امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 17 September , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۶ شهریور , ۱۳۹۸ - 18 محرم 1441
شناسه خبر : 47671
  پرینتخانه » اخبار ویژه, خبر تولیدی, سیاسی, فرهنگی, گفتگو تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶ | 97 بازدید | ارسال توسط :

بسیاری از مشکلات اجتماعی با درست شدن سیاستمداران حل خواهدشد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: مردم به حاكميت نگاه مي‌كنند و وقتي آنها كارشان را درست انجام دهند خود به خود خيلي ار مسائل حل مي‌شود و اگر سياستمدارانمان را درست كنيم خيلي از مشكلات اجتماعي مان حل مي شود.

بسیاری از مشکلات اجتماعی با درست شدن سیاستمداران حل خواهدشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، بررسی پدیده بی‌تفاوتی در جامعه در برنامه نسل امروز، با محوریت نگاهی به فريضه امر به معروف و نهي از منكر با حضور حجت الاسلام جليل محبي، دبير ستاد امر به معروف و نهي از منكر، غلامعلي افروز، روانشناس و استاد دانشگاه و گفت و گو با حجت الاسلام احمد مازني، رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با اجراي اميرابراهيم رسولي روي آنتن شبكه پنج مورد تحلیل قرار گرفت.

افراد رشد یافته احساس مسئولیت قوی دارند

در ابتداي برنامه افروز درخصوص روحيه بي تفاوتي در جامعه اظهارداشت: رشد اجتماعي مقدمه مسئوليت پذيري اجتماعي است؛ احساس تعلق به گروه و افراد ديگر و اينكه دغدغه رشد ديگران را هم داشت.
وي با بيان اينكه خيلي از مواقع دچار فردگرايي مي شويم، گفت: واقع اين است بايد با خود رقيب و با بقيه رفيق بود؛ بايد احساس مسئوليت در وجود همه ما نهادينه شود كه اين امر ابتدا در خانه و بعد در مدرسه شكل ميگيرد.
اين روانشناس بیان كرد: زماني كه افراد دچار ناامني رواني هستند كلافگي فكري و دلمردگي پيدا مي كنند و رگه هاي اضطراب در آنها حاكم ميشود، همه ما بايد نسبت به زيبايي ها و خوشايندها احساس مسئوليت كنيم و براي حاكميت ارزش ها و زيبايي ها همه بايد بايستيم و در كار خير پيشقدم شويم از اين رو افراد رشديافته احساس مسئوليت اجتماعي غني و قوي دارند و هيچ وقت بي تفاوت نميشوند.

وي ادامه داد: در بسياري موارد ممكن است بگوييم دردسر درست ميشود در حالي كه در حوزه هاي مختلف بايد روحيه بي تفاوتي را قرباني كرد و اين خيلي هزينه دارد.
افروز با بيان اينكه در همه جاي دنيا آزادي خوب است اما لجام گسيختگي خوب نيست، افزود: لجام گسيختگي شخصي و فرهنگي يك آفت براي همه جوامع است، در برابر لجام گسيختگي هاي اجتماعي بايد احساس مسئوليت كنيم.
اين استاد دانشگاه با اشاره به فرموده امام علي(ع) گفت: انسان مومن حقيقي كسي است كه وقتي يك پديده ناخوشايند و لجام گسيختگي را مثل خودنمايي كردن، مشروب خوردن، سيگاركشيدن، جداشدن و … را ديد اول ناراحت شود و بعد در پله بالاتر به زبان بياورد كه اگر توانست كمك كند ممكن است جانش هم به خطر بيفتد اما بايد برود و اگر لازم است عمل كند براي مثال اگر فردي بچه اي را زد جلويش را بگيرد.

حجت الاسلام محبي در ادامه برنامه با بيان اينكه اگر رابطه تساوي ميان مسئوليت اجتماعي و امر به معروف و نهي از منكر برقرار نباشد حتما رابطه همپوشاني زيادي دارند، گفت: حدود ٣٠ سال از تاريخ ٤٠ ساله انقلاب مسئوليت هاي امر به معروف و نهي از منكر به صورت ستادي به وجود آمده و قبل از آن نهادهاي مختلف اقداماتي در اين حوزه داشته اند كه البته بخش زيادي از اين اقدامات بيراهه بوده و مسير اشتباه رفته ايم.
وي بر همين اساس تصريح كرد: علت اين بوده كه واژه امر به معروف و نهي از منكر به مساله حجاب و عفاف گره خورده و يا مسائل ديگري شبيه به اين موضوع به ويژه برخي تندروي ها در موضوع حجاب، موجب تغيير نگرش مردم نسبت به امربه معروف و نهي از منكر شده است.
دبير ستاد امر به معروف و نهي از منكر در پاسخ به سوال مجري برنامه مبني بر اينكه ما نبايد همه چيز گذشته را زير سوال ببريم و بالاخره امر به معروف و نهي از منكر حوزه حجاب را هم شامل ميشود يا خير، گفت: بنده نميگويم در حوزه حجاب نيست اما امر به معروف و نهي از منكر حجاب يكي از امر به معروف و نهي از منكرهاست.
وي يادآورشد: مقام معظم رهبري مي فرمايند امر به معروف و نهي از منكر مراحل گوناگوني دارد كه مهمترين آن امربه معروف و نهي از منكر مسئولين است؛ از اين رو اگر بخواهيم حجاب را درست كنيم بايد مراحل قبلي امربه معروف و نهي از منكر را درست انجام داده باشيم.

دبير ستاد امر به معروف و نهي از منكر تصريح كرد: وقتي يك مسئول بلندپايه بي حجابي را امر خوبي تلقي كند و درباره حجاب بد صحبت كند به گونه اي كه عده اي حجاب را امر بدي بدانند اينجا چه كسي بايد امر به معروف و نهي از منكر شود؟ از اين رو اول بايد خودش امر به معروف و نهي از منكر شود.
وي ادامه داد: ساليان سال ما روي مسئوليت اجتماعي نسبت به مردم تكيه كرديم اما در دوره جديد رويكرد ما در ستاد امربه معروف مسئولين است و اين بايد بين مردم ترويج شود؛ ستاد امر به معروف و نهي از منكر ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر بين مردم است و بايد با كار فرهنگي و آموزشي الگوسازي كنيم.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا شما در ستاد اين كار را شروع كرده ايد، گفت: بله ما در اين مدت كوتاه اولا ساختار ستاد را عوض كرديم يعني ساختار امر به معروف و نهي از منكر را به ساختار احياي امر به معروف و نهي از منكر تبديل كرديم و كار رسانه اي را هم در اين خصوص انجام ميدهيم.

چرا نسل امروز بی‌تفاوت است؟

افروز در ادامه در خصوص علت بي تفاوتي نسل امروز، گفت: ما با رفتارهاي بي تفاوتانه سروكار داريم اما دوست داريم همزمان رفتارهاي مسئولانه اجتماعي داشته باشيم.
وي تصريح كرد: يك شهروند مطلوب و به ويژه يك مسلمان متدين آگاه در جامعه اسلامي كسي است كه در همه عرصه هاي زندگي فردي، خانوادگي و اجتماعي رفتار مسئولانه داشته باشد؛ باور اجتماعي و نگرش اجتماعي نوع رفتارهاي ما را رقم ميزند.
وي افزود: اگر نگرش نسل جوان به بخش هايي از حاكميت منفي باشد رفتارهاي مطلوب اجتماعي سر نمي زند؛ بايد باورها را درست كرد.
اين روانشناس در پاسخ به اين سوال كه اين باورها چگونه ايجاد ميشود، اظهارداشت: رسالت اصلي ما ايجاد و تقويت باورهاي مثبت و معتدل اجتماعي است؛ باورها بر ٢ ركن شناخت اجتماعي و احساس تعهد اجتماعي استوارند، اگر شناخت اجتماعي زيبا و غني باشد احساس تعهد خوشايند ايجاد ميشود اما اگر منفي باشد احساس تعهد اجتماعي هم ضعيف ميشود.
وي با تاكيد بر اينكه امر به معروف و نهي از منكر به معناي دقيق كلمه يعني نظارت اجتماعي و نظارت مسئولانه كه همه بايد داشته باشيم، افزود: شهروندان رشديافته كشورهاي مختلف كه افتخار ميكنند نظارت اجتماعي دارند همان امر به معروف ماست.
وي گفت: امر به معروف فقط اين نيست در كوچه و خيابان باشد بلكه در همه جاي دنيا مهم است و رسالت عامه مردم است.

محبي در ادامه اين برنامه در پاسخ به اين سوال كه برخي افراد در جواب امر به معروف يا نهي از منكر مي گويند “به تو چه” اين را بايد چه كار كرد گفت: طبق نظرسنجي كه انجام داديم برخلاف باور عمومي مردم محتواي امر به معروف و نهي از منكر را قبول دارند و ميگويند اگر فردي كار زشتي انجام داد بايد به او گفت كه تعدادشان ٨٩ درصد است و ٦٣درصد هم ميگويند خودشان اين كا را انجام ميدهند.
وي گفت: البته اينجا ٢ نكته وجود دارد اول اينكه ارزش هاي مردم ما متفاوت است يعني يك ارزش عمومي كلي وجود ندارد و بعضا ارزش ها متعارض شده اند.
محبي در خصوص اينكه پس قانون براي چيست، اظهارداشت: قانون نوشته بي روح روي كاغذ است كه بايد ميان مردم فرهنگ سازي شود و وظيفه نهادهاي فرهنگي مثل صداوسيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همين است.
دبير ستاد امر به معروف با بيان اينكه مردم در مقابل تذكر حساسيت دارند، افزود: دليل ديگر اين است كه ميترسند با واكنش منفي رو به رو شوند و كار ما در ستاد همين است كه مردم بپذيرند كسي كه به آنها تذكر داد اين تذكر به نفع خودش است.

افروز در ادامه با تاكيد بر رفتار مسئولانه گفت: وزارت آموزش و پرورش ظرفيت زيادي دارد، هر معلم ما يك سردار فرهنگي به شمار مي رود كه ميتواند نقش موثري ايفا كند.
مثلا هر معلم بگويد مشروبات الكي خانمان سوز است و حتي يك قطره آن سلول هاي شما را خراب مي كند آن وقت بچه ها هم مي پذيرند.
افروز همچنين ريشه برخي لجبازي ها را ناامني هاي رواني و خلاهاي عاطفي، نگرش هاي منفي سياسي، اجتماعي، رقابت براي مال اندوزي را عواملي دانست كه جوانان را ناراحت مي كند.
محبي نيز در همين زمينه با بيان اينكه لجبازي در جوامع مختلف متفاوت است، افزود: بيشترين لجبازي در جامعه ما لجبازي سياسي است؛ بنده خودم مسئولم و مردم هميشه به مسئولانشان نگاه مي كنند از اين رو طبق فرموده آيت الله جوادي آملي ظاهر مردم باطن مسئولان جمهوري اسلامي است و اين همان “الناس علي دين ملوكهم” است.

وي گفت: وقتي افراد ببينند مسئولي نوشته زمان انقلاب مستاجر بوده اما الان خانه اش ١٥٠ ميليارد تومان مي ارزد ميگويند اين مسئول فاسد است پس نبايد انتظار داشت ما هم سالم باشيم و اين لجبازي است.

محبي تاكيدكرد: اگر سازمان بازرسي، قوه قضائيه، شوراي نگهبان كارشان را درست انجام دهند مردم به حاكميت نگاه ميكنند و وقتي آنها كارشان را درست انجام دهند خود به خود خيلي ار مسائل حل ميشود و اگر سياستمدارانمان را درست كنيم خيلي از مشكلات اجتماعي مان حل مي شود.

با گفت‌وگو می‌توان مسائل کشور را برطرف کرد

افروزدر ادامه در پاسخ به اين سوال كه زبان گفت و گو چقدر اهميت دارد، يادآور شد: اگر با نسل امروز در خانه، مدرسه و اجتماع با زبان تكريم و تشويق صحبت كنيم تعارض و لجبازي نخواهد شد چراكه ريشه لجبازي تعارضات رواني است و در همه جاي دنيا همين است زبان تهديد و تنبيه تعارض ها را بيشتر مي كند.

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه اگر وضع موجود با وضع مطلوب همخواني داشته باشد تعارض ها كم ميشود، گفت: خيلي گراني وجود دارد اما تجملات هم هست چرا در كشوري كه اينقدر گراني است تجملات هم بالا رفته و چرا قيمت بسياري اجناس چند برابر شده آيا ريشه همه اين ها دلار است؟
وي ادامه داد: فردي كه دچار فساد شده را ميگيريم اما با آنها كه زمينه فساد ايجاد كردند كار نداشتيم، چطور شد اين منابع بيت المال هدر مي رود؟

حجت الاسلام مازني نيز كه به عنوان ميهمان نسل ديروزي در برنامه حضور داشت درباره موضوع بي تفاوتي اظهار داشت: انسان در همه ابعاد موجودي اجتماعي است و نميتواند نسبت به مسائل اطرافش بي تفاوت باشد چراكه آثار بي تفاوتي به خودش بازميگردد.
وي در پاسخ به اين سوال كه به بچه هاي نسل امروز كه بي تفاوتند چه توصيه اي داريد كه از مسير درست به هدف برسند، گفت: اين مساله صرفا به نسل امروز برنمي گردد؛ در خطبه امام حسين(ع) در سرزمين منا و يك سال قبل از مرگ معاويه در جمع بزرگي از علما و بزرگان، ايشان، آنها را نسبت به بي تفاوتي مورد سرزنش قرار مي دهد، مسير حركت رسول اكرم(ص) بعد از ايشان به انحراف رفته كه نتيجه بي تفاوتي بوده است.
وي افزود: بي تفاوتي كه از آنجا شروع شد يكي از آثارش كه بسيار تلخ بود شهادت امام حسين(ع) در كربلاست، امام حسين (ع) در طول اين مسير كه قبل از مرگ معاويه شروع كردند مساله بي تفاوتي را تذكر و هشدار دادند.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با تاكيد بر اينكه برخي مواقع دچار خطاهاي هاله اي هستيم، گفت: مثلا فرد احساس كند اگر الان به مساله اي ورود كند آسيب وارد شود در حالي كه ممكن است الان ورود نكند بعد به يك مساله بزرگ تبديل شود كه دودش به چشم خودمان هم برود.

عضو ناظر مجلس در ستاد امر به معروف و نهي از منكر با اشاره به كارهاي نظارتي در اين حوزه گفت: همه دست اندركاران قانون امر به معروف و نهي از منكر در سطوح مختلف نسبت به اين قانون استنكاف داشتند و ما آن را از كميسيون به صحن ارجاع داديم كه به زودي قرائت خواهد شد اما فرصت مجلس با توجه به ساختاري كه دارد كافي نيست.

وي تاكيد كرد: حاكميت مي تواند هزينه هاي امر به معروف و نهي از منكر را كم كند.
مازني در پاسخ به اين سوال كه آيا امر به معروف و نهي از منكر سياسي است، گفت: امام (ره) به نقل از مرحوم مدرس ذكر كردند كه سياست ما عين ديانت ما و ديانت ما عين سياست ماست در اين صورت مداخله سياست در يك امر ديني مطلوب است اما آنچه در جامعه ما به عنوان يك امر سياسي تعريف ميشود بيشتر سياست به معناي مبتذل است يعني مسائل جناحي.

وي اضافه كرد: يعني اگر يك فرد اصلاح طلب مرتكب تخلفي در حوزه هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي يا اقتصادي شد اصولگرايان عليه او وارد شده اما اصلاح طلبان يا دفاع مي كنند يا سكوت كه عكس اين موضوع نيز هست و اگر اصولگرايان خطايي كنند اصولگرايان سكوت كرده و اصلاح طلبان عليه آنها وارد ميدان ميشوند.
مازني در پاسخ به اين سوال كه بايد خارج از دايره جناحي ببينيم، گفت: بايد حوزه سياست را تعريف كنيم، منافع ملي، باورهاي ديني و ارزش هاي اجتماعي رقابت پذير نيست؛ مسائل مربوط به حجاب زنان، عفاف مردان را نبايد مسائل سياسي به معناي مبتذل جناحي دانست؛ راه حل مسائل اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي پذيرش گفت و گو است.

 

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.