در گفت و گو با صدای قدس؛

برای داشتن سبک زندگی اسلامی از فرهنگ عاشورا درس بگیریم

حجت الاسلام مولایی گفت: در سبک زندگی اسلامی هویت یابی، مسئله مواسات و حرکت داشتن مؤمن نکاتی است که اربعین به ما می آموزد و موجب عاقبت به خیری انسان و رسیدن به مقصد اهل بیت(ع) می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، حجت الاسلام عباس مولایی در گفت و گوی اختصاصی با صدای قدس(رادیو اربعین) در ارتباط با درسی هایی که اربعین برای داشتن زندگی اسلامی به انسان ها می دهد، اظهار کرد: اربعین نوعی سبک زندگی را آموزش می دهد. در این حرکت و قیام میلیونی پیاده روی اربعین اباعبدالله نکاتی است که هر چه به دوران ظهور امام عصر(عج)نزدیک تر می شویم، این نکات کارایی بیشتری در زندگی ما دارند. یکی از نکاتی که در اربعین نهفته است، هویت یابی است. اینکه قبل از شروع انجام کاری، خودمان را پیدا کنیم و بدانیم که کجا هستیم و خدا از ما چه می خواهد و به کدام سمت می خواهیم برویم.

وی ادامه داد: در اربعین زمانی که در خیل زوّار اباعبدالله(ع) هستید، شعاع های مشترکی به یک مکان در حرکت است. هر زائر مانند قطره ای از یک دریاست و این موج به یک سو در حرکت است. در روایات آمده است که محبت امام حسین(ع)، موج است، کسی که خود را به این محبت نزدیک کند، قطعا خداوند آنها را نجات می دهد. امام باقر(ع) فرمودند:” هـركس كه خـدا خيرخـواه او باشـد، محبّت حسين عليه السلام و محبت زيارتش را در دل او مى اندازد”. امام زمان(عج) در زیارت ناحیه مقدسه می فرمایند:” ای جد غریبم! هر صبح و شام برای شما گریه می کنم و حتی اگر اشک چشمان خشک شود، برای شما خون گریه می کنم. درست است که در آن روزگار نبودم، اما امروز پیوند قلبی خودم را به واسطه اشک ریختن و قرارگرفتن در سیل عظیم زوّار اعلام می کنم”. کسی که در این موج حرکت کند علاوه بر اینکه هویت خود را پیدا می کند، با این موج به ساحل امن و آرامش می رسد.

حجت الاسلام مولایی افزود: نکته دیگر درس آموزی از اربعین، مسئله مواسات است. مواسات یعنی اوج ایثار، فداکاری و ازخودگذشتگی. همان درسی که از سقای کربلا، حضرت عباس(ع) می توان آموخت. و آنجا که حضرت زینب(س) فرمودند: “از واقعه عاشورا، چیزی جز زیبایی ندیدند”. حرکت امروزه در سیل زیبای خروشان پیاده روی اربعین و خدمت به زائران امام حسین(ع) هم اوج مواسات است.

وی با اشاره به موضوع حرکت و اهمیت آن در سبک زندگی اسلامی تصریح کرد: مسئله حرکت که در کربلا نمایان است، بیانگر در حرکت بودن مسلمان و مؤمن است. ما باید با تلاش کردن و با برنامه ریزی به مقصد که امام حسین(ع)، اهل بیت(ع) و امام زمان هستند، برسیم. قدم برداشتن در این راه موجب ایجاد پیوند قلبی و راهگشای زندگی و عاقبت به خیری است.

 

خبرنگار: سیده طیبه عزتی

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *