امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 59523
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی, گفتگو تاریخ انتشار : 06 نوامبر 2019 - 11:40 | 154 بازدید | ارسال توسط :

برخورد قضایی با سوء تبلیغات در دریافت سند ۶ دانگ عرصه و اعیان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قدس با تاکید به مردم در دریافت سند ۶ دانگ عرصه و اعیان گفت: با کسانی که در امر جوسازی و تبلیغات سوء در زمینه عدم دریافت سند در سطح شهرقدس انجام می دهند برخورد قضایی می شود.

برخورد قضایی با سوء تبلیغات در دریافت سند ۶ دانگ عرصه و اعیان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجت السلام و المسلمین سید یاسین شریفی رئیس اداره اوقاف شهرستان قدس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس اجتماعی قدس خبر، در ارتباط با اهمیت وقف در دین مبین اسلام اظهار داشت: بر اساس روایات نامه اعمال انسان پس از مرگ او بسته می شود مگر اینکه انسان چند کار را انجام داده باشد که یکی از آن اعمال وقف است. آثار و برکات وقف پس از مرگ انسان نیز ادامه دارد و خیرات آن عمل وقفی که انجام داده است همچنان ادامه دارد.

وی افزود: بسیاری از مشکلات اجتماعی که در جامعه امروز وجود دارد با انجام عمل وقف حل می شود. موقوفاتی در سطح کشور  جهت هزینه درمان نیازمندان وجود دارند، زیرا بسیاری از نیازمندان جامعه ما در هزینه درمان خود دچار مشکل هستند. اگر کسانی که در این موقوفات تصرفاتی را انجام می دهند حقوق موقوفه را به طور کامل پرداخت کنند، بسیاری از مشکلات درمانی این قشر از جامعه حل خواهد شد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان قدس بیان داشت: یکی از بزرگترین مشکلات در جامعه امروز مشکل ازدواج جوانان است اما متاسفانه در سطح کشور موقوفاتی که درآمد آن صرف تسهیل در امر ازدواج باشد کم است که اگر موقوفات در این زمینه بیشتر بود خیلی از مشکلات جوانان حل می شد.

حجت السلام و المسلمین شریفی در ارتباط با زمین های شهرقدس گفت: تقریبا ۹۰ درصد شهرقدس موقوفه است. واقف شهر قدس در ۱۵۰ سال پیش بخشی از شهر را برای اولاد خود وقف کرده است که از نظر شرعی مشکلی ندارد زیرا بزرگانی که موقوفاتی را برای فرزندان خود انجام داده اند در گذشته بوده اند. بخش دیگر از موقوفات شهر قدس برای روضه خوانی و عزاداری اهل بیت علیه السلام است که بیشتر عزاداریها در سطح شهر با کمک اداره اقاف انجام میگیرد و یا خیلی از مراسم ها را خود اداره اوقاف برگزار می کند مانند مراسم اربعین و یا دعوت سخنران و یا مادحین از خارج از شهر با همکاری اداره اوقاف صورت می گیرد.

وی در ادامه افزود: اداره اوقاف فعالیت های فرهنگی چشمگیری دارد اما آن طور که باید تبلیغات و اطلاع رسانی خوبی صورت نمی گیرد. از جمله فعالیت های اداره اوقاف در زمینه فرهنگی می توان به وجود دو دارالقرآن در سطح شهر که در زمینه علوم قرآنی فعالیت می کنند اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان قدس خاطر نشان کرد: در زمان گذشته تولیت این موقوفه در دست متولی بوده است و متولی یا وکیل او تخلفاتی داشته است مانند فروش یک سری از زمین ها به مردم و یا علت های متعددی که موجب شده دید مردم به اداره اوقاف شهرستان قدس دید خوبی نباشد و حق با مردم است. مردم در اظهار نظر خود که می گویند ما این زمینها را خریداری کرده ایم و چرا باید دوباره به اداره اوقاف مبلغی را پرداخت کنیم صحیح است که موجب شده دید مردم نسبت به اداره اوقاف منفی باشد اما باید به لحاظ شرعی این کار صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در ده سال اخیر با سعی و تلاش انجام شده دید منفی مردم به اداره اوقاف را با قطع کردن پای زمین خوارانی که در سطح شهر بودند و هستند و در اداره اوقاف نیز تردد داشتند تغییر داده ایم و توانستیم رای هایی را از محاکم قضاییی در جهت خلع ملکهایی که در دست برخی از زمین خواران بود بگیریم.

حجت السلام و المسلمین شریفی عمده مشکل مردم شهرستان را نداشتن سند دانست و افزود: مردم شهرقدس سند برای ملک خودشان ندارند که موجب می شود افراد متعددی ادعای مالکیت یک ملک را داشته باشند. با توجه به موافقت مقام معظم رهبری (مدظله) درسال ۱۳۸۶ که با تبدیل به احسن موقوفه خاص شهر قدس موافقت داشته اند با پیگیری های صورت گرفته سعی داریم ملک های شهر قدس از وقفیت خارج شود تا مردم بتوانند سند ۶ دانگ عرصه و اعیان دریافت کنند تا بسیاری از مشکلات  کاسته شود.

رئیس اداره اوقاف شهرستان قدس ادامه داد: به دلیل هزینه های دریافت سند، متاسفتانه مردم استقبال خوبی از تبدیل به احسن ملک خود نداشته اند که با رایزنی های صورت گرفته با نماینده ولی فقیه در اداره اوقاف با مجوز استثنایی ملکهای مسکونی شهر قدس را با دریافت متری ۱۰ هزار تومان، املاک صنعتی متری ۲۰۰ هزار تومان و املاک تجاری متری یک میلیون تومان به مردم می فروشیم یا تبدیل به احسن می کنیم.

وی در پاسخ سئوال اینکه مردم می گویند ما زمین های خود را خریداری کرده ایم گفت: وقف یک مسئله شرعی است و ما باید این مشکل را برطرف کنیم. در سال ۶۳ حضرت امام (ره) فرمودند ملک های موقوفه باید به حالت وقف بازگردد و هر آنچه که فروخته شده باید باز پس گرفته شود و مردم می توانند علیه کسی که این ملک ها را به آنها فروخنه اند شکایت کنند. اما توانستیم با پی گیری های صورت گرفته و موافقت مقام معظم رهبری (مدظله) این مجوز استثنایی را دریافت کنیم.

حجت الاسلام شریفی در ارتباط با عواملی که موجب شده مردم شهر قدس استقبال خوبی از دریافت سند نداشته باشند گفت: با وجود جوسازی هایی که یک سری از افراد سودجو و زمین خوار که منافع آنها در این است که وضعیت شهر به همین صورت باقی بماند و نمی خواهند مردم سند دار شوند، از طرفی بروکراسی اداری عامل دیگر و زمان بر بودن تردد مردم در ادارات مختلف و عامل دیگر هزینه هایی است که مردم باید در دفترخانه ها و اداره ثبت پرداخت کنند موجب شده که  استقبال خوبی صورت نگیرد در صورتی که این سند ۶ دانگ عرصه و اعیان است و هیچ تفاوتی با سندهایی که در دیگر نقاط شهرهای کشور ندارد و این را باید مد نظر داشته باشند که این تبدیل به احسن متری ۱۰ هزار توامن برای مدت یکسال است و معلوم نیست که این دوباره تمدید شود.

وی در ادامه بیان داشت: ما زمین ها و ملک هایی را تبدیل به احسن می کنیم که هیچگونه معارضی نداشته باشند و با استعلام کاربری ملک و مالکیت اصلی، رویت قبوض آب و برق، صلح نامه و باحضور کارشناس مربوطه دادگستری اگر تصرف آن ملک برای شخص ثابت شده قائدتا مشکلی وجود نخواهد داشت و تبدیل به احسن آن ملک انجام خواهد شد.

وی با اشاره به وجود قشر کم برخوردار در شهر قدس و بضاعت مالی کم برخی از افراد در زمینه دریافت سند افزود: طی جلسات برگزار شده اداره ثبت با استان تهران قرار شده که هزینه های کمتر از مردم در بخش ثبت دریافت کنند.

رئیس اداره اوقاف با اشاره به مهلت یکساله با قیمت استثنایی دریافت سند تصریح کرد: باید کار حقوقی و قضایی نسبت به کسانی که در امر جوسازی و تبلیغات سو در زمینه عدم دریافت سند در سطح شهر انجام می دهند صورت گیرد و این افراد قابل شناسایی هستند باید این افراد باز خواست شوند. هدف و منافع آنها از انجام این کار چیست؟ ما برخی از آنها را به مراجع قضایی معرفی کرده ایم.

 

خبرنگار: معصومه قربانی

انتهای پیام/

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.