امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند:
لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي؛ فضيلتي چون جهاد نيست و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست (تحف العقول ص 286. مستدرک الوسائل میرزا حسین نوری ج 11 ص 143)
Tuesday, 19 November , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۸ - 22 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 49614
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار شهر قدس, اخبار ویژه, تیتر یک, خبر تولیدی, گفتگو تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵ | 99 بازدید | ارسال توسط :

با گفتمان می توان فرهنگ حجاب اسلامی را نهادینه کرد

رئیس حوزه علمیه حضرت باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه عفت و پاکدامنی انسان اصل اساسی است گفت: با استفاده از زمان، گفتمان سازی و ابزارسازی می توان فرهنگ حجاب را در جامعه نهادینه کرد و حجاب جلوه ظاهری از عفت درونی است.

با گفتمان می توان فرهنگ حجاب اسلامی را نهادینه کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قدس خبر، یکی از توطئه های دشمن برای از بین بردن بنیان و تحکیم خانواده در تاریخ معاصر توطئه کشف حجاب بوده است که دشمنان اسلام برای تحقق این هدف خود از راه های گوناگون وارد شده اند. نمونه بارز آن در زمان رضاخان که به دختران و زنان دستور می دهد بدون حجاب در جامعه حضور داشته و به امر تحصیل بپردازند. اما مردم برای حفظ و صیانت از گوهر وجودی خود به پا می خیزند و حادثه جاویدان مسجد گوهر شاد را در تاریخ کشور خود به یادگار نهادند. این نشان از اهمیت و نقش پوشش و عفاف در جامعه است. به دلیل جایگاه ارزشمند آن خداوند در قرآن کریم، حجاب را حافظ سلامتی جسم و‌ روح مرد و زن و ضامن روابط صحیح اجتماعی آنان می‌داند. این نشان می‌دهد که فیزیولوژی انسان‌ها و ساختار روح و روان مرد و زن و گرایشات فردی و اجتماعی آنها مسئله حجاب را ضروری می‌سازد.

در خصوص ارزشمند بودن امر مقدس پوشش حجاب و عفاف و رابطه آن با تحکیم بنیان خانواده خبرنگار گروه آئین و اندیشه قدس خبر گفت و گویی با زینب سلیمان پور، مسئول حوزه علمیه حضرت باقرالعلوم(ع) شهرستان قدس انجام داد و نقش بانوان طلاب و حوزه علمیه در این امر مورد بررسی قرار گرفت که در ادامه می خوانیم.

 

قدس خبر: آیا پوشش اسلامی مانع موفقیت شما در عرصه فعالیت اجتماعی شده است؟

سیره حضرت زهرا(س) الگوی ما است. حضرت زهرا(س) در اجتماع هم حضور داشتند و نمونه بارز آن حضور ایشان در زمان بعد از رحلت پیامبر (ص) در مسجد و بیان خطبه فدکیه و یا حضورشان در پشت صحنه جنگ ها است. در روایاتی که وجود دارد آن حضرت با پوشیدن چادری بلند مانند جلابیب در میان مردم حضور پیدا می کنند و حضرت فقط در منزل حضور نداشتند بلکه در اجتماع  با پوشش چادر حضور داشتند. امروز وظیفه ما به عنوان یک طلبه بسیار خطیر بوده و حجاب برای ما مصونیت در اجتماع را به همراه داشته است.

اگر چادر مناسب و خوب است باید در هر موقعیتی که انسان در آن قرار دارد برای او خوب باشد و پوشیدن آن را مقید به محل کار و یا در مکان های خاص نکند. افرادی که در بعضی از مکان ها پوشش خود را رعایت می کنند موجب ایجاد ذهنیت منفی در جامعه می کنند، زیرا نوجوان و جوان در برخورد با این رفتار ممکن است دچار تنش شوند و نمی تواند تصمیم درستی بگیرد. زنان جامعه ما باید شناخت و بینش درستی از چادر و پوشش خود داشته باشند و رعایت کردن پوشش را منوط به مکان خاصی نکنند.

 

قدس خبر: آیا عفاف و حجاب زن مانع حضور اثر بخش در جامعه می شود؟

یکی از آثار و برکات حجاب در جامعه احساس امنیتی است که برای زن ایجاد می شود و اگر زن احساس کند که با حجاب خود در امنیت است بهتر می تواند در جامعه حضور یابد. در مقابل آن شخی که با پوشش نامناسب در جامعه حضور داشته باشد نه تنها امنیت خود را به خطر می اندازد بلکه امنیت مردان جامعه را نیز به تنش می کشاند در نتیجه کارایی و عملکرد زنان و مردان در اجتماع به مخاطره می افتد. حجاب جلوه و بروز ظاهری از عفت است، عفت پایه اصلی و درونی است. هر اندازه که زن در جامعه عفیف باشد حضور او می تواند برای آن جامعه سازنده و تاثیر گذار باشد.

 

قدس خبر: چه رابطه ای میان حجاب بیرونی و عفت درونی است؟

عفت، یکی از مهمترین عنصر شخصیتی زن است البته مخصوص و ویزه بانوان نیست بلکه شامل مردان نیز می شود هر اندازه شخص عفیف تر باشد بروز ظاهری او در حجاب بیشتر خواهد شد. اسلام تعالی و شخصیت زن را در عفت او می داند. در رابطه ظاهری رعایت کردن حریم محرم و نامحرم و چگونگی حضور شخص در جامعه با وجود عفت درونی حاصل می شود. در آیات قرآن کریم خداوند قبل از اینکه به پیامبر(ص) دستور حجاب برای زنان را بیان کند، مسائلی که سبب عفت انسان می شود را بیان می دارد. عفت، حس بازدارندگی درونی انسان است آنچه که موجب می شود انسان گناه نکند. در نتیجه عفت انسان، با حجاب او رابطه تنگاتگ و متقابل دارد.

 

قدس خبر، آیا حجاب بر عزت نفس اثر گذار است؟

در فرایند پژوهش هایی که در زمینه حجاب و عزت نفس انجام شده است، هر کسی که با حجاب تر است با عزت نفس بیشتری در عرصه اجتماعی حضور می یابد زیرا با امنیتی که به موجب حجاب در جامعه برای او فراهم می شود حس استقلال و عزت نفس برای او حاصل می شود. رعایت حجاب، سلامت روانی افراد جامعه را تضمین می کند، حس ارزشمندی در او تقویت می شود و به راحتی می تواند در عرصه اجتماعی، خانه داری و فرزند پروری موفق شود که این امر به واسطه وجود عزت نفسی است که در سایه حجاب برای شخص حاصل می شود.

 

قدس خبر: داشتن حجاب و پوشش چه اندازه در امنیت زن در ارتباطات اجتماعی تاثیر گذار است؟

خداوند در سوره احزاب آیه ۲۹ می فرماید:”ای پیامبر به ازواجت، نساء و زنان مؤمنین بگو که حجاب خود را رعایت کنند تا به خوبی  در جامعه شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند”. این آیه در زمانی بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد که زنان در مسیر رفتن به مسجد و یا حضور در اجتماع مورد اذیت مردان قرار می گرفتند که خداوند در این آیه به پیامبر دستور حجاب زنان را می دهد و این آیه مختص به زمان پیامبر نیست. وقتی انسان شناخته شود بهتر می تواند در جامعه و در کنار مردان در امر تحصیل و کار حضور داشته باشد و مورد اذیت قرار نگیرد. حجاب تنها داشتن چادر نیست و عفت و پاکدامنی انسان اصل اساسی است.

 

قدس خبر: آیا با اجبار می توان این فرهنگ را در جامعه گسترش داد و بهترین راه اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه اسلامی چیست؟

فرهنگ، تغییر پذیر و دارای ویزگی هایی است  که به صورت انتقالی و اکتسابی به دست می آید و ما انتقال دهنده فرهنگ به فرزندانمان هستیم و آنها نیز آن را کسب می کنند و در مواقعی هم زمان شکل گیری فرهنگ ها نیز متفاوت است. گاهی هم می توانیم با اقدام به موقع فرهنگ درستی را جایگزین فرهنگ غلط  و ناقص کنیم.

یکی دیگر از ویژگی های فرهنگ ابزار سازی و سخن گفتن است که با گفتمان می توانیم اسباب فرهنگ سازی آن مسئله باشد. از دیگر ویژگی های فرهنگ امر تحقق یافتگی آن است، یعنی فرهنگ ناظر به آن اموری است که در حال حاضر جاری است در حالی که دین امر مطلوب و نهایی است ولی فرهنگ آن چیزی است که در بستر جامعه جاری است.

ما در زمینه حجاب با توجه به اسلامی بودن کشورمان دارای مشکلاتی هستیم در نتیجه اگر بخواهیم مسئله مهمی مانند حجاب را در جامعه فرهنگ سازی کنیم باید با زمان، گفتمان سازی و ابزار سازی بتوانیم آن را تبدیل به فرهنگ کنیم. با اجبار نمی توان حجاب را که نزدیک به دین و ایدولوژی ما است را نهادینه کرد زیرا این فرهنگ قرار است ارتقاء یابد و به نسل های آتی انتقال داده شود و درتتیجه اجبار در فرهنگ سازی کمکی نمی تواند داشته باشد. شاید در مقطعی مانع اتفاقاتی مانند چهارشنبه های سفید و یا دختران انقلاب که اخیرا در جامعه مطرح شده  است شود.

موضوع دیگری که در این زمینه مطرح است الزام و اختیار به رعایت حجاب است و ما در زمینه حجاب از اجبار استفاده نمی کنیم، اگر قرار باشد نهاد و ارگانی این کار را عملی انجام دهد بهترین لفظ ” الزام”  است که این لفظ خواسته ی شرع، قرآن و سنت است در حالی که در اجبار معنا و مفهوم منفی را در ذهن ایجاد می کند و اگر در موضوعی اجبار وجود داشته باشد خواه نا خواه واکنش در پی خواهد داشت.

 

قدس خبر: بد حجابی چه تاثیری بر بنیاد خانواده دارد؟

خداوند زنان را با صفات جمالیه خود خلق کرده است و زنان از زیبایی بیشتری نسبت به مردان برخوردار هستند که این امر موجب می شود مرد به زن وابسته شود و این وابستگی بنیاد خانواده را تحکیم می بخشد. زنی که  صفات جمالیه و زیبایی دارد خود نیز دارای وظایفی است، که باید با طراوت و نشاط شادابی خود را حفظ کند و در مرحله بعد این صفت را در زمینه رشد خود و خانواده به کار گیرد در این زمینه هر اندازه که بتواند کوشاتر باشد موجب وابستگی مرد به خود و تحکیم بنیان خانواده می شود، در نتیجه اتفاقاتی که در اجتماع گاها شاهد آن هستیم، رخ نمی دهد.

وقتی که بنیان خانواده مستحکم تر باشد قطعا فرزندان موفق و سالم تری تربیت می شوند زیرا این فرزندان مادران و پدران آینده کشور ما هستند و با تربیت درست در خانواده سالم می توانیم جامعه سالم تری را در بر داشته باشیم. در سخنان بزرگان به وضوح دیده می شود که از دامن زن مرد به معراج می رود و یا مادر انسان تربیت می کند، این نشان از جایگاه و شخصیت زن در جامعه و خانواده دارد. هر اندازه که مادران ما نقش خود را به درستی ایفا کنند خانواده و جامعه سالم، موفق و پویایی را خواهیم داشت.

 

قدس خبر: با توجه به نقش و جایگاه زن در استحکام بنیان خانواده، چگونه می توانیم مانع هجمه های فرهنگی به خصوص در فضای مجازی بر جایگاه ارزشمند زن بشویم؟

با توجه به نقش تربیت کنندگی زن و جایگاه آن دشمن به این امر واقف است و در این زمینه برنامه ریزی کرده است. در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران هجمه فرهنگی بدین شکل گسترده نبوده است زیرا در آن زمان دشمن از طریق سخت افزاری و جنگ وارد عمل شد اما به نتیجه نرسید و با مطالعه و پزوهش به این نتیجه رسید که از طریق جنگ نرم و نرم افزاری از طریق زنان به هدف خود برسد که در این راه سرمایه گذاری کرده است.

وقتی در جامعه ای زن مورد آسیب قرار گیرد خانواده نیز بالطبع آسیب خواهد دید و در نتیجه جامعه هم مورد آسیب واقع می شود. دشمن سناریویی برنامه ریزی کرده و روز به روز تلاش می کند تا حفظ حجاب زن را از بین ببرد زیرا حجاب جلوه ظاهری از عفت درونی انسان است.

اگر حجاب زن تحت تاثیر قرار گیرد ممکن است عفت او نیز متاثر شود و زمانی که عفت زن از بین برود هر چیزی مانند فرهنگ غربی را می شود به آن القاء کرد و این فرهنگ غربی جایگزین فرهنگ اسلامی ایرانی می شود و پیامد آن از بین رفتن تحکیم بنیان خانواده و کم رنگ شدن نقش معنویت در زندگی خانوادگی است، در نتیجه زن دیگر وفادار به خانواده و تربیت فرزند نخواهد بود. ما باید در بحث تحکیم بنیان خانواده بیشتر سرمایه گذاری کنیم و مقام معظم رهبری(مد ظله) به کرات به آن تاکید داشته اند، زیرا دشمن هدف اصلی خود را به درستی شناخته و در این زمینه فعالیت می کند.

 

قدس خبر: نقش مردان در این زمینه چیست؟

خداوند در قران کریم وقتی به زنان دستور حجاب را می دهد به مردان نیز دستور می دهد که چشمان خود را حفظ کنند. زمانی که سخن از عفت به میان می آید تنها زنان را مورد خطاب قرار نمی دهد بلکه به مردان نیز اشاره دارد زیرا عفت جنسیت گرا نیست عفت آن حس بازدارندگی درونی زن و مرد است.

جامعه امروز ما نیازمند عفت است. اگر بتوانیم عفت را در جامعه نهادینه کنیم حجاب نیز در پی آن ایجاد می شود. خداوند در سوره احزاب قبل از بیان آیات مربوط به حجاب در مورد ویزگی های زن و مرد در کنار هم بیان می کند. خداوند زمینه سازی حجاب را در عفت درونی انجام می دهد. اگر ما هم بخواهیم حجاب را در جامعه نهادینه کنیم باید در ابتدا عفت درونی را در جامعه فرهنگ سازی کنیم. افرادی که دغدغه مند هستند باید در این زمینه تلاش کنند.

 

قدس خبر: برنامه های حوزه علمیه در طول سال در راستای نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب در شهرستان قدس چیست؟

برای فرهنگ سازی امر عفاف و حجاب، نهادها و ارگان های مختلف باید فعالیت کنند. یکی از این ارگان ها حوزه علمیه است. یکی از رسالت های حوزه علمیه پاسخگویی به شبهات دینی است که این خود کمک به فرهنگ سازی می کند. در حوزه علمیه خواهران طلاب ما باید در ابتدا شبهات خود را برطرف کنند و در راستای آن بتوانند در جامعه حضور سازنده در جهت پاسخگویی به شبهات مردم را داشته باشند. در تجربیات به دست آمده بانوانی که حجاب مناسبی ندارند مسائل برای آنها حل شده نیست اما زمانی که با آنها گفتمان سازی می شود به شناخت درستی در امر پوشش می رسند. یکی از رسالت های ما پاسخگویی درست به شبهات است.

یکی از مسائل مهمی که باید به آن توجه بیشتری شود رسانه های تصویری به خصوص صدا و سیما است زیرا مردم براساس آنچه که در تلویزیون می بینند الگو های خود را انتخاب می کنند در نتیجه رسالت و وظیفه آنهاست که الگو سازی مناسبی داشته باشند و بانوان با توجه به رشد و گسترش فضای مجازی که حد و مرزها را شکسته است باید فرهنگ استفاده از فضای مجازی را یاد گرفت و مادران و پدران دغدغه مند با دقت در این زمینه حضور داشته باشند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.