینش را اطاعت کنید.

بعثت پیامبر هشداری است به بشریت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، بعثت روزی است که پیامبر(صلی الله و علیه و آله) از سوی خدا برای هدایت انسان ها برانگیخته شد. واقعه بعثت قابل درس گرفتن و اندیشیدن است و مهمترین هدف این روز دعوت به توحید و یکتاپرستی است.

به همین مناسبت خبرنگار سرویس مذهبی قدس خبر، گفتگویی آموزنده با زیبا اورنگ، مدرس سطح دو اخلاق، روانشناسی و احکام حوزه علمیه باقرالعلوم(ع)، انجام داده که به تفضیل آمده است.

چرا لقب رسول خدا را «رحمة للعالمین» می نامند؟

رحمانیت خداوند شامل نعمت های وافری است که به بندگانش عطاکرده است و رحیمیت خداوند به این معناست که خداوند یک شرعیتی فرستاده تا بندگانش از این شرعیت اطاعت کنند تا بتوانند از فیض های زیادی بهره مند شوند. لذا خداوند رحمانیت و رحیمیت خود را در وجود پیامبر تجلی داده است.

بین ما و خداوند فاصله زیادی وجود دارد ما بندگان خداوند ماده هستیم و خود خداوند ماورای ماده است وجود ما قدرت فهم ماورای ماده را ندارد. پیامبر بین ما و خداوند واسطه ایست که بتوانیم به واسطه ایشان به فیض های زیادی برسیم.

رحیمیت پیامبر این است که پیامبر با گفتار و کردار خود ما را هدایت می کند و به رحمت خداوند می رساند. همچنین وجود خود پیامبر رحمت خداوند است، به دلیل رحمت و رحیم بودن پیامبر در دو عالم لقب پیامبر را «رحمة للعالمین» می نامند.

چگونه می توان ارتباط بین پیامبر و روز مبعث را تحلیل کرد؟

خداوند در آیه ۳۱ سوره مبارکه حج فرموده: « وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ» هر کس شعائر الهی را حفظ کند و به نشانه ها، پرچم ها و نمادهای خداوند که همان اولیای الهی و پیامبر هستند، احترام بگذارند.

ما مخلوقات خداوند باید نهادهایی که برای خداوند مهم است را پررنگ کنیم. پیامبر(ص) یک اسوه تمام از سمت خداوند است و ما در روز مبعث باید نحوه زندگی پیامبر را بازنگری کنیم و از پیامبر الگو بگیریم و رفتار، سکوت و گفتار پیامبر را در زندگی خود پیاده کنیم. اگر ما در روز مبعث، پیامبر را به خاطر نیاوریم ارتباطی بین امروز ما و روزی که پیامبر از سوی خداوند انتخاب شد باقی نمی ماند.

بعثت یعنی چه؟

پیامبران برای این انتخاب شدند که قوانین از خداوند بگیرند و ساده روان و قابل اجرا برای بندگان خداوند قرار دهند تا مردم طبق قوانین زندگی کنند. بعثت یعنی انتخاب شدن و مبعوث شدن، خداوند پیامبر را انتخاب کرد تا اسوه و الگویی باشد برای بندگانش که آنها خوب زندگی کردن را از پیامبر برداشت کنند.

از اهمیت روز بعثت برای مخاطبان بفرمایید؟

خداوند وقتی بندگانش را خلق کرد به خود گفت: «فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ»، بهترین مخلوق را من خلق کردم و خداوند برای بهترین مخلوق خود ارزش قائل است.

برای بهترین مخلوق خداوند باید قانونی باشد که دنیای مادی و اخروی را در بر بگیرد تا با اطاعت کردن از این قانون مخلوق خداوند از زندگی کردن در دنیای مادی و اخروی خود لذت ببرد. برای این لذت بردن باید یک قانون کامل، جامع و بی نقص وجود داشته باشد تا تمامی نسل ها از آن استفاده کنند. لزومیت اهمیت روز مبعث این است که همه ما انسانیم و باید از وجود پیامبر بهره ببریم تا بتوانیم از زندگی خود لذت ببریم.

بعثت پیامبر بیانگر چه درسی در جهان اسلام است؟

«وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ»، ما خلق نکردیم مگر اینکه جن و انس عبادت کنند؛ بعثت پیامبر هشداری است به بشریت. عبادت فقط نماز نیست، عبادت یعنی بنده خدا باشیم بدانیم وجود ما از وجود کسی است که ما را خلق کرده است و تمام این جهان برای عبودیت و بندگی خلق شده است. وجود پیامبر این درس به جهان اسلام می دهد که یادتان نرود مخلوقی هستید که یک خالقِ ناظمِ مهربان، رحمان و رحیم شما را خلق کرده و امکانات در اختیارمان گذاشته است، خالقتان را عبادت و قوانینش را اطاعت کنید.

چگونه اخلاق پیامبر را سرلوحه زندگی خود قراردهیم؟

وقتی مخلوقات خداوند با خالقشان دوست شوند باور کنند که بهترین دوستشان خداوند است، همیشه مراقب هستند که او را از دست ندهند، کاری نکنند که خالقشان ناراحت شود و به دستورات او عمل می کنند. پیامبر خداوند، تنها و بالاترین بشری است که قانون دوستی با خداوند را حفظ کرد و هیچوقت دوستی خود را با او قطع نکرد. ما وقتی اخلاق پیامبر را سرلوحه زندگی خود قرار می دهیم یعنی دوستی که پیامبر با خداوند داشت را در حد خودمان حفظ کرده و با خدا دوستی برقرار می­کنیم.

مدرس حوزه، به نسل جوان توصیه داشت که مطالعات دینی و قرآنی خود را بیشتر کرده تا با سرلوحه قرار ندادن الگوهای نامناسب، موجب تقویت دینداری خود شده و در نتیجه از مسیرهای انحرافی دور شوند.

انتهای پیام/ک

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •